لپ تاپ‌های گیمینگ، صنعتی و خانگی چه تفاوت‌هایی دارند؟

لپ تاپ ، انواع برندها و مدل‌ها
امروزه با پیشرفتتکنولوژی لپ تا‌پ‌های سبک و قابل حمل، جای کامپیوترهای قدیمی سنگین و حجیم را گرفته‌اند. در حوزه‌ی لپ تاپ نیز همانند حوزه‌یگوشی موبایل، مدل‌ها و برندهایگوناگونی وجود دارندکه هر کدام کارایی و طرفداران خاص خود را دارند. در این مقاله به بررسی مدل‌های مختلف این محصولات، و تفاوت‌های آنان می‌پردازیم.

لپ تاپ‌های گیمینگ، صنعتی و خانگی چه تفاوت‌هایی دارند؟
بهتر است ابتدا با مدل‌های مختلف لپ تاپ آشنا شوید. در سالیان قبل لپ تاپ‌ها فرق زیادی با هم نداشتند. اما امروزه لپ تاپ‌های بسیار متفاوتی که بنا بر نیازهای متفاوت کاربران ساخته شده‌اند، در بازار وجود دارند. یکی از این مدل‌ها، لپ تاپ گیمینگ است. لپ تاپ گیمینگ سری خاصی از این محصولات است که مخصوص بازی و گیمینگ طراحی و تولید شده است. استقبال بسیار زیاد گیمرها از این لپ تاپ‌ها باعث شد تا شرکت‌ها سرشناس این حوزه، یکی پس از دیگری خط تولید این لپ تاپ‌ها را راه اندازی کنند.
اما مسلماً این سوال پیش می‌آید که لپ تاپ گیمینگ دقیقاً چه تفاوتی با لپ تاپ‌های معمولی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که لپ تاپ گیمینگ در بخش‌های زیادی نظیر، سخت افزار، پردازنده گرافیکی، ساخت، کیبورد و باتری با لپ های دیگر متفاوت هستند. 
تفاوت در سخت افزار به این معنی است که تجهیزات و قطعات مورد استفاده در لپ تاپ‌های گیمینگ بسیار با کیفیت‌تر از لپ تاپ‌های معمولیاست. برای مثالخنککننده لپ تاپ‌های گیمینگبسیار قوی هستند کهاز داغ شدن لپ تاپ و آسیب دیدن تجهیزات آن جلوگیری می‌کنند. یا مثلاً کارت گرافیک قوی، حافظه زیاد، کیفیت بالاتر تصویر و صدا از تفاوت‌های دیگر این محصولات می‌باشند.
مهم‌ترینتفاوت لپتاپ‌های گیمینگ واحد پردازش گرافیکیآن‌هاست. این لپتاپ‌ها، بهترین کارت گرافیک را دارا می‌باشندو همیشه آخرین مدل‌های دو برند مشهور NVIDIA و AMD در اینلپ تاپ‌ها حضور دارند.
لپ تاپ‌های معمولی تنها یک فن ساده برای خنک کردن پردازنده دارند. درصورتی که سیستم خنک کننده‌ی لپ تاپ‌های گیمینگ ویژه‌ی آن‌ها طراحی شده است تا هنگام اجرای بازی‌های سنگین که به سخت افزار بالایی نیاز دارند، قطعات لپ تاپ صدمه نبینند. 
یکی دیگر از تفاوت‌های مهم لپ تاپ‌های گیمینگ با سایر لپ تاپ‌ها، سرعت بالایآن‌ها نسبت به لپ تاپ‌های معمولیاست. لپ تاپ‌های گیمینگ به دلیل سرعت بالایی که دارند برای اجرای بازی‌های سنگینکاملاً، مناسب هستند. این لپ تاپ‌ها بخاطرCPU قویکه دارند برای افرادی که از برنامه‌های سنگین مهندسی استفاده می‌کنند نیز مناسب هستند.
کیبورد لپ تاپ گیمینگکیبوردی است که هم سرعت عمل بالایی دارد و هم می‌تواند زیر دست یک گیمر حرفه ای دوام بیاورد.بعضی از مدل‌ها نیز برای افزایش هیجان و جذابیت بازی، کیبوردهای هفت رنگ با نور پردازی جذاب دارند.
تفاوت دیگر لپ تاپ‌های گیمینگ، طول عمر باتری آن‌هاست. باتری این مدل لپ تاپ‌ها علاوه بر طول عمر بالاتر، قدرت بیشتری هم دارند و به همین خاطر است که نسبت به باتری لپ تا‌پ‌های معمولی خیلی دیرتر خالی می‌شوند.
از تفاوت‌های مهم دیگر این لپ تاپ‌ها، فناوری استفاده شده در ساخت ‌آن‌هاست. در واقع لپ تاپ‌های گیمینگطوری ساخته می‌شوند که بتوانند بازی‌های پیشرفته‌ای که در آینده ساخته می‌شوند را هم اجرا کنند.

