چگونه هارد مناسبی برای کامپیوتر انتخاب کنیم ؟

هارد درایو اینترنال داخل لپتاپ، کامپیوتر شخصی، NAS و کنسول قرار داده می شود و از آن برای ذخیره سازی تمامی فایل های خود استفاده می کنید. به این ترتیب، هارد اینترنال محلی برای ذخیره سازی سیستم عامل، فیلم ها، عکس ها، ویدیوها، اسناد و تمام داده های دیگر می باشد. در اینجا می خواهیم راجع به این توضیح دهیم که در هنگام انتخاب هارد درایو به چه مواردی باید توجه کرد.

خرید قطعات کامپیوتر با قیمت مناسب 

انتخاب هارد درایو

در هنگام خرید هارد اینترنال، پیچیدگی های زیادی وجود دارد. البته که هیچ کسی نمی خواهد انتخاب اشتباهی داشته باشید. دقت کنید که از خودتان موارد زیر را بپرسید:

•    می خواهید هارد اینترنال را برای کدام دستگاه استفاده کنید؟
•    به چه نوع هارد درایوی احتیاج دارید؟
•    چند فایل را می خواهید ذخیره کنید؟
•    می خواهید که فایل ها را با چه سرعتی انتقال دهید؟
•    به کدام فرمت ها، اتصالات و سایر قطعات کامپیوتر نیاز دارید؟
•    به چه لوازم جانبی احتیاج دارید؟

۱. برای کدام دستگاه نیاز به هارد اینترنال دارید؟

دستگاه های زیادی وجود دارند که در آنها از هارد اینترنال به عنوان فضای ذخیره سازی استفاده می شود. به عنوان مثال، لپتاپ، کامپیوتر شخصی، NAS یا دستگاه ذخیره ساز متصل به شبکه و حتی کنسول بازی. هر دستگاه برای یک هدف متفاوت طراحی شده و بنابراین، مورد استفاده هارد درایو اینترنال نیز می تواند متفاوت باشد.

 برای NAS (دستگاه ذخیره ساز متصل به شبکه)

 هارد درایو NAS، در روز ۲۴ ساعت باید کار می کند. یک دیسک نامناسب می تواند به دلیل استفاده شدید، ارتعاش و مصرف برق زیاد داغ شود. هارد درایو های مخصوص NAS کم مصرف و دارای تکنولوژی کاهش ارتعاشات می باشند و برای کار شبانه روزی نیز مناسب هستند.

 برای لپتاپ، کامپیوتر رومیزی یا کنسول

شما از کامپیوتر شخصی خود، لپتاپ یا کنسول به طور متناوب استفاده می کنید و بسته به برنامه یا گیمی که در حال اجرا است، به میزان کم یا زیاد، داده هایی را از هارد درایو درخواست می کنید. هارد درایوهای اینترنال برای این دستگاه ها طوری تعریف شده اند که با این استفاده های بی حساب و کتاب منطبق هستند.

 آنها مصرف انرژی کمتری دارند، گرمای کمتری تولید می کنند و سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات را تنظیم می نمایند. کاربران پر درخواست و سخت گیر مثل گیمرهای کامپیوتر یا افراد حرفه ای خلاق می توانند برای پردازش سریع تر، با یک حافظه پنهان پردازنده(حافظه کش) بالاتر یا حتی یک پردازنده دو هسته ای کار کنند. 

برای ذخیره سازی امنیتی

 آیا شما برای ذخیره ویدیوهای دوربین های مدار بسته تحت شبکهIP از NAS استفاده می کنید؟ پس در این صورت، نیاز به انتخاب هارد درایوی دارید که مناسب ذخیره تصاویر نظارتی هستند. این دیسک ها به دلیل وضوح بالای تصاویر ویدیویی، بار کاری زیادی دارند.
 این بدان معنی است که آنها جریان بزرگی از فایل های ویدیویی را بدون مشکل پردازش می کنند. به علاوه، آنها حاوی تکنولوژی هستند که جلوی از دست دادن حتی ثانیه ای از فیلم که ممکن است به خاطر خطای نوشتن رخ دهد، را می گیرد. همچنین آنها کم مصرف هستند و لرزش کمتری دارند.

۲. انواع هارد کامپیوتر را بشناسید

اگر می خواهید حافظه داخلی دستگاه خود را ارتقا دهید، ۳ تا گزینه پیش رو دارید. 
•    هارد HDD مخفف Hard Disk Drive
•    هارد SSD مخفف Solid State Drive 
•    هارد SSHD مخفف Solid State Hybrid Drive

 شما می توانید این سه نوع هارد دیسک اینترنال را در هر دستگاهی متصل کنید، البته به شرطی که فرمت و اتصالات مناسبی را انتخاب کرده باشید.

