نقد و بررسی لوازم جانبی جذاب برای عکاسی با موبایل

با پیشرفت همه جانبه گوشی های تلفن همراه، همه امور ما با این اسمارت فون ها انجام میشود. امروزه افراد ترجیح میدهند به جای استفاده از چندین ابزار، از یک ابزار همه کاره استفاده کنند. گوشی های تلفن همراه همان ابزارهای همه کاره ای هستند که توانسته اند ما را از حمل بسیاری از وسایل از جمله دوربین بی نیاز کنند. یکی از بارزترین تفاوت هایی که بین جدیدترین انواع گوشی با نسل گذشته وجود دارد؛ دوربین های فوق العاده باکیفیت آنهاست. کیفیت این دوربین ها نسل به نسل ارتقا می یابد؛ تا جایی که کمپانی ها بیشترین رقابت را بر سر کیفیت دوربین جدیدترین انواع موبایل ارائه شده خود دارند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از فیلم های سینمایی و مستندها، با دوربین گوشی فیلمبرداری شده اند. پس لزوما لازم نیست برای یک عکاسی حرفه ای به دنبال بهترین قیمت موبایل باشید؛ چراکه با استفاده از تجهیزات دوربین گوشی های میانرده هم پیشرفت چشمگیری خواهد کرد.

اگر شما هم میخواهید کیفیت تصاویر ثبتی خود را به حداکثر میزان ممکن برسانید؛ بهتر است حرفه ای عمل کنید. پیشنهاد ما به شما استفاده از لوازم جانبی جذاب برای عکاسی با موبایل است. این لوازم جانبی میتوانند قدرت تصویربرداری دوربین گوشی های موبایل را به چندین برابر ارتقا دهند و شما را از داشتن یک دوربین حرفه ای بی نیاز کنند.

اگر میخواهید با لوازم جانبی جذاب برای عکاسی موبایل آشنا شوید و کارایی هرکدام را بدانید؛ با ما همراه شوید. ما در این مقاله سعی داریم انواعی از لوازم جانبی را معرفی و سپس هرکدام را بررسی کنیم. از جمله:

  • سه پایه
  • لنز
  • پاوربانک
  • نگهدارنده انعطاف پذیر
  • فلاش‌های LED پرتابل
  • پرینتر
  • گیمبال
  • شاتر بلوتوث
  • میکروفون
  • قاب‌های مخمص عکاسی موبایل

عکاسی با موبایل

سه پایه

سه پایه ابتدایی ترین و البته اساسی ترین لوازم جانبی مخصوص عکاسی با موبایل است. این وسیله کاربردی انواع مخلف دارد که شما میتوانید بنابر نیاز خود، یکی را انتخاب کنید. اگر به عکاسی نجومی علاقه مندید؛ سه پایه مهمترین ابزاریست که احتایج دارید اما اگر اهل عکاسی های خیابانی و پرتره هستید؛ شاید سه پایه خیلی به کارتان نیاید. پس ابتدا باید تصمیم بگیرید که در چه ژانری میخواهید عکاسی کنید، سپس ابزار خود را انتخاب کنید. تنوع سه پایه های موجود در بازار بسیار زیاد است. این امر موجب میشود در هنگام خرید کمی گیج شوید.

راهنمای خرید سه پایه برای عکاسی موبایل

1.اولین فاکتوری که هنگام خرید سه پایه باید به آن توجه کنید؛ کیفیت متریالی ست که در ساخت سه پایه استفاده شده است. کیفیت ساخت از آنجایی اهمیت دارد که اگر سه پایه شما کیفیت و مقاومت بدنه مطلوبی نداشته باشد، سلامت گوشی هایتان را تضمین نمیکند. بنابراین هر لحظه ممکن است گوشیتان بیفتد و آسیب ببیند. بهترین سه پایه هایی که برای عکاسی موبایل استفاده میشوند؛ سه پایه های آلومینیومی هستند.

2.مورد بعدی کیفیت پیچ هایی ست که برای تنظیم ارتفاع پایه ها از آن استفاده میکنیم. این پیچ ها در همه مدلها به کار نرفته اند، با این حال اگر مدل انتخابی شما پیچ دار بود؛ این مسئله را مورد توجه داشته باشید.

3.نکته سوم توجه به جنس نگهدارنده موبایل است. جنس این بخش باید محکم و با کیفیت باشد. طراحی ساخت نگهدارنده موبایل باید به گونه ای انجام گرفته باشد که به لبه های گوشی شما فشاری بیش از اندازه وارد نکند و در عین حال به خوبی بتواند گوشی را نگهدارد.