تفاوت لپ تاپ صنعتی با لپ تاپ خانگی چیست؟
لپ تاپ‌های صنعتی برای محیط‌های کاری و کارهای سنگین و زیادطراحی شده‌اند و نسبت به لپ تاپ‌های خانگی، کیفیت، سرعت، مقاومت و طول عمر بیشتری دارند.
شاید مهم‌ترینتفاوت لپ تاپ صنعتی با لپ تاپ خانگی این باشد کهمدل‌های صنعتی،به خاطر مقاومت بالایی که دارد، امکان استفاده در مکان‌هاییمانند کارگاه و کارخانه را به کاربر می‌دهد. در واقع این لپ تاپ‌ها مقاومت خوبی در مقابلضربه، رطوبت و خش دارند و بدنه آن‌ها از فلز آلومينيوم تيتانيوم می‌باشد. 
همچنین بعضی از مدل‌های این لپ تاپ‌ها می‌توانند در ميدان‌های مغناطيسیکار کنند بدون اینکهدچار مشکل شوند.برخلاف تصور عده‌ای از افراد، تفاوت این لپ تاپ‌ها فقط در ضخامت آن‌ها نیست بلکه ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری نیزدارند. بسیاری از این مدل‌ها توانایی این را دارند که تا مدت زمان زیادیروشنبمانند و کارهای بسیار طولانی و سنگین را بدون کوچک‌ترین وقفه‌ایبه انجام برسانند. در اوایل، اینگروه از لپ تاپ‌ها با ضخامت زیاد و وزن بالاوارد بازار شدند و به همین خاطر این ذهنیت در افراد به وجود آمد که لپ تاپ صنعتی یعنی لپ تاپ ضخیم و با شنیدن کلمه صنعتی،لپ تاپ ضخیم در ذهنشان نقش می‌بست. اما در طول زمان طراحی این لپ تاپ‌ها دست‌خوش تغییر شد ووزن و ضخامت آن‌ها کاهش پیدا کرد و طراحی زیباتری هم در ساخت آن‌ها به‌کار گرفته شد.
همانطور که گفتیم لپ تاپ‌های صنعتی یا بیزنسی عموماً کیفیت ساخت بالاتر و حرفه‌ای‌تری داشته و به همین خاطر است که شرکت‌های تولید کننده، گارانتی طولانی‌تری را نسبت به لپ تاپ‌های خانگی،برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. همچنین خدمات پس از فروش لپ تاپ‌های صنعتی، بیشتر و قوی‌تر از لپ تاپ‌های خانگی است.
تفاوت مهم دیگر این است که صفحه نمایش این نوع لپ تاپ‌ها معمولاً مات بوده و بر خلاف لپ تاپ‌های خانگی شیشه‌ای نیست و دارای بدنه محکم‌تر و مقاوم‌تر، و مناسب برای آسیب‌های احتمالیمثل سقوط از ارتفاع هستند. همچنین به اینعلت که صفحه نمایش لپ تاپ‌های صنعتی رفلکس نوریندارد، برای کار در محیط‌ بیرون مناسب می‌باشند و کاربر می‌تواند به‌راحتی در محیط بیرون و زیر نور آفتاب از آن‌ استفاده کند.

برندهای محبوب لپ تاپ
در عصر جدید با توسعه‌ی کاربرد لپ تاپ و افزایش تقاضای مردم دنیا، شرکت‌های زیادی اقدام به تولید لپ تاپ کردند و در نتیجه‌ی آن، برندهای گونانونی در بازار این محصول حضور پیدا کردند. اما تعدادی از این شرکت‌ها با کیفیت بالایی که در ساخت محصولات خود ارائه دادند، توانستند برند خود را بر سر زبان‌ها بیندازند و محبوبیت زیادی کسب کنند. از جمله‌ی این برند‌ها می‌توان به برند لنوو، ایسوس، اپل و دل اشاره کرد. در ادامه به معرفی و بررسی بیشتر این برندهای محبوب و پرفروش می‌پردازیم.

