کیس های گیمینگ و تفاوت این نسل کیس با مدل های دیگر

حل و فصل ساخت یک سیستم کامپیوتر می تواند یک کار دشوار باشد. وقتی انتخاب اندازۀ کیس مناسب به پایان رسید ، باید سایر ویژگی ها و ظاهر کلی آن را بررسی کنید. این نه تنها نیاز دارد که از نظر بصری با تنظیمات بازی شما مطابقت داشته باشد بلکه باید این امکان فراهم شود که نصب راحت و تمیزی داشته باشد .
ما عوامل اصلی مانند جریان هوا ، سازگاری سیستم خنک کننده ، فاکتورهای شکل و مواردی را که باید هنگام خرید یک مورد کامپیوتر خوب در نظر داشته باشید ، مرور خواهیم کرد.

اندازۀ کیس

اندازه قاب کامپیوتر شما مواردی را که می توانید نصب کنید و نمی توانید در سیستم خود نصب کنید تعیین می کند. البته ، برای قرار گرفتن در اندازه مناسب ، باید بدانید که چقدر به فضای مورد نیاز خود احتیاج دارید ، چه سخت افزاری را می خواهید نصب کنید ، چه نوع سیستم خنک کننده  (فن) ای را می خواهید استفاده کنید و غیره.

EATX ، ATX ، MATX ، Mini-ITX چیست؟

انواع مادربردهای بزرگ و کوچک استاندارد ATX در دسترس هستند تا بتوانند نیاز کسانی را که می خواهند امکان گزینه های مختلف و توسعۀ بیشتری را در این زمینه داشته باشند و همچنین کسانی که ساختار جمع و جورتری می خواهند ، تأمین می کند.

مادربرد (EATX (Extended ATX ، همانطور که از نامش پیداست بزرگترین مادربرد ATX است. از طرفی دیگر طیف یک مادربرد (M-ATX (Micro ATX را مشاهده خواهید کرد که کوچکتر از مادربرد استاندارد ATX است و یک صفحۀ Mini-ITX که دارای کوچکترین و محبوب ترین شکل مادربرد است.
بنابراین ، اندازه مادربردها از بزرگترین تا کوچکترین عبارتند از:
 EATX> ATX> M-ATX> Mini ITX
از آنجا که این یک استاندارد جهانی پذیرفته شده است ، موارد ساخت کیس کامپیوتر از ، مادربردها و منابع تغذیه با انواع استاندارد مشخصات فاکتور فرم ATX ارائه می شوند. حال ، بیایید اندازه های مختلف برج های کامپیوتر را که در بازار در دسترس شماست و معنی نام آنها چیست ، بفهمیم.

1. Full Tower

در حالی که مادربرد استاندارد ATX دارای "9.6 طول است ، مادربرد EATX دارای "13 طول است. مواردی که به راحتی می توانند این مادربرد بزرگ را در خود جای دهند ، Full Tower Cases نامیده می شوند. آیا این بدان معنی است که شما نمی توانید از مادربردهای کوچکتر در داخل آنها استفاده کنید؟ قطعا نه. کابینت های بزرگتر معمولاً ساخته می شوند تا تمام سخت افزارهای فرم فاکتورهای کوچکتر را نیز درون خود جای دهند.

2. Mid Tower

وقتی صحبت از کامپیوتر گیمینگ می شود ، مسلماً گزینۀ mid tower از همه محبوب تر است. این ترکیبی عالی از اندازه های نسبتاً کوچک و حجم داخلی کافی برای نگهداری تمام سخت افزارهایی است که ممکن است بیشتر گیمرها به آن نیاز داشته باشند. این می تواند مادربردهای ATX و MATX را به راحتی در خود جای دهد. لطفا توجه داشته باشید که برخی از کیس های برج میانه برای پشتیبانی از مادربردهای EATX با فرم فاکتور نیز ساخته شده اند.

3. Mini Tower

در این اندازه ، جای گیری کردن سخت افزارهای بزرگ مشکل ساز است. با این حال ، این مورد دارای مزیت هایی مانند قابلیت حمل بهتر و اندازۀ جمع و جورتر را دارد. با توجه به ابعاد کوچک، این برج نمی تواند مادربردهای بزرگتر از MATX را در خود جای دهد. 

4. Mini-ITX

این یکی از جمع و جورترین و محبوب ترین فاکتورهای شکل امروزی است که استفاده می شود. موارد Mini-ITX محدودیت های شدیدی در فضا دارند. هر موردی با این اندازه فقط می تواند مادربردهای Mini-ITX و سایر اجزای سازگار Mini-ITX را در خود جای دهد. با این وجود ، این یک گزینه عالی برای افرادی است که خواهان قدرت یک PC قدرتمند Gaming یا Workstation و قابلیت حمل مناسب هستند. 