هارد HDD

یک هاردHDD شامل یک سیلندر فلزی مسطح در یک قاب مستطیل شکل است. این سیلندر به طور مداوم توسط یک هد خواندن و نوشتن خوانده و تفسیر می شود، درست مثل یک گرامافون قدیمی. تمام فایل های شما روی این لایه ها ذخیره می شوند. مزیتHDD این است که هر گیگا بایت آن نسبت بهSDD ارزان تر، اما نسبت به SDD یاSSHD سریع تر نیستند.

هارد SSHD

هاردSSHD ترکیبی از HDD و SSD است. این هارد دارای یک حافظه پنهان پردازنده (حافظه کش)SDD با ظرفیت ذخیره سازی محدود ۸ گیگ است. این حافظه کش، عملکرد سیستم عامل را ارتقا داده و سرعت راه اندازی و اجرا را افزایش می دهد. ذخیره سازی فایل های شخصی شما مثل عکس ها، ویدیوها و اسناد متنی بر روی HDD صورت می گیرد. با این کار، از مزایای هر دو هارد بهره مند می شوید. اگر همیشه به یک هارد درایو سریع نیاز دارید،SSHD را انتخاب کنید.

هارد SSD

هاردSSD مثل هاردHDD قسمت های متحرک ندارد. فایل ها داخل تراشه هایی ذخیره می شوند، درست مثل SD کارت های کوچک. این باعث می شود کهSSD کم سر و صداتر، کم مصرف تر، بادوام تر و خیلی سریع تر ازHDD باشد. سرعت هاردهایSSD متفاوت است. اما یکSSD تا ۱۰ بار سریع تر از یکHDD است. با این سرعت، راه اندازی کامپیوتر حدودا ۱۵ ثانیه طول می کشد.SSD به ازای هر گیگا بایت از ظرفیت حافظه نسبت بهHDD گران تر است.

۳. چند تا فایل را می خواهید ذخیره کنید؟

برای دانستن اینکه چه مقدار ظرفیت ذخیره سازی لازم دارید، تعیین کنید که از دستگاهی که قصد نصب هارد درایو را در آن دارید، چطور می خواهید استفاده کنید. آیا می خواهید تمام فایل هایتان مثل عکس های تعطیلات، فایل های بازی، فیلم های HD، و اسناد متنی خود را روی یک دیسک ذخیره کنید؟ یا اینکه یک گیمر حرفه ای، یک طرفدار فیلم پرکار یا یک حرفه ای خلاق هستید؟

 لوازم و دستگاه های مختلف، عملکردهای بیشتر و امکانات گرافیکی قوی تری را ایجاب می کنند. به اجرا یا ادیت فیلم های HD و K4 فکر کنید، بازی گیم هایی با رزولوشن بالا، یا اسناد دارای تصاویر بسیار. بنابراین، در هنگام تعیین میزان فضای حافظه، این موضوع را در نظر داشته باشید که در طول زمان، فایل ها به ظرفیت ذخیره سازی بیشتر و بیشتری احتیاج پیدا خواهند کرد. 

به علاوه، سیستم عامل نیز قسمتی از فضای حافظه را اشغال می کند. به همان نسبت که استفاده شما از کامپیوترتان طولانی تر می شود، میزان اشغال فضای حافظه توسط سیستم عامل هم بیشتر می شود. زیرا برنامه ها تمام انواع تغییرات و ضمائم را در فایل های سیستم ایجاد می کنند.

ظرفیت حافظه

1 ترا بایت 2 ترا بایت 3 ترا بایت 4 ترا بایت
10 تا فیلم 4k 20 تا فیلم 4k 30 تا فیلم 4k 40 تا فیلم 4k
100 تا فیلم HD 200 تا فیلم HD 300 تا فیلم HD 400 تا فیلم HD
1 بک آپ 2 بک آپ 3 بک آپ 4 بک آپ
20/400عکس با وضوح بالا 40/800عکس با وضوح بالا 61/200  عکس با وضوح بالا 244/800 عکس با وضوح بالا

 

    

4. چه چیزی سرعت هارد اینترنال را تعیین می کند؟

هاردHDD و SSD تکنولوژی های متفاوتی دارند، بنابراین، سرعت ها بسته به نوع دیسک متفاوت خواهند بود. توجه داشته باشید که کابل ها و اتصالاتی که استفاده می کنید و همچنین فن خنک کننده  سرعت عمل هارد درایو اینترنال را  تحت تاثیر قرار می دهند.