4.آخرین نکته در نظر داشتن ارتفاع سه پایه است. اگر سه پایه هایی با قابلیت تنظیم ارتفاع انتخاب کنید، سبکهای عکاسی بیشتری را پوشش میدهد.

سخن آخر: سه پایه های موجود در بازار بسیار متنوع هستند و رنج قیمتی متفاوتی دارند. اگر میخواهید یک سه پایه خوب و با کیفیت داشته باشید ک.ه سالها برایتان کار کند، از خرید سه پایه های بیکیفیت و ارزان قیمت خودداری کنید.

لنز

لنز

تاثیر مستقیم کیفیت لنز بر کیفیت تصاویر ثبت شده، برهیچکس پوشیده نیست. لنزهایی که بطور جداگانه برای عکاسی موبایل طراحی شده اند، تنوع زیادی دارند که برحسب نیازتان میتوانید یک یا چندتا از آنها را انتخاب کنید. لنزهای سوپر واید یا فیش آی، لنزهای ماکرو، لنزهای زوم، لنزهای تله و... انواعی از آنها هستند. هرکدام از این لنز ها قابلیت و امکانات متفاوتی دارند.

راهنمای خرید لنز برای عکاسی موبایل

1.اولین نکته که بسیار مهم است، چک کردن کیفیت گیره اتصال لنز است. لنزهایی که مخصوص عکاسی موبایل طراحی شده اند؛ توسط یک گیره به بدنه پشتی یا کناری موبایل متصل میشوند. این بخش باید یک پوششنرم و در عین حال محکم داشته باشد تا به گوشی آسیب نرسد.

2.موردی بعدی کیفیت عدسی های لنز است. کیفیت عدسی لنز در عکاسی بسیار مهم است. در این زمینه بنابر نیاز و انتظاری که دارید؛ هرچه بیشتر هزینه کنید، کیفیت بیشتری دریافت خواهید کرد. لنزهای بی کیفیت میتوانند مستقیما روی کیفیت عکس شما اثر بگذارند؛ گوشه های تاریک تصویر و اعوجاج ها نمونه ای از آسیب لنز بی کیفیت است.

 

پاوربانک

هرعکاس حرفه ای میداند که همراه داشتن یک پاوربانک، بخش جدایی ناپذیر یک پروژه عکاسی محسوب میشود. باتری های گوشی های موبایل، ظرفیت های محدودی دارند. از آنجایی که از گوشی علاوه بر عکاسی برای چندین کار مختلف نیز استفاده میشود، خطر خالی شدن باتری همیشه وجود دارد. اگر نمیخواهید سوژه را به دلیل خاموش شدن گوشیتان از دست دهید؛ حتما از قبل یک پاور بانک خوب تهیه کنید. بهتر است پاور بانکی که انتخاب میکنید، قابلیت فست شارژ داشته باشد تا هنگام نیاز به سرعت به کمک شما بیاید.

راهنمای خرید پاور بانک برای عکاسی موبایل

1.همانطور که در بالا اشاره کردیم اولین چیزی که در خرید پاور بانک باید درنظر داشته باشید، پشتیبانی حداقل یکی از خروجی ها از قابلیت شارژ سریع است. در صورتی که گوشی شما یکی از جدیدترین انواع موبایل است که از این قابلیت برخوردار میباشد، باتریتان به سرعت شارژ شده و با خیال راحت میتوانید به کارتان برسید.

2.مورد دوم توجه به نحوه شارژ شدن خود پاور بانک است. پاوربانک ها به دو روش شارژ خورشیدی و شارژ معمولی میتوانند انرژی مورد نیاز خود را تامین کنند. توجه کنید هر کدام را که تهیه میکنید، ظرفیت ولتاژ ورودی بالا باشد و مدت زمانی که طول میکشد ظرفیت پاور بانک پر شود، کوتاه باشد.

3.نکته آخر انتخاب یک ظرفیت مناسب برای خرید پاوربانک است. اگر میخواهید پاور بانکتان بتواند حداقل سه تا چهار بار گوشی شما را کاملا شارژ کند، از ظرفیت 10 هزار میلی آمپر به بالا استفاده کنید.

نگهدارنده

نگهدارنده انعطاف پذیر

نگهدارنده های انعطاف پذیر مخصوص نگهداشتن گوشی های تلفن همراه طراحی شده اند. ساختار آنها همانطور که از نامشان پیداست، نرم و انعطاف پذیر است و برای دوربین های سنگین استفاده نمیشود. از آنجایی که تنوع نگهدارنده ها نیز بسیار زیاد است، لازم است هنگام خرید به چند نکته توجه داشته باشید.