لپ تاپ ایسوس
شرکت ایسوس،از بزرگ‌ترین تولیدکنندگانکامپیوتر و لوازم جانبی آن در دنیا استکه درسال ۱۹۹۰ توسط چهار مهندس کامپیوتر در تایوانبنیان‌گذاری شد. نام کمپانی ایسوس از چهار حرف آخر کلمه پگاسوس (اسب بالدار افسانه‌هاییونان باستان) اقتباس شده‌است.ايسوس موفق‌ترين شرکت کامپيوتری تايوان است که با ميزان فروش 52 ميليون دستگاه در سال، شرکت ECS (الايت گروپ) با 20 ميليون دستگاه در سال را در جایگاه دوم نگاه داشته است. برند ايسوس امروز جایگاه دهمين برند تجاری برتر آسيا در عرصه‌ی تکنولوژی را به خود اختصاص داده است.
امروزه شرکت ایسوسبه تولید لپ تاپ‌های قدرتمند و با کیفیت معروف شده است. لازم به ذکر است که از قوی‌ترین سری لپ تاپ‌های ایسوس، سریROGیا همان Republic of Gamers است که ویژه‌ی بازی‌هایکامپیوتریتولید شده است.
از دیگر لپ تاپ‌های موفق ایسوس،کامپیوتر شخصی" ای " (Eee PC) است. این محصول در سال 2007 به بازار عرضه شد و جوایز متعددی را از آن خود کرد. این نوت‌بوک، ارزان و سبک وزن مخصوص کاربران کم تجربه‌ای که به تمام امکاناتیک کامپیوتر کامل نیاز ندارند، ساخته شده است.این محصول به‌خاطر برنامه‌های سازگار با اینترنتی که داشت، به " نِت‌بوک "مشهور شد. به‌خاطر استقبال گرمی که از این محصول صورت گرفت، شرکت‌های رقیب مثل ایسر، توشیبا،لنوو، دل و هیولت پاکارد همسریعاً نت‌بوک‌های مشابه را تولید کردند و شرکت ایسر موفق شد در فروش این محصول، از برند ایسوس پیشیبگیرد.

دسته‌بندی لپ تاپ‌های شرکت ایسوس
ایسوس خانواده Thin & Light  (باریک و سبک)
ایسوس خانواده Multimedia  (سری N ، چند رسانه‌ای(
ایسوس خانواده Gaming سری G ، ( مخصوص بازی)
ایسوس خانواده Everyday Computing  (اغلب سری X و K ، کارهای کامپیوتری روزمره  یا همان کارایی عام)
ایسوس خانواده Hall Of Fame  (گران قیمت و معروف).

لیست قیمت لپ تاپ ایسوس
اگر به لیست قیمت‌های لپ تاپ ایسوسنگاهی بیندازیم میبینیم که مدل‌های مختلف این برند از بازه‌ی 9 میلیون تومان تا بالای 70 میلیون تومان تنوع قیمت دارند. درواقع مدل‌های ارزان‌تر لپ تا‌پ‌های خانگی مناسب برای کارهای عادی روزمره هستند و لپ تاپ‌های گران‌قیمت بازه‌ی 50 تا 70 میلیون تومان، لپ تاپ‌های گیمینگ یا همان سری ROG می‌باشند.

لپ تاپ لنوو
لنوو یککمپانی چند ملیتی چینی است و دفاتر مرکزی آن در پکن و کارولینای شمالی آمریکاقرار دارند. شرکت لنوو در حوزه‌ی طراحی و تولید و کامپیوترهای شخصی، تبلت، گوشی هوشمند، سرور و تلویزیون‌های هوشمند فعالیتدارد. درواقع برند لنوودر سال ۲۰۱۳ به بزرگ‌ترین فروشنده‌ی کامپیوترهای شخصیتبدیل شد.لپ‌تاپ‌های سریIdeaPad لنوو که در ژانویه سال ۲۰۰۸ معرفی شدند، برخلاف ThinkPad نتیجه‌ی تحقیق و طراحی خود تیم لنوو هستند و در ساخت آن‌ها از طراحی‌های آی‌بی‌ام استفاده نشده است. یا مثلاًدر اکتبر سال ۲۰۱۲ مدل جدیدی از این سری لپ‌تاپ‌ها با نام IdeaPad Yoga 13 معرفیشدند که ویندوز ۸ داشتند و صفحه نمایشآن‌ها کاملاً برمی‌گشت و تبدیل به تبلت می‌شدند.شرکت لنوو لپ تاپ‌های بسیار متنوع و با کیفیت را به بازار جهان عرضه کرده و مشتریان بسیار زیادی را به‌دست آورده است.

