مشخصه و ویژگی های سی پی یو (cpu) خوب چیست؟

پردازنده یا CPU اصلی‌ترین بخش هر سیستم کامپیوتری است و به منزله هسته مرکزی و مغز کامپیوتر قلمداد می‌شود. پردازنده یک کامپیوتر، در واقع بنیادی‌ترین عامل سازنده آن کامپیوتر محسوب می‌شود و ویژگی‌های آن به طور مستقیم، بر روی کامپیوتر اثرگذار هستند. از این رو است که انتخاب یک cpu خوب برای سیستم کامپیوتری، یکی از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین مراحل تهیه کامپیوتر است.

همچنین در خرید موبایل یا لپ تاپ به عنوان سیستم‌های کوچک‌تر نیز، مقایسه انواع مدل‌ها و بررسی انواع پردازنده و ویژگی‌های مختص به آن، امری بسیار مهم می‌باشد. از این جهت، در این مقاله از وب سایت بروزکالا، قصد داریم پس ازبررسی مشخصه های cpu، پنج تا از بهترین پردازنده‌ها 2023 را به شما معرفی کرده و خصوصیت‌های ویژه هر یک را بررسی و نقد کنیم.

آن‌چه در این مقاله خواهید خواند:

1 . عوامل مورد بررسی در پردازنده‌ها
2 . ویژگی‌های پردازنده‌های خوب و مرغوب
3 . پنج تا از بهترین پردازنده‌ها 2023

1. عوامل مورد بررسی در پردازنده‌ها

همان‌طور که می‌دانید، پردازنده‌ها دارای برخی اجزاء و ویژگی‌ها هستند و توجه به آن‌ها، در بررسی کیفیت پردازنده و همچنین تطابق آن با نیازهای کاربر و مدل کامپیوتر و لپ تاپ، بسیار مهم است. از این رو، عوامل زیادی هستند که در هنگام خرید پردازنده برای سیستم کامپیوتری، بهتر است مورد بررسی قرار بگیرند. در ادامه این مقاله، این عوامل را به طور کامل معرفی و بررسی خواهیم کرد.

پیشهاد مطالعه: پردازنده چیست؟

هسته (Cores):

هسته در پردازنده‌های قدیمی ( بیش از ده سال پیش ) به صورت تکی بوده و در واقع، پردازنده‌ها همگی به صورت تک هسته‌ای به بازار عرضه می‌شدند. اما در حال حاضر پردازنده تک هسته در بازار به ندرت یافت می‌شود و کاربرد زیادی ندارد. به این دلیل که پردازنده‌های چند هسته، توانایی بالاتری در اجرای برنامه‌ها داشته و علاوه بر سرعت بیشتر، دسترسی به نرم افزارهای مختلف را در کامپیوتر آسان‌تر می‌کنند. دلیل افزایش سرعت و کیفیت کار پردازنده‌های چند هسته نسبت به تک هسته، این است که علی‌رغم پردازنده‌های تک هسته، تمامی فعالیت‌های لازم، بین هسته‌های پردازنده تقسیم شده و یک هسته مجبور نیست تمام وظایف را درون پردازنده انجام دهد.

پردازنده‌ها به طور معمول می‌توانند بین 2 تا 8 هسته داشته باشند، اما عملکرد این هسته‌ها را نرم افزار اجرا کننده پردازشگر تعیین می‌کند. به طور مثال، برای پردازنده‌ای که دارای 8 هسته است، باید نرم افزار اجرا کننده‌ای نصب شود که بتواند از هر 8 هسته پشتیبانی کند، به غیر از این، اگر نرم افزار اجراکننده به عنوان مثال، تنها از پنج هسته پشتیبانی کند، 3 هسته باقی مانده پردازنده بلا استفاده باقی خواهند ماند و این به این معنی است که بازده پردازنده صد در صد نبوده و در حالت استاندارد قرار ندارد. پس برای استفاده بهینه از امکانات پردازنده، باید حواسمان را جمع تمام هماهنگی‌های بین اجزاء بکنیم.

کش (Cache):

کش پردازنده، در واقع به منزله حافظه داخلی آن و درست مثل حافظه RAM کامپیوتر است. کش پردازنده نیز مثل حافظه کامپیوتر، حافظه‌ای کم گنجایش، موقت و کوچک است، که با سرعت بسیار زیادی کار می‌کند و اطلاعات و داده‌های ذخیره شده در کامپیوتر را خیلی سریع، بارگزاری می‌کند. گنجایش حافظه کش پردازنده ارتباط مستقیم با میزان اطلاعاتی که می‌تواند در آن ذخیره کرد، دارد.