سرعت HDD

با چرخش مداوم دیسک HDD، داده ها خوانده و تفسیر می شوند. سرعت خوانده شدن و تفسیر داده ها، rmp (تعداد چرخش دیسک در دقیقه) نامیده می شود. سه نوع سرعت rmp وجود دارد که عبارت هستند از rmp ۷۲۰۰ ، rmp ۵۴۰۰ ، و یک rmp متغیر.

۷۲۰۰ RPM 5400 RPM 5900 RPM/ متغیر
سریع  سرعت کم   سرعت سوئیچ 
 کم مصرف تر کم مصرف تنظیم کننده مصرف انرژی
 بهترین گزینه برای کامپیوتر رو میزی     مناسبترین گزینه برای لپتاپ بهترین گزینه برای تنظیم 7/24 RAID

 

حافظه پنهان پردازنده (حافظه کش)

مکانی که هارد دیسک، در آن فایل ها را به طور موقت ذخیره می کند، حافظه پنهان پردازنده (حافظه کش) نامیده می شود که با مگا بایت (MBs) بیان می شود. هر چه حافظه پنهان پردازنده (حافظه کش) یک دیسک بیشتر باشد، لود شدن فایل ها نیز روان تر خواهد بود. مزیت داشتن حافظه پنهان پردازنده (حافظه کش) بزرگتر، مخصوصا در زمان کار با مقدار زیادی فایل به طور همزمان، مشخص خواهد شد. مثلا وقتی که می خواهید در یک برنامه عکس، یک آلبوم ایجاد کنید.

سرعت SSD

 به این دلیل که یکSSD  اجزای مکانیکی ندارد، سرعت آن به طور قابل توجهی از سرعت یک HDD بیشتر است. سازندگان، سرعت خواندن و نوشتن یک SSD  را به صورت مگا بایت در ثانیه بیان می کنند. متوسط سرعت یک SSD  حدودا برابر است با ۵۰۰ مگا بایت در ثانیه. با این سرعت، یک فیلم HD  با رزولوشن (وضوح) بالا با ۱۰ گیگا بایت حجم، در عرض ۲۰ ثانیه منتقل می شود.

۵. به چه فرمت ها و اتصالاتی نیاز دارید؟

یک هارد HDD، SSHD  یا SSD باید به خوبی داخل دستگاه شما و متناسب با آن جای بگیرد تا بتوانید از آن استفاده کنید. در اینجا به شما خواهیم گفت که چه فرمت و اتصالاتی را برای هارد درایو اینترنال خود لازم دارید. در هنگام نصب یک هارد دیسک اینترنال 5/2 اینچی در لپتاپ، حواستان به اندازه دیسک باشد. یک دیسک با ارتفاع ۹ میلیمتر برای لپتاپی متناسب با یک دیسک ۷ میلیمتری، بیش از حد ضخیم است. 

فرمت های 5/2 و 5/3 اینچی

هاردهای HDD،SSD وSSHD بیشتر در سایزهای 5/2 و 5/3 اینچی وجود دارند. دیسک های 5/2 اینچی کوچک ترند و بنابراین برای دستگاه هایی با سایز باریک یا کوچک مثل لپتاپ ها مناسب تر هستند. شما می توانید یک هارد درایو اینترنال 5/2 اینچی را با یک دسته پایه یا براکت، به عنوان یک دیسک 5/3 اینچی نصب کنید. برعکسش ممکن نیست. دیسک 5/3 اینچی برای دستگاه های باریک خیلی بزرگ است و داخل دستگاه شما جای نمی گیرد.

اتصال SATA

درایوهای ۵ اینچی و 5/3 اینچی را می توان از طریق کابل SATA  متصل کرد.SATA  اتصالی است که برای مدت زمانی طولانی مورد استفاده قرار گرفته و بارها به روزرسانی شده است. این اتصالات، سرعت های 5/1 گیگا بایت در ثانیه (SATA I)۳ گیگا بایت در ثانیه (SATA II) و ۶ گیگا بایت در ثانیه (SATA III) را ارائه می دهند. دقت کنید که کابل مناسب هارد درایو خود را بخرید. در غیر این صورت، نمی توانید حداکثر سرعت لازم را داشته باشید.