ویژگی های مهم سیستم کامپیوترهای گیمینگ که باید در نظر بگیرید:

 • جریان هوا

اگرچه در برخی از موارد ممکن است در نگاه اول مهم به نظر برسند ، اما برای کسانی که می خواهند سخت افزار قدرتمندی را اجرا کنند ، فکر بدی است. جریان هوای عالی برای هر کامپیوتری ضروری است ، به ویژه کامپیوترهای گیمینگ که اغلب سخت افزارهای خود را به محدودیت می رسانند. جریان محدود هوا منجر به گرم شدن بیش از حد می شود
در صورت نیاز ، اطمینان حاصل کنید که کابینت فضای کافی برای نصب فن های اضافی را داشته باشد. همیشه داشتن مقداری زمینه برای بهبود جریان هوای موردی در آینده همیشه خوب است. به دنبال مواردی باشید که حداقل 3 مخزن یا بیشتر ارائه دهند.

 • سیستم های خنک کننده

اگر قصد استفاده از خنک کننده های مایع AIO یا نصب خنک کننده مایع سفارشی از طریق پردازنده و پردازنده گرافیکی خود دارید ، باید مورد شما دارای شکاف های لازم باشد تا نصب آنها راحت تر و تمیزتر باشد. علاوه بر این ، همه موارد نمی تواند رادیاتورهای خنک کننده مایع  در اندازه های مختلف را در خود جای دهند. اگر قبلاً سیستم خنک کننده خود را خریداری کرده اید ، بهتراست بررسی کنید که دستگاه شما از چه رادیاتورهایی پشتیبانی می کند. صفحۀ مشخصات فنی هر کیس ، اندازۀ رادیاتوری را که توسط آن پشتیبانی می شود را لیست می کند. مانند : کولرهای بادی Beefier CPU می توانند بسیار حجیم باشد. پس در ابتدا اطمینان حاصل کنید که برای نصب بدون مشکل ، به چه نوع پرونده و حافظه (RAM) نیاز دارند. اکثر صفحات مشخصات کولرهای هوایی ارتفاعات خود را همانطور که در این مثال نشان داده شده است لیست می کنند. برای اطمینان از نصب راحت بودن کولر هوا ، این مورد را در برابر عرض (نه ارتفاع!) قاب خود بررسی کنید.

 • طول کارت گرافیک

اگرچه امروزه با كوتاه شدن كارت های گرافیكی و مواردی كه تركیب بیشتری برای آنها در نظر گرفته میشود ، این مسئله به مشكلی بزرگ تبدیل شده است، اما این احتمال وجود دارد كه کارت گرافیك شما بیش از حد مناسب موردی كه خریداری كرده اید، طولانی باشد. خوشبختانه ، یک روش آسان برای بررسی اینکه آیا این یک مسئله مهم است، وجود دارد. هر صفحۀ مشخصات کیس، دارای مشخصاتی است که نشان دهنده حداکثر طول کارت گرافیک پشتیبانی شده توسط آن است.
پس اکنون باید فقط این مشخصات را با طول مشخص شده در صفحۀ مشخصات فنی کارت گرافیک خود مطابقت دهید.

 • مدیریت کابل

این مورد بیشتر به یک ویژگی استاندارد تبدیل می شود. موردی که دارای ویژگی های عالی مدیریت کابل است ، ساخت شما را راحت تر و مدیریت آن را بسیار ساده تر می کند. سخت افزار داخلی شما نه تنها زرق و برق دار و تمیز به نظر می رسد، بلکه باعث می شود تجربۀ نصب و اصلاح بعد را افزایش می دهد. بخشهای اختصاصی برای پنهان کردن و مسیریابی کابلها و صفحۀ پشتی متحرک در کِیس، شاخصهای خوبی برای یک مورد با ویژگیهای مناسب مدیریت کابل هستند.

 • PSU

کابل های شل و خروجی از PSU شما احتمالاً باعث ناامیدی تک تک افرادی شده است که خودشان رایانه شخصی شما را مونتاژ کرده اند. کفن های PSU در مواردی به پنهان کردن کابل های شل در داخل یک محفظۀ زیبا کمک می کنند. اگر سیستم گیمینگ تمیز و منظمی می خواهید، این امر را حتماً رعایت کنید. خصوصاً اگر قصد دارید از PSU های غیر مدولار استفاده کنید.

دانستن انواع مختلف پرونده های کامپیوتر

یک جستجوی آنلاین سریع به شما می گوید که انواع مختلفی از جعبه های کامپیوتر در بازار موجود است. انواع مختلف کیس ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند و همچنین قادر به عملکردهای مختلف هستند زیرا به هر تعداد ویژگی مجهز هستند.
دانستن تفاوت بین این موارد کامپیوتر به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید کدام مورد نیاز ساختمان شما را برآورده می کند. به ادامه مطالعه بروید تا بفهمید کدام نوع شاسی کامپیوتر برای شما بهتر کار می کند.

طبقه بندی کامپیوتر

هنگامی که به طور گسترده طبقه بندی می شود ، فقط دو نوع مورد کامپیوتر وجود دارد: مورد رومیزی و قاب برج. این طبقه بندی ها کاربردهای خاص خود را دارند ، که به شما کمک می کند تا تشخیص دهید کدام یک از انواع مورد مناسب شما است.
توجه داشته باشید که طبقه بندی مورد برج به چهار کلاس دیگر تقسیم می شود که بعداً در مورد آنها بحث خواهد شد.