لیست قیمت لپ تاپ لنوو
قیمت لپ تاپ‌های لنوو نیز مانند هر برند دیگری با توجه به امکانات و سطح کارایی آن‌ها، طیف وسیعی دارد. این طیف، قیمت‌هایی از 10 میلیون تومان تا بالای 50 میلیون تومان را شامل می‌شود. ناگفته نماند که قیمت لپ تاپ به‌دلیل وارداتی بودن این محصول، کاملاً به قیمت ارز وابسته است و نوسان ارز به‌صورت مستقیم بر روی قیمت لپ تاپ تاثیر می‌گذارد. متاسفانه افزایش نرخ دلار در روزهای گذشته، تاثیر چشمگیری بر افزایش قیمت‌ نوت بوک و لپ تاپ و لوازم جانبی آن‌ها گذاشته است.

لپ تاپ اپل
امروزه دیگر آوازه‌ی شرکت اپل به گوش همه رسیده است و کیفیت ساخت و طراحی جذاب محصولات این شرکت بر هیچکس پوشیده نیست. به‌خصوص لپ تاپ‌های مدل مک بوک این شرکت مورد استقبال زیادی قرار گرفت و شهرت جهانی پیدا کرد. برای بررسی لپ تاپ‌های این برند و مقایسه‌ی مشخصات مک بوک‌های آن، می‌توانید به بخش " لپ تاپ و جانبی " سایت بروزکالا مراجعه کنید.

لپ تاپ دل
برند آمریکایی دل که در سال 1984توسط مایکل دل بنا نهاده شد، برای کاربران ایرانی نامی بسیار آشناست. زیرا که لپ تاپ‌دل سابقه درخشانیدر کشور ما دارد و عده‌ی زیادیهنوز هم از لپ تاپ‌های بسیار قدیمی دل استفاده می‌کنند. دلیل اینکه بعضی از افراد احساس منفی نسبت به لپ تاپ دل دارند، تعداد زیاد لپ تاپ‌های این برند در میان مردم است. کاملاً طبیعیست که با افزایش تعداد هر محصولی در دست کاربران، گزارشات خرابی از آن محصول بیشتر می‌شود. درواقع اگر هر برند دیگری جایگزین برند دل می‌شد و این‌چنین گسترده مورد استفاده قرار می‌گرفت، مسلماً تعداد دستگاه‌هایی از آن برند که به تعمیر می‌رفتند هم بسیار بیشتر می‌شد.

راهنمای خرید لپ تاپ
برای خرید لپ تاپ مواردی هستند که حتماً باید در نظر گرفته شوند. در واقع اگر قصد خرید لپ تاپ را دارید در مرحله‌ی اول باید دقیقاً بدانید که از یک لپ تاپ چه می‌خواهید؟ یا به بیان دیگر برای انجام چه کارهایی نیاز به لپ تاپ دارید؟ به عنوان مثال لپ تاپی که یک مهندس برنامه نویس نیاز دارد کاملاً متفاوت از یک لپ تاپ خانگی است که صرفاً برای تماشای فیلم و وب‌گردی خریداری می‌شود. اگر گیمر هستید مسلماً باید بیشتر هزینه کنید و یک لپ تاپ گیمینگ خریداری کنید. زیرا نمی‌توانید از لپ تاپ‌های معمولی انتظار اجرای درست و بی‌مکث بازی‌های سنگین را داشته باشید.
اگر می‌خواهید یک لپ تاپ ارزان خریداری کنید باید از میان لپ تاپ‌هایی که پردازنده آن‌ها Celeron است و امکانات خاصی ندارد انتخاب کنید. این لپ تاپ‌ها برای استفاده‌های عادی مانند آفیس، وب‌گردی، دانلود فیلم و سریال و... کاملاً مناسب هستند. ولی معمولاً عده‌ای هستند که قیمت برایشان ملاک نیست و فقط می‌خواهند به اصطلاح بهترین لپ تاپ را انتخاب کنند. البته عبارت " بهترین لپ تاپ " عبارتیست که جای بحث فراوانی دارد. ولی معمولاً منظورعامه از این عبارت، لپ تاپی است که همه یا اکثر امکانات جدیدترین لپ تاپ‌ها را داشته باشد.امکاناتی نظیر صفحه نمایش لمسی، درایو نوری اینترنال، کیبورد با نور پس زمینه‌،پشتیبانی از فرمان چند لمسی، کارت‌خوان، پورت‌های مختلف و غیره. به‌طور کلی برای خرید لپ تاپ حتماً نیازها و انتظارات خود را مشخص کنید و سپس از بین برندهای معتبر، همانند برندهایی که در این مقاله از آن‌ها صحبت کردیم، محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.
منبع