بررسی انواع رم کامپیوتر

رم کامپیوتر

 

RAM چیست؟

RAM مخفف Random Access Memory است و نوعی ذخیره ساز فوق العاده سریع است که ، کامپیوتر شما برای نگهداری داده های مورد نیاز خود در کوتاه مدت از آن استفاده می کند. 
هارد درایو خود را به عنوان یک کابینت بایگانی در نظر بگیرید که تمام داده های شما در آن ذخیره شده است و RAM مانند میز کار شما، وسایلی را که در حال حاضر روی آن کار می کنید، قرار می دهید.
هرچه حافظه RAM بیشتری داشته باشید ، تعداد بیشتری از پروژه ها و برنامه های کامپیوتر شما می تواند بدون درگیر شدن با وارد کردن و بیرون آوردن مواردی که در کابینه بایگانی ایجاد می شود ، یک باره باز نگه دارد.
متأسفانه ، در عصر کنونی دستگاه های ضعیف و ظریف ، بسیاری از لپ تاپ های مدرن حافظه RAM خود را به طور دائمی به مادربرد متصل می کنند. به این معنی که شما نمی توانید بدون خرید یک کامپیوتر کاملاً جدید ، آن را ارتقا دهید. اما اگر کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپی مناسب برای ارتقا دارید ، افزودن RAM بیشتر به آن آسان است. 
شما فقط باید یک چوب سازگار پیدا کنید (که ممکن است به برخی از Googling ها نیاز داشته باشد) ، کامپیوتر خود را باز کنید و RAM را در شیار اختصاصی آن جا دهید. قبل از اینکه 50 دلار بر روی یک چوب جدید ضربه بزنید ، بهتر است ببینید آیا واقعاً به آن نیاز دارید یا اینکه این پول بهتر است مانند یک درایو حالت جامد برای یک نسخۀ دیگر نیز هزینه شود.


 RAM بهترین شکل شناخته شده برای حافظۀ کامپیوتر است. RAM به عنوان "دسترسی تصادفی" در نظر گرفته می شود زیرا اگر ردیف و ستونی را که در آن سلول قطع می شود بطور مستقیم می توانید به هر سلول حافظه، دسترسی پیدا کنید.
نقطه مقابل RAM حافظه دسترسی سریال (SAM) است. SAM داده ها را به صورت یک سری سلول حافظه ذخیره می کند که فقط به صورت متوالی می توان به آنها دسترسی داشت (مانند یک نوار کاست). اگر داده ها در مکان فعلی نباشند ، هر سلول حافظه بررسی می شود تا داده های مورد نیاز پیدا شود. SAM برای بافرهای حافظه ، جایی که داده ها معمولاً به ترتیب استفاده در آن ذخیره می شوند ، بسیار خوب کار می کند (حافظۀ بافر، بافت روی کارت ویدیو است). از طرف دیگر ، به هر ترتیب می توان به داده های RAM دسترسی داشت.
تراشۀ حافظه یک مدار مجتمع (IC) است که از میلیون ها ترانزیستور و خازن ساخته شده است. در رایج ترین شکل حافظۀ کامپیوتر ، حافظۀ دسترسی تصادفی پویا(DRAM) ، یک ترانزیستور و یک خازن برای ایجاد یک سلول حافظه ، که نشان دهندۀ یک بیت از داده ها است ، جفت می شوند. خازن بیت اطلاعات را نگه می دارد (0,1). ترانزیستور مانند یک سوئیچ عمل می کند که به مدارهای کنترل تراشۀ حافظه اجازه می دهد خازن را بخواند یا حالت آن را تغییر دهد.