 • مدل دسک تاپ

این نوع قاب کامپیوتر ابتدایی ترین مورد در نظر گرفته می شود. این همان چیزی است که معمولاً در خانه ها و دفاتر دیده می شود و فقط ابتدایی ترین ویژگی هایی را که در قاب کامپیوتر به آن نیاز دارید ، ارائه می دهد.
هدف اصلی آن نگه داشتن تمام اجزای داخلی رایانه در داخل کیس است تا فضای بهینه شده را به حداکثر برسانید.
این نوع کیس فقط برای افرادی که قصد گسترش سیستم خود را ندارند یا کسانی که فقط از رایانه های خود برای استفاده های اساسی آن استفاده می کنند ، کار می کند. این به این معنی است که سازندگان و گیمرها با این نوع قاب کامپیوتر هیچ لذتی نخواهند یافت.

 • تویسر

قاب های برج انواع کیس های گیمینگ است که توسط سازندگان و گیمرها ترجیح داده می شود. این مورد را می توان در چهار طبقه بندی کرد: فاکتور شکل کوچک ، برج کوچک ، برج میانی و البته برج کامل.
در اینجا برخی از موارد مثبت و منفی برای هر یک از موارد برج وجود دارد:

 • فاکتور فرم کوچک

این نوع کیس ها کوچکترین در خانواده کیس های برج است. این فقط می تواند از مادربرد Mini-ITX پشتیبانی کند ، به این معنی که شما در انتخاب مادربرد بسیار محدود هستید. بسیار کوچک و جمع و جور است ، ویژگی ای که دارای مزایا و معایب خاص خود است.
کوچک به این معنی است که شما فقط دو اسلات توسعه دارید ، اما بسیار قابل حمل است ، و آن را به یک مورد برج ترجیحی برای گیمرهایی که دوست دارند در مهمانی های LAN شرکت کنند ، تبدیل می کند.

 • مینی تاور

از آنجا که افراد بیشتری می خواهند رایانه های آنها قابل حمل باشد اما در عین حال نمی خواهند قابلیت توسعه خود را فدا کنند ، برج کوچک ایجاد شد. این مورد می تواند از مادربرد Mini-ITX یا MicroATX پشتیبانی کند و دارای چهار اسلات توسعه است.
این باعث می شود تا نسبت به SFF برتری داشته باشد زیرا هنوز به اندازه کافی متحرک است ، اما به اندازه دومی محدود نیست.

 • برج متوسط

احتمالاً متداول ترین و ترجیحی ترین نوع برج ، طراحی برج متوسط است که از مادربرد های Mini-ITX ، MicroATX و ATX پشتیبانی می کند و بسته به مارک تجاری 7-8 اسلات توسعه دارد.
این برج همچنین گزینۀ مدیریت کابل را معرفی می کند و آن را مورد توجه سازندگانی قرار می دهد که به طور طبیعی ترجیح می دهند پرونده های خود را مرتب و منظم نگه دارند. اگرچه به اندازۀ دو نوع برج اول قابل حمل نیست ، اما این مورد توسط بسیاری از گیمرها ترجیح داده می شود زیرا می تواند کارت گرافیک های پیشرفته را در خود جای دهد و همچنان جای دیگری برای گسترش دارد.

 • برج کامل

این انتخاب نوع برج برای گیمرهای رقابتی است که به دلیل ویژگی های فراوان و ظرفیت نگه داشتن 10 اسلات توسعه است. همچنین از چهار نوع مادربرد مختلف پشتیبانی می کند: Mini-ITX ، Micro-ATX ، ATX و EATX 
با توجه به ظرفیت آن برای ذخیرۀ تعداد زیادی از اجزای داخلی ، یک مورد کامل برج بسیار سنگین است و حمل و نقل آن را دشوار می کند. اگرچه می توانید با استفاده از این قاب کامپیوتر خود را محدود کنید ، اما باید به قابلیت خنک کننده (فن) آن توجه کنید زیرا اگر طراحی جریان هوا به خوبی ساخته نشود ، یک قاب به این بزرگی به راحتی گرم می شود.

نوع ایده آل برای شما

همانطور که ذکر شد ، کامپیوتر "کامل" وجود ندارد. بهترین مورد کامپیوتر به  شرکت سازنده ان بستگی دارد.
حتی اگر اندازه استاندارد برای اکثر موارد کامپیوتر Mid-Tower باشد ، باز هم به این معنی نیست که بهترین است. هنگام تصمیم گیری برای انتخاب کدام یک از انواع قاب کامپیوتر ، بهتر است از قبل برنامه ریزی کنید تا ببینید چه مقدار فضا و ویژگی هایی نیاز دارید.
اگر هنوز کیس کامپیوتر خود را دوست ندارید ، نگران نباشید. به تحقیق و مرور ادامه دهید ، به زودی یکی را پیدا خواهید کرد.