راهنمای خرید نگهدارنده انعطاف پذیر برای عکاسی با موبایل

1.انعطاف پذیری ویژگی مطلوبی ست اما با این حال باید در نظر داشته باشید که از  استحکام کافی نیز برخوردار باشد. استحکام نگهدارنده باید به گونه ای باشد که سلامت گوشی تلفن همراه را از هرگونه آسیب فیزیکی ضمانت کند.

2.جنس نگهدارنده گوشی موبایل به اندازه انعطاف پذیری آن مهم است. بهترین نگهدارنده ها معمولا از فلز یا پلاستیک های باکیفیت ساخته میشوند.  انواع پلاستیکی نگهدارنده باید به گونه ای باشد که پس از مدتی شل نشود و استحکام اولیه خود را حفظ کند. جنس قسمت های سری نگهدارنده نیز مهم است. بعضی از مدلها هستند که سری های قابل تعویض دارند.

فلاش

فلاش‌های LED پرتابل

تامین نور کافی در عکاسی بسیار مهم است. بهترین منبع تامین نور عکاسی با موبایل، فلاش های led پرتابل هستند. این چراغ ها نور بسیار زیادی دارند و قابل حمل هستند. یکی از مزیت های استفاده از آنها، مصرف کم انرژی است. اگر به عکاسی های پرتره و عکاسی در شب علاقه مندید، حتما یک نمونه از فلاش های LED تهیه کنید.

راهنمای خرید فلاش های LED پرتابل برای عکاسی با موبایل

این فلاشها سه دسته هستند که هرکدام بنابر ویژگی هایی که دارند؛ برای استفاده در موقعیت خاصی مناسب است.

1.دسته اول فلش های اسپید لایت است. این فلش ها قابلیت این را دارند که در یک لحظه و همگام با شاتر عملکردی دقیق و منحصر بفرد ارائه دهند.

2.دسته دوم فلش های دائمی هستند که همانطور که از نامشان پیداست، همیشه روشن هستند و عملکردشان به شاتر وابسته نیست.

3.دسته سوم فلاش های رینگ لایت است. شاید بتوان گفت بهترین و حرفه ای ترین انتخاب برای عکاسی، فلش های رینگ لایت باشد.

در انتخاب هر کدام از این مدلها، دقت کنید فلشی را تهیه کنید که نور و کیفیت مطلوبی در اختیارتان قرار میدهد.

 

پرینتر

لذت چاپ عکس و دیدن تصاویر ثبت شده بر روی کاغذ هنوز هم جذاب ترین بخش عکاسی است. با استفاده از یک پرینتر خوب میتوانید هر عکسی که ثبت کردید، بلافاصله در سایز دلخواهتان چاپ کنید و در آلبوم نگه دارید.

کیفیت عکس هایی که توسط این پرینترها چاپ میشوند به مراتب از کیفیت عکسهای چاپی توسط دوربین های چاپ سریع بیشتر است. شما با استفاده از این پرینترها میتوانید تغییرات قبل از چاپ نهایی را اعمال کنید، سپس به چاپ عکس اقدام کنید.

قیمت کاغذهای مخصوص چاپ و جوهر این پرینترها کمی بالاست؛ با این حال اگر به چاپ عکس علاقه مندید، این پرینترها بهترین انتخاب هستند.

راهنمای خرید پرینتر برای عکاسی موبایل

1.نوع اتصال پرینتر را چک کنید. راحت ترین نحوه اتصال، اتصال از طریق بلوتوث یا امواج وای فای است.

2.کیفیت چاپ همان تصویری است که در نهایت از عکس های خود روی کاغذ خواهید دید. هرچه عدد تراکم تصویر بالاتر باشد، به همان نسبت وضوح تصویر چاپ شده نیز بالاتر است.

3.سایز های چاپی که پرینتر پوشش میدهد نیز از نکاتی ست که باید به آن توجه داشته باشیم. پرینترهای ارزانتر، یک سایز ثابت دارند که تمام عکس ها را با همان سایز چاپ میکنند. در مقابل پرینترهای حرفه ای، سایزهای مختلفی را برای چاپ ارائه میدهند که بنابر نیاز خود میتوانید آن را انتخاب کنید.

گیمبال

گیمبال

گیمبال همان لرزشگیر است که میتواند اثرات مربوط به لرزش دست را در تصاویر نهایی ثبت شده، حذف و اصلاح کند. دقت گیمبال ها بسیار بالا است و استفاده از آنها به شدت به حرفه ای شدن پروسه عکاسی کمک میکند. از گیمبال ها بیشتر برای فیلمبرداری استفاده میشود. از نکات منفی که در مورد آنها وجود دارد، قیمت نسبتا بالای آنهاست.