 

Ram استاتیک

RAM استاتیک از فناوری کاملاً متفاوتی استفاده می کند. در RAM استاتیک ، شکلی از فلیپ فلاپ هر بیت حافظه را در خود نگه می دارد. یک فلیپ فلاپ برای یک سلول حافظه چهار یا شش ترانزیستور را همراه با برخی سیم کشی ها می گیرد ، اما هرگز نیازی به تازه سازی نیست. این باعث می شود RAM استاتیک به طور قابل توجهی سریعتر از RAM پویا باشد. با این حال ، از آنجا که قطعات بیشتری دارد ، یک سلول حافظه ایستا فضای بیشتری را از یک سلول حافظه پویا در تراشه اشغال می کند. بنابراین ، به ازای هر تراشه، حافظه کمتری دریافت می کنید و این باعث می شود RAM استاتیک بسیار گران تر شود.


RAM استاتیک سریع و گران است و RAM پویا نیز گرانتر و کندتر است. بنابراین RAM استاتیک برای ایجاد حافظۀ پنهان حساس به سرعت پردازنده استفاده می شود ، در حالی که RAM پویا فضای RAM بزرگتر سیستم را تشکیل می دهد.
تراشه های حافظه در کامپیوترهای رومیزی در ابتدا از یک پیکربندی پین به نام بسته دو خطی (DIP) استفاده می کردند. این پیکربندی پین را می توان به سوراخ های مادربرد کامپیوتر یا به سوکت اتصال داده شده روی مادربرد متصل کرد. این روش وقتی کامپیوترها معمولاً با RAM دو مگابایت یا کمتر کار می کنند بهتر عمل می کرد. اما با افزایش نیاز به حافظه ، تعداد تراشه های مورد نیاز فضای مادربرد افزایش یافت.


راه حل این بود که تراشه های حافظه ، همراه با تمام اجزای پشتیبانی ، روی یک صفحه مدار چاپی جداگانه (PCB) قرار بگیرند که می تواند به یک اتصال ویژه (بانک حافظه) روی مادربرد متصل شود. اکثر این تراشه ها از یک پیکربندی کوچک طرح J-Lead (SOJ)  کوچک استفاده می کنند ، اما تعداد کمی از تولیدکنندگان نیز از پیکربندی نازک طرح کلی (TSOP) استفاده می کنند. تفاوت اصلی این نوع پین های جدید با پیکربندی اصلی DIP این است که تراشه های SOJ و TSOP روی PCB نصب شده اند. به عبارت دیگر ، سنجاق ها مستقیماً به سطح تخته لحیم می شوند ، در سوراخ ها یا پریزها وارد نمی شوند.
تراشه های حافظه معمولاً فقط به عنوان بخشی از کارت به نام ماژول در دسترس هستند. احتمالاً حافظه ای را مشاهده کرده اید که به صورت x832 یا x416 ذکر شده است. این اعداد نشان دهندۀ تعداد تراشه های ضرب شده در ظرفیت هر تراشه منفرد است، که در مگابیت (Mb) یا یک میلیون بیت اندازه گیری می شود. نتیجه را بگیرید و آنرا بر هشت تقسیم کنید تا تعداد مگابایت آن واحد را بدست آورید. به عنوان مثال ، x432 به این معنی است که ماژول دارای چهار تراشه 32 مگابیتی است. ضرب 4 در 32 و 128 مگابایت دریافت خواهید کرد. از آنجا که می دانیم یک بایت 8 بیت دارد ، باید نتیجه 128 خود را بر 8 تقسیم کنیم نتیجه ما 16 مگابایت است!

 

  • در زیر انواع متداول RAM وجود دارد:

 :SRAM حافظۀ دسترسی تصادفی استاتیک از چندین ترانزیستور ، به طور معمول چهار تا شش ، برای هر سلول حافظه استفاده می کند اما در هر سلول خازنی ندارد. در درجه اول برای حافظۀ نهان استفاده می شود.
 :DRAM حافظۀ دسترسی تصادفی پویا دارای سلولهای حافظه با ترانزیستور جفت شده و خازن است که به تازه سازی مداوم نیاز دارد.
 :FPM DRAMحالت صفحه سریع حافظه دسترسی تصادفی پویا شکل اصلی DRAM بود. در کل فرآیند تعیین مکان کمی از داده ها توسط ستون و ردیف و سپس خواندن بیت قبل از شروع بیت بعدی منتظر می ماند. حداکثر سرعت انتقال به حافظه نهان L2 تقریباً 176 مگابایت بر ثانیه است.
 :EDO DRAMحافظۀ دسترسی تصادفی پویا که از داده خارج شده است قبل از ادامه به بقیه منتظر تمام پردازش های بیت اول است. به محض قرارگیری آدرس بیت اول ، EDO DRAM شروع به جستجوی بیت بعدی می کند. تقریباً پنج درصد سریعتر از FPM است. حداکثر سرعت انتقال به حافظه نهان L2 تقریباً 264 مگابایت بر ثانیه است.
 :SDRAMحافظۀ دسترسی تصادفی پویا همزمان از مفهوم حالت ترکیدن بهره می برد تا عملکرد را بسیار بهبود بخشد. این کار را با ماندن در ردیف حاوی بیت درخواست شده و حرکت سریع در ستون ها انجام می دهد و هر بیت را به همان صورت که خوانده می شود می خوانید. ایده این است که بیشتر اوقات داده های مورد نیاز CPU به ترتیب دنبال می شوند. SDRAM حدود پنج درصد سریعتر از EDO RAM است و رایج ترین شکل در دسک تاپ های امروزی است. حداکثر سرعت انتقال به حافظه نهان L2 تقریباً 528 مگابایت بر ثانیه است.


 :DDR SDRAMرم همزمان با سرعت داده دو برابر دقیقاً مانند SDRAM است با این تفاوت که پهنای باند بیشتری دارد ، به این معنی که سرعت بیشتری دارد. حداکثر سرعت انتقال به حافظه پنهان L2 تقریبا 1064 مگابیت بر ثانیه است (برای DDR SDRAM 133 مگاهرتز).
 :RDRAMحافظۀ دسترسی تصادفی پویا Rambus یک فاصله اساسی با معماری قبلی DRAM است. RDRAM توسط Rambus طراحی شده است و از یک ماژول حافظه درون خطی Rambus (RIMM) استفاده می کند که از نظر اندازه و پیکربندی پین مشابه DIMM استاندارد است. آنچه RDRAM را بسیار متفاوت می کند استفاده از یک گذرگاه ویژه داده پرسرعت به نام کانال Rambus است.
 تراشه های حافظه RDRAM به طور موازی کار می کنند تا سرعت داده 800 مگاهرتز یا 1600 مگابایت بر ثانیه را بدست آورند. از آنجا که آنها با چنین سرعتی کار می کنند ، گرمای بسیار بیشتری نسبت به انواع دیگر تراشه ها تولید می کنند. برای کمک به دفع گرمای بیش از حد ، تراشه های Rambus دارای یک پخش کننده حرارت هستند که به نظر می رسد یک ویفر نازک و طولانی است. درست مانند نسخه های کوچکتر DIMM ها ، SO-RIMM ها نیز وجود دارند که برای رایانه های نوت بوک طراحی شده اند.
حافظه کارت اعتباری: حافظه کارت اعتباری یک ماژول حافظه DRAM مستقل است که به یک اسلات مخصوص برای استفاده در رایانه های نوت بوک متصل می شود.
کارت حافظه PCMCIA: یکی دیگر از واحدهای DRAM مستقل برای نوت بوک ها ، کارت هایی از این نوع اختصاصی نیستند و باید با هر کامپیوتر نوت بوکی که گذرگاه سیستم آن با پیکربندی
کارت حافظه مطابقت دارد کار کنند.
 :CMOS RAMاصطلاحی برای مقدار کمی حافظه است که توسط کامپیوتر و برخی دیگر از دستگاهها برای به خاطر سپردن مواردی مانند تنظیمات دیسک سخت استفاده می شود.
:VRAM  VideoRAM همچنین به عنوان حافظه دسترسی تصادفی پویا چند پورت(MPDRAM) شناخته می شود ، نوعی RAM است که به طور خاص برای آداپتورهای ویدیویی یا شتاب دهنده های 3-D استفاده می شود. قسمت multiport" ا" ز این واقعیت ناشی می شود که VRAM به طور معمول دارای دو پورت دسترسی مستقل به جای یک درگاه است که به پردازندۀ گرافیکی امکان دسترسی همزمان به RAM را می دهد. 
VRAM روی
کارت گرافیک قرار دارد و در قالب های مختلفی ارائه می شود که بسیاری از آنها اختصاصی هستند. مقدار VRAM یک عامل تعیین کننده در وضوح و عمق رنگ نمایشگر است. VRAM همچنین برای نگهداری اطلاعات مخصوص گرافیک مانند داده های هندسی 3 بعدی و نقشه های بافت استفاده می شود. VRAM چند پورت واقعی گران است ، بنابراین امروزه بسیاری از کارت های گرافیک به جای آن از SGRAM  استفاده می کنند. عملکرد تقریباً یکسان است اما SGRAM ارزان تر است.