سازگاری سوکت (Socket Compatibility):

سازگاری سوکت عاملی است که اتصال پردازنده را به مادربرد ممکن می‌سازد. از این رو، اگر شما قصد تعویض پردازنده کامپیوتر خود را دارید، باید به این توجه داشته باشید که پردازنده جدید با مادربرد سیستم، سازگاری سوکت داشته باشد تا بتوانید این دو قطعه را بدون دردسر، به یکدیگر متصل کنید.

پردازشگر گرافیکی (GPUs):

امروزه اکثر CPUهای موجود در بازار، پردازشگر گرافیکی نیز دارند و همه پردازنده‌ها می‌توانند برای انجام محاسبات گرافیکی و نمایش گرافیکی معقول و متوسط، مناسب باشند. هر چند که اگر از سیستم خود برای انجام کارهای گرافیکی حرفه‌ای استفاده می‌کنید و یا بازی‌ها و برنامه‌هایی با گرافیک سنگین روی آن نصب و بارگزاری می‌کنید، بهتر است در کنار پردازنده، اقدام به خرید کارت گرافیک حرفه‌ای و خوب کنید.

فرکانس (Frequency):

فرکانس پردازنده، در واقع سرعتی است که CPU تحت آن عمل می‌کند. البته بالا بودن فرکانس، در حقیقت لزوماً به معنای کیفیت بالای عملکرد CPU نیست. ممکن است پردازنده‌ای با فرکانس بالا، سرعت عملکرد و کیفیت بسیار خوبی داشته باشد و ممکن است پردازنده‌ای با فرکانس پایین‌تر، عملکرد بهتری از پردازنده اول از خود نشان دهد. در نتیجه، فرکانس ویژگی‌ای بود که در گذشته خیلی مورد بحث قرار می‌گرفت، اما امروزه چندان نمی‌شود به آن اتکا کرد.

قدرت طراحی حرارتی (Design PowerThermal):

TDP در واقع قدرت فن خنک کننده یک CPU را مورد بررسی قرار می‌دهد. اکثر پردازنده‌ها دارای فن خنک کننده هستند، چرا که CPU به عنوان هسته اصلی کامپیوتر، هر لحظه در حال فعالیت بوده و در نتیجه این فعالیت مداوم، تولید حرارت می‌کند و مثل هر قطعه الکترونیکی دیگر، در صورت تعدیل نشدن این حرارت و پایین نیامدن دمای آن، ممکن است دچار خرابی شود. در نتیجه قدرت طراحی حرارتی یک پردازنده نشان می‌دهد که فن خنک کننده آن تا چه حد توانایی پایین آوردن دمای آن را دارد. البته لازم به ذکر است که عمده کاربران در کنار پردازنده، فن خنک کننده جدا نیز برای آن تهیه می‌کنند تا از همواره خنک بودنش اطمینان حاصل کنند.

پیشنهاد مطالعه: پردازنده مناسب گیمینگ

2 . ویژگی‌های پردازنده‌های خوب و مرغوب

نکات مهم در خرید cpu مناسب برای یک سیستم کامپیوتری زیاد است. اساساً پردازنده‌ها دارای مدل‌ها و برندهای بسیار متنوعی هستند و هر کدام بسته به ویژگی‌های خاصش، برای استفاده‌های مشخص و خاصه سیستم‌های مختلف طراحی شده‌اند. در ادامه این مقاله، ویژگی‌های بهترین پردازنده کامپیوتر را بر اساس نوع سیستم مورد استفاده کاربران، بررسی می‌کنیم.

سیستم‌های ساده خانگی

برای سیستم‌های ساده خانگی، بررسی، سازگاری سوکت، پردازشگر گرافیکی یکپارچه، هسته، حافظه و فرکانس بیشترین اهمیت را دارند. یک سیستم خانگی ساده، ساعت‌های محدودترین را به نسبت سیستم‌های حرفه‌ای و گیمینگ روشن و در حال کار کردن است، در نتیجه حرارت کمتری تولید می‌کند، نیاز به سرعت‌های بسیار بالا ندارد و نیاز به پردازش‌های خیلی قوی و حرفه‌ای نیست.

در نتیجه، در هنگام خرید یک پردازنده برای سیستم خانگی خود، به سازگاری سوکت و تطابق آن با مادربرد توجه کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که بهتر است پردازنده شما دارای GPU یا پردازنده گرافیکی یکپارچه باشد، چرا که همین سیستم نصب شده روی پردازنده، نیاز گرافیکی شما را برآورده می‌کند و نیازی به تهیه کارت گرافیکی قوی نیست.

اگر از سیستم خانگی خود برای کار در منزل و دورکاری استفاده می‌کنید، ممکن است از نرم افزارهایی با گرافیک بالا و یا حجم سنگین استفاده کنید، که برای عملکرد بهتر کامپیوتر نسبت به این موضوع، بهتر است به تعداد هسته‌های پردازنده دقت کنید. یک پردازنده 4 یا 5 هسته‌ای می‌تواند برای کارهای ساده مناسب باشد. همچنین باید به حافظه پردازنده نیز دقت کنید، که مطابق با نیازهای شما باشد.

پیشنهاد مطالعه: فرق GPU و کارت گرافیک

سیستم‌های شرکت‌های بزرگ

در بررسی پردازنده برای سیستم شرکت‌های بزرگ، باید به مواردی مثل هسته، فرکانس و قدرت طراحی حرارتی توجه کنید. سیستم‌ها در شرکت‌های بزرگ ساعات زیادی مشغول به کار هستند و به همین علت، ممکن است نیازمند محاسبات دقیق و اجرای برنامه‌های سنگین باشد. این مسئله بسیار مهم است که پردازنده‌ای را انتخاب کنید، که تعداد هسته‌های آن با برنامه‌های نصب شده روی سیستم همخوانی داشته باشد. همچنین سیستم‌های شرکتی به دلیل ساعات بالای روشن بودن، بیشتر داغ می‌کنند و از این رو، قدرت طراحی حرارتی پردازنده در آن‌ها بسیار مهم است.

همچنین بهتر است فرکانس CPU را نیز بررسی کنید ؛ فرکانس مناسب به حجم کاری که از کامپیوتر خواسته می‌شود بستگی دارد. ممکن است فرکانس 2 الی 4 گیگاهرتز برای سیستم‌های شرکتی مناسب باشد. با این حال، بهتر است قبل از خرید پردازنده، به نیاز نرم افزارهای نصب شده روی سیستم‌ها دقت کنید.

سیستم‌های گرافیکی

برای سیستم‌های گرافیکی نیز درست مثل سیستم‌های شرکتی، توجه به هسته، فرکانس و قدرت طراحی حرارتی بسیار واجب است. گیمرها نیاز دارند تا در هنگام بازی، کامپیوتر به خوبی و با سرعت مناسب کار کند ؛ در نتیجه، CPU یک سیستم گیمینگ باید بتواند با سرعت بالا، تمام داده‌ها را به خوبی پردازش کند. بهتر است پردازنده کامپیوتر را با توجه به تعداد هسته‌های مورد نیاز بازی‌ها انتخاب کنید.

همچنین برای تامین سرعت مورد نیاز یک سیستم گیمینگ، فرکانس پردازنده باید در حد مناسبی باشد. برای سیستم‌های گیمینگ فرکانس 4 گیگاهرتز به طور معمول، بهترین انتخاب است. با این حال، این مسئله هم ممکن است بسته به نیاز کاربر و کامپیوتر او، متفاوت باشد.

در آخر، بدیهی است که توجه به TDP نیز بسیار مهم است. چرا که کامپیوترهای گیمینگ به دلیل بارگزاری برنامه‌های سنگین و با گرافیک بالا، حرارت زیادی تولید می‌کنند و این مهم است که پردازنده بتواند به خوبی و تا حد مناسبی، حرارت خود را مدیریت کند تا آسیب نبیند.

پیشنهاد مطالعه: میزان کار CPU چیست؟

3. پنج تا از بهترین پردازنده‌ها 2023

حال که با ویژگی‌های مختلف یک پردازنده مناسب برای سیستم‌های متفاوت آشنا شدید، قصد داریم به معرفی پنج تا از بهترین پردازنده‌ها 2023 بپردازیم.

 • پردازنده مرکزی اینتل مدل Core i9 13900K: این پردازنده یکی از بهترین تولیدات شرکت اینتل تا به امروز است. پردازنده Core i9 13900K از CPUهای نسل سیزدهم  شرکت اینتل می‌باشد، که بر اساس مبتن معماری x86 و لیتوگرافی Intel 7 و کلاس 10 نانومتری ساخته شده است.

پردازنده مرکزی اینتل مدل Core i9 13900K

 • تعداد هسته: 24    
 • تعداد رشته: 32
 • فرکانس پایه: 3 مگاهرتز 
 • حافظه کش: 36 مگابایت
 • سوکت: LGA-1700 
 • توان مصرفی پایه: 125 وات

 

 • پردازنده Core i7 13700K Raptor Lake: این پردازنده یکی از سریع‌ترین تراشه‌های i7 اینتل می‌باشد، که بهترین گزینه برای سیستم کامپیوتری یک گیمر حرفه‌ای است. این پردازنده از 16 هسته برخوردار است، که از بین این 16 هسته، 8 هسته‌ Raptor Cove و 8 هسته قدرتمند‌ Grace Mont در کنار یکدیگر استفاده شده‌اند و معماری هیبریدی فوق العاده‌ای را به نمایش گذاشته‌اند.

پردازنده بدون باکس اینتل Core i7 13700K Raptor Lake

 • تعداد هسته: 16
 • تعداد رشته: 24
 • فرکانس پایه: 3.4 مگاهرتز
 • حافظه کش: 30 مگابایت
 • سوکت: LGA-1700
 • توان مصرفی پایه: 125 وات

 

 • پردازنده مرکزی اینتل مدل Core i5 11400: این پردازنده برای سیستم‌های نه چندان قوی و برای انجام کارهای نه چندان سنگین طراحی شده است و یکی از بهترین گزینه‌های برای سیستم‌های خانگی، برای کار در منزل می‌باشد. 

پردازنده مرکزی اینتل مدل Core i5 11400

 • تعداد هسته: 6
 • تعداد رشته: 12
 • فرکانس پایه: 2.6 مگاهرتز
 • حافظه کش: 12 مگابایت
 • سوکت: LGA-1200
 • توان مصرفی پایه: 65 وات

 

 • پردازنده ای ام دی Ryzen 9 7950X3D: با این‌که بسیاری از مردم پردازنده‌های اینتل را بهترین CPUهای موجود می‌دانند، این پردازنده از بدو ورود به بازار، همه کاربران و متخصصان را شوکه کرده است! 

پردازنده ای ام دی Ryzen 9 7950X3D

 • تعداد هسته: 16  
 •  تعداد رشته: 32
 • فرکانس پایه: 4.5 مگاهرتز    
 • حافظه کش: 16 مگابایت
 • سوکت: AM5  
 •  توان مصرفی پایه: 120 وات

 

پردازنده اینتل Core i3 12100 Alder Lake

 • تعداد هسته: 4  
 •  تعداد رشته: 8
 • فرکانس پایه: 3.3 مگاهرتز
 • حافظه کش: 12 مگابایت
 • سوکت: LGA 1700    
 • توان مصرفی پایه: 60 وات

سخن پایانی

برای خرید یک پردازنده مناسب برای سیستم کامپیوتری خود، لازم است حتماً با مشورت گرفتن از مختصصان و بررسی انواع cpu با اطمینان خاطر خرید کنید. بروزکالا همواره در تلاش است تا مطالبی جامع را در زمینه‌ای مختلف مربوط به کامپیوتر و لوازم جانبی، برای شما عزیزان جمع آوری کند و برای کمک به خرید بهتر و بهینه شما راهنما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و بازدید از محصولات می‌توانید به وب سایت بروزکالا مراجعه فرمایید.

سوالات متداول

1 . بهترین پردازنده ها برای سیستم‌های معمولی خانگی کدام اند؟

پردازنده اینتل مدل Core i3 12100 یکی از بهترین پردازنده‌های مناسب سیستم‌های معمولی خانگی است.

2 . آیا فرکانس بالا به معنای عملکرد بهینه پردازنده است؟

خیر؛ فرکانس بالا لزوماً به معنای عملکرد بهینه پردازنده نیست.

3 . پردازنده مناسب سیستم‌های گیمینگ چیست؟

پردازنده Core i7 13700K Raptor Lake یکی از بهترین پردازنده‌ها برای سیستم‌های گیمینگ است.