راهنمای خرید گیمبال برای عکاسی موبایل

1.نکته اولی که باید در خرید گیمبال در نظر بگیرید؛ کیفیت ساخت، ارگونومی و وزن نهایی محصول است. اگر این سه فاکتور در متناسب ترین حالت خود نباشند، کنترل گوشی را دشوار میکنند و تصویربرداری با وجود آنها بسیار دشوار خواهد بود.

2.نکته مهم بعدی در ارتباط با گیمبال، دقتی ست که در سیستم لرزشگیرش دارد. این دقت باید به گونه ای باشد که عملکرد کاربر را به بالاترین حد خود برساند. خوشبختانه عملکرد گیمبال ها از سیستم لرزشگیر خودکار دوربین های حرفه ای نیز بسیار قوی تر و بهتر است.

شاتر بلوتوث

شاتر بلوتوث

شاتر بلوتوث یا همان کنترل کننده منو پادها، یکی از بهترین، کاربردی ترین و در عین حال ساده ترین ابزار مربوط به عکاسی با موبایل است. اگر بخواهید دز زوایای مختلف عکاسی کنید و خودتان هم در آن عکس ها باشید، شاتر بلوتوث بهترین انتخاب برای شماست. شاتر بلوتوثی شما را از برنامه سلف تایمر بی نیاز میکند.

راهنمای خرید شاتر بلوتوث برای عکاسی موبایل

1.شاتر های بلوتوث متنوع هستند و قیمتهای پایینی دارند. اولین نکته در خرید آنها توجه به جنس و برند معتبر سازنده آن است.

2.مورد دومی که میتوانید در خرید شاتر های بلوتوث در نظر بگیرید،حداکثر بازه فاصله ایست که بین گوشی و شاتر اتصال برقرار است. بهترین بازه فاصله ای، ده متر با بلوتوث است.

میکروفون

میکروفون

میکروفون هایی که برای گوشی های تلفن همراه در نظر گرفته شده اند؛ کیفیتی کاملا معمولی دارند. این کیفیت معمولی آنقدر خوب نیست که بتوان از آن در فیلم برداری های حرفه ای یا آهنگسازی استفاده کرد. همه این مسائل سبب میشود که به خرید یک میکروفون نیاز داشته باشید. میکروفون هایی که به عنوان لوازم جانبی گوشی ها استفاده میشوند، روکشی ضد نویز دارند و میتوانند اصوات ورودی را به حرفه ای ترین شکل ممکن ثبت و ضبط کنند.

راهنمای خرید میکروفون برای عکاسی موبایل

میکروفون ها از جمله لوازم جانبی جذاب برای عکاسی با موبایل است. این ابزار کوچک تنوع قیمتی بالایی دارد. برای خرید این میکروفون ها بیش از هرچیز باید به کیفیت صدای میکروفون توجه کنید. از آنجایی که این موضوع تا حدودی تخصصی است؛ میتوانید از راهنمایی متخصصان در این زمینه کمک بگیرید.

قاب‌های مخصوص عکاسی با موبایل

کمپانی های تولید کننده لوازم جانبی عکاسی با موبایل، قاب های ویژه ای برای عکاسی موبایل طراحی و تولید کرده اند. هدف از تولید این قاب ها، ایجاد تجربه کاربری بهتر و راحت تر در عکاسی با موبایل است.

این قاب های ویژه تنوع بسیار بالایی دارند و قیمت در نظر گرفته شده برای آنها نیز نسبتا بالاست. اگر شا عکاس حرفه ای با موبایل هستید، استفاده از این قاب ها به شما توصیه میشود.

لوازم جانبی موبایل

سایر لوازم جانبی جذاب برای عکاسی با موبایل

همانطور که پیش تر نیز در ابتدای مقاله توضیح دادیم، استفاده از لوازم جانبی به کیفیت اثر خروجی کمک بسیاری میکند. این لوازم جانبی انواع مختلفی دارند که انتخاب آنها کاملا بستگی به سبک عکاسی و نوع نیاز شما دارد. مثلا میتوانید برای تامین نور مورد نیاز خود از سافت باکس یا دیفیوزر کمک بگیرید. استفاده از آنها سبب میشود نور نهایی یک نور نرم تر باشد. یا اگر به یک نور متمرکز نیاز دارید، از زنبوری ها استفاده کنید. تهیه ابزاری مانند یک شاتر حرفه ای به ارتقا تجربه عکاسیتان کمک میکند.

در آخر باید گفت لوازم جانبی جذابی برای عکاسی با موبایل وجود دارد که انتخاب آنها کاملا به خودتان بستگی دارد.