 

بهترین رم های گیمینگ

  • TEAM XTREEM ARGB 16 GB DDR4-3600MHz C14

بهترین RAM برای بازی
سرعت:  | DDR4-3600MHz زمان بندی: 14-15-15-35 | تأخیر CAS: | 14 ولتاژ: 1.45 ولت | DIMM: x 8GB2
·    عالی برای AMD Ryzen
·    RGB ظریف
·    قیمت عالی
کیت Team Xtreem با تأخیر (CAS) 14 در رم کم تاخیر مورد علاقه کامپیوترهای شخصی مخصوصاً دکل های AMD Ryzen ، پیشتاز است. به همین ترتیب ، بهترین رم را برای بازی در جایگاه اول قرار می دهد.
قیمت این محصول در بازار های جهانی 120$ یعنی نزدیک 5,3 میلیون تومان است

 

  • Corsair Dominator Platinum RGB 32 GB DDR4-3200MHz

بهترین رم سطح بالا برای بازی

سرعت: | DDR4-3200MHz  زمان بندی: 16-18-18-36 | تأخیرCAS  | 16 :ولتاژ: 1.35 ولت | DIMM : x 16GB2
·    LED های بسیار روشن Capellix RGB
·    پخش کننده های حرارتی Dominator DHX
·    نرم افزار پیشرفته iCUE
کورسایر با Dominator Platinum RGB خود را پشت سر گذاشته است. مدتی است که کیت اصلی DDR4 بسته حافظه سطح بالا مورد علاقه ما است. نمای بیرونی و براق ، فناوری خنک کننده انحصاری DHX و عملکرد بی نظیر آن باعث شده است که در طول سال ها به یک گل سرسبد قابل توجه تبدیل شود و غالباً بهترین رم برای لیست بازی ها را به خود اختصاص دهد.
 اکنون، Dominator Platinum نمادین با یک طراحی جدید مخفیانه و فناوری جدید Capellix LED Corsair بازگشته است.
قیمت این محصول در بازار های جهانی 250$ یعنی نزدیک 5,7 میلیون تومان است

 

  • G.Skill Trident Z Neo 32 GB DDR4-3600MHz

بهترین رم برای بازی با مادربرد AMD
سرعت:  | DDR4-3600MHz زمان بندی: 18-22-22-42 | تأخیر:CAS | 18 ولتاژ: 1.35 ولت | DIMM : x 16GB2
·    کیت RGB با سرعت بالا و ظرفیت بالا
·    بهینه شده برای ساخت AMD Ryzen
سالیان سال است که G.Skill's Trident Z RGB RAM بر راهنمای ما تسلط دارد و جای تعجب نیست که سری Trident Z Neo این شرکت نیز در اینجا جایگاهی کسب کرده است. مشابه سری اصلی Trident Z RGB ، Trident Z Neo مجهز به نور RGB درخشان است که به طرز بسیار سلیقه ای انجام شده است. 
مهمتر از همه ، سری Neo برای ساختهای AMD Ryzen بهینه شده است که این گزینه مقرون به صرفه را به گزینه ای مناسب برای رایانه های رایزن با بودجه تبدیل می کند.
قیمت این محصول در بازار های جهانی 200$ یعنی نزدیک 6 میلیون تومان است