اندازه ها

دیسک های 5/2 اینچی

•    مناسب برای لپتاپ
•    مناسب برای کنسول
•    مناسب برای امور اساسی

دیسک های 5/3 اینچی

•    مناسب برای کامپیوترهای رومیزی
•    مناسب برای NAS
•    مناسب برای مدیا پلیرها

فرمت ها و اتصالات دیگر در هاردهای SSD

هاردهایSSD  در فرمت های متنوع و مختلفی وجود دارند، مثل M.2، mSATA و PCLe. تمام این انواع SSD  به طور مستقیم و بدون کابل به مادربرد متصل می شوند. دقت کنید که مادربوردتان اتصال مناسبSSD  داشته باشد.

M.2

این نوع کارت SSD  مستقیما داخل مادربرد قرار می گیرد و در چندین طول مختلف موجود است. توجه داشته باشید که سه نوع کلید M.2 وجود دارد که عبارت هستند از B، M و B+M. کلمه "کلید" به شکاف کارت M.2 مربوط می شود. اگر کلید M.2 SSD شما نامناسب باشد، روی کامپیوتر کار نمی کند. قبل از خرید M.2 SSD کلید را چک کنید. همینطور ببینید که مادربرد از چه سرعت و رابطی پشتیبانی می کند. در غیر این صورت، از حداکثر سرعت بهره مند نمی شوید.

PCLe

یکPCLe SSD  اغلب از یک M.2 SSD  تشکیل می شود که روی یک کارتPLCe  نصب شده است. اگر مادربورد شما دارای اتصال PLCe  است و می خواهید یک هاردSSD  را به آن وصل کنید، پس PLCe SSD  را انتخاب کنید.

mSATA

نوع کوچکی ازSSD  می باشد که برای لپتاپ ابداع شده است. شما SSD  را از طریق پورتmSATA مستقیما به مادربورد لپتاپ متصل می کنید. می توانید از mSATA SSD  در کامپیوتر رومیزی نیز استفاده کنید، البته مشروط به اینکه مادربورد دارای اتصال mSATA  باشد یا اینکه از آداپتور استفاده کنید.

۶. به چه لوازم جانبی احتیاج دارید؟

هنگام نصب هارد درایو اینترنال جدید در کامپیوتر رومیزی، فقط به یک کابل اتصال نیاز دارید که معمولا شامل آن نمی باشد. به علاوه، شما می توانید برای اتصال هارد درایو اینترنال خود کارهای دیگری نیز انجام دهید. برای مثال، می توانید آن را در یک داکینگ استیشن یا هوسینگ (جعبه محافظ) قرار دهید. به این روش می توانید از آن به عنوان هارد درایو اکسترنال استفاده کنید. 

کابل SATA

 برای اتصال هارد درایو اینترنال به کامپیوتر، لپتاپ، NAS یا کنسول بازی، کابلSATA مورد نیاز است. برای اطمینان از اینکه بیشترین سرعت را داشته باشید، کابل SATA III تهیه کنید. 

انکلوژر

 می توانید با قرار دادن هارد درایو اینترنال قدیمی خود در یک هوسینگ (جعبه محافظ) از آن دوباره استفاده کنید (هارد درایو قدیمی با هارد درایو جدید جایگزین شده است). با این کار، هارد درایو اکسترنال را به یک هارد درایو اینترنال تبدیل می کنید. 

داکینگ استیشن

 شما می توانید یک هارد درایو اینترنال را در یک داکینگ استیشن قرار داده و آن را به طور اکسترنال به یک کامپیوتر یا لپتاپ متصل کنید. با این روش می توان از داکینگ استیشن برای انتقال سیستم عامل و بک آپ ها به هارد درایو اینترنال جدید استفاده کرد. 

مانتینگ براکت

 آیا می خواهید یکSSD یاHDD 5/2 اینچی را در کامپیوتر رومیزی خود نصب کنید؟ پس احتمالا به یک مانتینگ براکت (که براکت نیز نامیده می شود) نیاز پیدا خواهید کرد. در غیر این صورت، هارد در کیس کامپیوتر شما محکم فیکس نمی شود.

اگر برای خرید هارد اینترنال خود نیاز به کمک و مشاوره دارید، هیچ نگران نباشید. می توانید با کارشناسان ما در سایت بروزکالا تماس گرفته و اطلاعات لازم را دریافت کنید تا با خیالی راحت به خرید آنلاین هارد خود بپردازید.
 

بیشتر بخوانید: