مهم ترین قطعات کامپیوتر کدام هستند؟ + نقد و بررسی آن ها

در این مطلب به مرور اجزای مهم کامپیوتر و عملکرد قطعات کامپیوتر خواهیم پرداخت. اگر می خواهید یادگیری رایانه را شروع کنید، خواندن این متن کمک زیادی به شما می کند. آگاهی از اینکه هر جزء چیست، بسیار خوب است، اما ما عملکرد هر قسمت را نیز توضیح می دهیم تا درک کامل تری از آن ها داشته باشید.

برای بررسی مشخصات و قیمت قطعات کامپیوتر کلیک کنید

قطعات کامپیوتر و عملکرد آن ها

در این بخش لیستی کامل از همه اجزای مهم سخت افزار رایانه و لوازم جانبی رایج مورد استفاده در کنار آن ها آورده شده است:

کیس کامپیوتر

این قسمتی است که تمام اجزای داخلی را برای تشکیل ماهیت کامپیوتر در خود جای داده است. کیس معمولاً به گونه ای طراحی می شود که نصب مادربرد، سیم کشی ها و درایوها تا حد امکان آسان باشد. برخی از کیس ها به قدری خوب طراحی شده اند که به راحتی می توان همه چیز را به صورت مرتب و قابل نمایش در آن قرار داد.

کیس ها در اشکال و اندازه های مختلف موجود هستند تا متناسب با نیازهای کاربر، انواع مختلفی از قطعات رایانه را در خود جای دهند و عملکرد لازم را به شما ارائه دهند.

عناصر طراحی می توانند از ساده تا بسیار پیچیده متفاوت باشند. می توانید یک کیس خاکستری ساده یا یک کیس با نورهای رنگی که محیط داخلی آن قابل مشاهده است، را تهیه کرده و به محیط خود جلوه ای متفاوت ببخشید.

مانند بیشتر قطعات کامپیوتر ، کیس ها نیز از نظر کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند. می توانید نمونه های ساخته شده از فلزات ارزان قیمت یا مواد با کیفیت بالا که طراحی مستحکمی دارند، را تهیه کنید.

قطعات کامپیوتر

لیست اندازه های کیس کامپیوتر (معروف به فرم فاکتور):

 • فرم فاکتور بسیار کوچک: از مادربردهای Mini ITX پشتیبانی می کند.
 • فرم فاکتور کوچک: از مادربردهای micro ATX پشتیبانی می کند.
 • فرم فاکتور استاندارد: از مادربردهای استاندارد ATX پشتیبانی می کند.
 • فرم فاکتورهای بزرگتر: از مادربردهای ATX و XL-ATX پشتیبانی می کنند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید و فروش قطعات کامپیوتر

مادربرد

مادربرد، برد اصلی است و مستقیماً داخل کیس کامپیوتر پیچ شده و نصب می شود. همانطور که از نامش پیداست، همه کارت های دیگر و سایر قطعات کامپیوتر مستقیماً به مادربرد متصل می شوند.CPU ، RAM، درایوها، منبع تغذیه و موارد دیگر همگی به مادربرد متصل می شوند. به طور کلی وظیفه آن ادغام تمام اجزا است تا بتوانند با هم ارتباط برقرار کرده و کار کنند.

یک مادربرد خوب تعداد زیادی از گزینه های اتصال را ارائه می دهد. همچنین دارای کمترین میزان گلوگاه ممکن است. میزان گلوگاه کمتر به همه اجزا اجازه می دهد تا به طور موثر و بهینه عمل کنند و حداکثر پتانسیل خود را همانطور که برای انجام آن طراحی شده اند، به کار بگیرند.

بدیهی است که با کاهش اندازه فیزیکی، گزینه ها و عملکردهای اتصال محدود خواهد شد.

CPU: واحد پردازش مرکزی

CPU  در اصل شبیه مغز کامپیوتر است و تمام اطلاعات را در سطح محاسباتی پردازش می کند. این قطعه، اطلاعات را از RAM می گیرد و برای انجام وظایف مورد نیاز رایانه پردازش می کند.

پردازنده معمولاً در سوکتی که از اهرم یا قفل همراه با صفحه لولایی تشکیل شده است ، بر روی برد قرار می گیرد.

در زیر این سوکت، تعداد زیادی پد مسی قرار دارد تا سوکت به سمت آن ها فشار آورده و با آن ها تماس الکتریکی برقرار کند. راه های دیگری نیز برای اتصال CPU ها به مادربرد وجود دارد.

در اینجا چند نمونه رایج آورده شده است:

 • ZIF (نیروی قرارگیری صفر): اگرچه این سوکت مناسب تر است، اما بیشتر در مادربردهای قدیمی یافت می شود. این روش، از مکانیسمی اهرمی برای نگه داشتن پین های پردازنده استفاده می کند.
 • PGA (Pin Grid Array): این مورد نیز یک سوکت ZIF بوده، اما دارای گام و تعداد پین متفاوتی است.
 • LGA (Land Grid Array): امروزه در بیشتر مادربردها یافت می شود. یک صفحه لولایی اهرمی است که با یک گیره برش مرکزی روی پردازنده قرار می گیرد.
 • BGA (Ball Grid Array): CPU مستقیماً روی مادربرد لحیم می شود. این امر آن را به یک بخش غیر قابل تغییر توسط کاربر تبدیل می کند. این روش مستعد اتصال نامناسب است.

خرید قطعات کامپیوتر

یک پردازنده، به ویژه هنگامی که تحت بارگذاری شدید قرار می گیرد، مقدار زیادی گرما تولید می کند.

وقتی پردازنده روی سرعت کلاک بیشتر تنظیم می شود تا سریعتر کار کند، داغتر هم می شود. به این حالت اورکلاک می گویند.

به همین دلیل است که به یک هیت سینک و فن در کنار این قطعه مهم از کامپیوتر نیاز است تا گرما را از پردازنده دور کرده و روی ورقه های نازک یا باله های فلزی توزیع کند تا فن خنک شود.

انواع مختلفی از پردازنده ها در بازار وجود دارند. Intel، AMD و NVidia برترین تولیدکنندگان هستند.

RAM: حافظه دسترسی تصادفی

RAM کامپیوتر،  یک دستگاه ذخیره اطلاعات است که می تواند دسترسی سریع خوانشی و نوشتاری را فراهم کند. RAM فرار است و این بدان معنی است که با قطع برق تمام داده های ذخیره شده را از دست می دهد.

RAM  اطلاعات را برای پردازش توسط پردازنده آماده نگه می دارد. سرعت RAM نقش مهمی در سرعت کلی رایانه دارد.

این قطعه مستقیماً به یک شکاف بلند که دارای اتصالاتی در دو طرف شکاف است، متصل می شود.

این قطعه نیز مانند پردازنده دارای سرعت کلاک است. بنابراین، می توان آن را اورکلاک کرده تا عملکردی فراتر از مشخصات مورد نظر را ارائه دهد.

برخی از ماژول های  RAMهمراه با قطعه پخش کننده حرارت فروخته می شوند. این قطعه به دفع حرارت از IC های RAM کمک می کند و آن را سردتر نگه می دارد.

RAM  نیز مانند سایر قطعات در طول زمان تکامل یافته است. RAM مورد استفاده در مادربرد اغلب از حافظه نوعDDR (Double Data Rate) وSDRAM (Synchronous Dynamic Random Access Memory) استفاده می کند.

کارت گرافیک

یک کارت گرافیک داده های مادربرد را پردازش و اطلاعات مناسب نمایش را به نمایشگر ارسال می کند. این قطعه می تواند این کار را با اتصالHDMI ، DisplayPort ، DVI یا VGA انجام دهد. همچنین می توان از کارت گرافیک به عنوان کارت ویدئو یا کارت نمایشگر نام برد.

این قطعه از قطعات کامپیوتر ، تمام بار پردازش ویدئو را از CPU اصلی می گیرد. این کار باعث افزایش عملکرد رایانه می شود. به دلیل نیازهای پردازشی زیاد کارت های گرافیک گیمینگ، استفاده از فن الزامی است.

کارت گرافیک به اسلاتPCI Express (Peripheral Component Interconnect Express) روی مادربرد متصل می شود. این یک اسلات اتوبوسی انبساطی سریالی است که می تواند در دو جهت، پهنای باند بالایی داشته باشد. یک کارت گرافیک دارایGPU (واحد پردازش گرافیک) است. این بخش نیازمند خنک کننده است.

قیمت قطعات کامپیوتر

پردازنده گرافیکی کندتر از پردازنده مرکزی است، اما به گونه ای طراحی شده است که از پس عملیات محاسباتی مورد نیاز برای رندر ویدئو بربیاید. میزان حافظه روی کارت، بسته به طراحی سازنده متفاوت است. کارت های گرافیک ازGDDR (Graphics Double Data Rate) SDRAM  که مخصوص بهینه سازی عملکرد گرافیک طراحی شده است، استفاده می کنند. GDDR  ساخته شده است تا پهنای باند بالاتری را در مقایسه با رم DDR ساده اداره کند.

کارت صدا

در بیشتر مواقع از تراشه صوتی تعبیه شده در مادربرد برای خروجی صدا استفاده می شود. اما، اگر از علاقه مندان به محتوای صوتی با کیفیت هستید یا هنگام بازی خروجی صدای با جزئیات بیشتر را ترجیح می دهید، ممکن است تمایل به استفاده از کارت صدا داشته باشید.

کارت های صدا به روش های مختلف به مادربرد رایانه متصل می شوند. این اتصال می تواند از طریقUSB ، شکاف PCI یا شکاف PCI Express x 1 باشد.

تراشه پردازش صدای موجود بر روی کارت، تمام پردازش صدا را انجام می دهد و معمولاً پردازنده چندان قدرتمندی نیست. یک کارت صدا میتواند طیف وسیعی از اتصالات را با تجهیزات مختلف صوتی ارائه دهد. مثال هایی از این اتصالات می تواند اتصال صدای اپتیکال، جک 4/1 اینچی یا اتصالات RCA باشند.

هارد دیسک

هارد دیسک در اکثر رایانه ها یافت می شود. این قطعه معمولاً یک درایو مکانیکی است که تمام داده ها را ذخیره می کند. جدا از ذخیره داده ها، می توان از آن به عنوان درایو بوت برای اجرای سیستم عامل استفاده کرد.

سیستم عامل یک برنامه نرم افزاری مانند ویندوز ساخت مایکروسافت است، که یک کامپیوتر را قابل استفاده می کند. بزرگترین ضعف درایو مکانیکی، طبیعت شکست پذیر آن است.

یک ضربه شدید می تواند کل درایو را خراب کند. یک هارد مکانیکی دارای یک یا چند پلاتر است که بین 5200 تا 10000 دور در دقیقه می چرخند.

هدهای خواندن و نوشتن تنها حدود 0.002 (51 میکرومتر) اینچ از پلاتر فاصله دارند. این اعداد به شما ذهنیت خوبی در مورد محدودیت های فیزیکی و ماهیت شکننده آن می دهد.

SSD: درایو حالت جامد

SSD  نیز یک نوع هارد دیسک است، اما هیچ قطعه متحرکی ندارد. این قطعه شامل یک بانک حافظه فلش است که می تواند حجم بالایی از اطلاعات را در خود نگه دارد.

در حالی که ظرفیت SSDها دائما در حال افزایش است، اما برای ذخیره حجم زیادی از داده ها مقرون به صرفه نیستند. درایو مکانیکی نسبت گیگابایت به ریال ارزان تری را ارائه می دهد.

با این حال، SSD یک درایو با عملکرد بالا است؛ سریع است و با سقوط از ارتفاع یا ضربه به آسانی آسیب نمی بیند. به همین دلیل است که اغلب برای رایانه های قابل حمل، استفاده از SSD ها توصیه می شود.

PSU: واحد منبع تغذیه

منبع تغذیه داخل کیس کامپیوتر نصب می شود. این منبع تغذیه برق AC  را از پریز دیواری گرفته و به منظور تامین برق تمام اجزای داخلی کامپیوتر به ولتاژDC  تبدیل می کند.

منبع تغذیه کامپیوتر ولتاژهای زیر را تامین می کند:

 • +3.3v: این ولتاژ برق مادربرد را تامین می کند.
 • +5V: این ولتاژ برق مادربرد و سایر اجزای داخلی آن را تأمین می کند.
 • +12V: این ولتاژ برق مادربرد و سایر اجزای داخلی را تأمین می کند.
 • 12V-: این ولتاژ برق مادربرد را تامین می کند.

هرچه وات بیشتر باشد، منبع تغذیه می تواند جریان الکتریکی بالاتری را در اختیار قطعات مورد نیاز قرار دهد.

هرچه خواستار وات بالاتری باشید، قیمت منبع تغذیه نیز بیشتر خواهد شد.

منبع تغذیه نیز دارای فن خنک کننده مخصوص به خود می باشد. این امر به همه اجزای داخلی این قطعه کمک می کند تا وقتی منبع تغذیه تحت بارهای شدید قرار می گیرد، خنک بمانند.

مانیتور

مانیتور چیزی است که برای تصویرسازی داده های گرافیکی ارسال شده از کارت گرافیک کامپیوتر استفاده می شود. انواع مختلفی از مانیتورها در بازار موجود هستند. رایج ترین آن ها مانیتورهای LCD با نور پس زمینه LED می باشند.

همچنین مانیتورهایی با اندازه ها و نسبت ابعاد مختلف در بازار موجود هستند. طبق تعریفی ساده، نسبت ابعاد، نسبت ارتفاع به عرض است.

به عنوان مثال، مانیتوری با نسبت تصویر 16:9 دارای 16 واحد عرض و 9 واحد ارتفاع خواهد بود. همچنین برای پاسخدهی به تقاضای بالای مورد نیاز برای از بین بردن تاخیر ورودی در حین اجرای بازی، مانیتورها معمولا زمان پاسخدهی پایینی دارند.

بیشتر بخوانید: معرفی و بررسی بهترین انواع مانیتور کامپیوتر در سال 2021

کیبورد

صفحه کلید یکی از راه های ارتباط با رایانه است. با تایپ بر روی صفحه کلید، بخش کوچکی از داده ها ارسال می شود تا به کامپیوتر بگوید کدام کلید فشرده شده است. رایانه می تواند از این اطلاعات به طرق مختلف استفاده کند. به عنوان مثال این داده ها می تواند یک فرمان یا یک کاراکتر که در نوشتن یک سند متنی استفاده می شود، باشد.

دو نوع اصلی صفحه کلید وجود دارد: مکانیکی و غشایی.

 ماوس

ماوس به کاربر اجازه می دهد تا اشاره گر نمایش داده شده بر روی مانیتور را حرکت داده و تعامل بصری تری با کامپیوتر ایجاد شود. این روزها برخی از ماوس ها دکمه های بیشتری نسبت به سه دکمه معمولی را بر روی خود جای داده اند.

با این حال، سه دکمه اصلی به کاربر اجازه می دهد تا منوها و گزینه های اضافی را انتخاب، گرفته، اسکرول کرده و به آن ها دسترسی پیدا کند. موس کامپیوتر می تواند سیم دار یا بی سیم باشد. بدیهی است که مورد دوم به باتری نیاز دارد. امروزه ماوس های اپتیکال امکان حرکت دقیق و روان را فراهم می کنند.

لوازم جانبی و قطعات کامپیوتر رایج

در اینجا برخی از لوازم جانبی رایج و مهم که به رایانه متصل شده و بهره وری قطعات کامپیوتر را افزایش می دهند، معرفی شده اند:

چاپگر (پرینتر)

یک چاپگر می تواند تصویری را که توسط کامپیوتر ارسال می شود، دریافت کرده و روی یک ورق کاغذ چاپ کند. چاپگر این کار را با استفاده از داده های رایانه انجام می دهد و با استفاده از تونر یا جوهر، تصویر ارسالی را بر روی کاغذ چاپ می کند.

اسکنر

یک اسکنر می تواند تمام اطلاعات روی کاغذ را دریافت کرده، اسکن کند و از برگه فیزیکی، یک تصویر دیجیتالی تولید کند. این دستگاه برای ذخیره عکس های فیزیکی که می خواهید برای بلند مدت از آن ها نگهداری کنید، مفید است. هنگامی که عکس به صورت دیجیتالی ذخیره می شود، برخلاف عکس های فیزیکی، در طول زمان خراب نمی شود.

بلندگوهای کامپیوتر

بلندگوهای رایانه می توانند از طریق پورت موجود در پشت کیس به کارت صدا متصل شوند. راه دیگری که می توان آن ها را متصل کرد، داشتن مانیتوری است که به صورت پیشفرض دارای بلندگوهای داخلی باشد.

به طور کلی، کیفیت صدای خروجی از بلندگوهای داخلی مانیتور ضعیف است. به همین دلیل است که اکثر مردم مجموعه ای از بلندگوهای رایانه را به صورت جداگانه خریداری می کنند و روی میز کامپیوتر خود قرار می دهند. حتی می توانید یک سیستم بلندگوی فراگیر 7.1 کاناله را به کارت های صدای خاصی متصل کنید. این کار می تواند تجربه ای وصف ناپذیر به بازی، پخش موسیقی یا تماشای فیلم بیافزاید.

نتیجه گیری

موارد ذکر شده در این مطلب، اجزای اصلی و قطعات کامپیوتر هستند. وجود همه این قسمت های معرفی شده برای عملکرد صحیح رایانه حیاتی است. حال که در سطح ابتدایی با این قسمت ها آشنا شدید، احتمالاً زمان زیادی طول نمی کشد تا خودتان کامپیوترها را سرهم بندی یا تعمیر کنید. همچنین می توانید برای بررسی ویژگی ها و خرید  لوازم کامپیوتر باکیفیت و اصل، به سایت فروشگاه بروز کالا مراجعه کنید.