راهنمای جامع علل اصلی روشن نشدن لپتاپ (+9 راهکار کاربردی)

 

چرا لپ تاپ روشن نمیشه؟ لپ تاپ به دلایل متعددی ممکن است روشن نشوند، این دلایل شامل مشکل منبع تغذیه، مادربرد، باتری، حافظه رم لپ تاپ یا کارت گرافیک می باشد. اما به صورت کلی لپ تاپ ها به سه دلیل مشکلات نرم افزاری، سخت افزاری و مشکلات منبع تغذیه یا اتصالی ممکن است که روشن نشوند. برای عیب یابی لپ تاپ، بهتر است ابتدا باتری لپتاپ و اتصالات برق را بررسی کنید و پس از اینکه متوجه شدید مشکل از آن ها نمی باشد، می توانید ادامه مقاله را بخوانید تا راهکار مورد نظر خود را بیابید.

بیشتربدانید:آیا لپتاپ ارزان میشود{+راهنمای جامع پیش بینی روندقیمت}

سرفصل های مقاله

 • سیاه شدن صفحه نمایش مانیتور لپ تاپ
 • رفع مشکل روشن نشدن  لپ تاپ
 • بررسی دقیق لپ تاپ
 • بررسی منبع برق لپ تاپ
 • چک کردن سیم و اتصالات
 • بررسی باتری لپ تاپ
 • جدا کردن باتری از لپ تاپ
 • مشکل: سیستم روشن می‌شود ولی بعد از چند ثانیه دوباره خاموش می‌شود!
 • خاموش و روشن کردن لپ تاپ
 • پورت‌های متصل به لپ تاپ را جدا کنید
 • مشکل: صفحه نمایش لپ تاپ روشن نمی‌شود!
 • سیم برق را چک کنید
 • مطمئن شوید صفحه نمایش خاموش است
 • سیستم را بوت کنید
 • اتصال لپ تاپ به صفحه‌نمایش خارجی
 • ارتباط روشن نشدن لپ تاپ و هارد لپ تاپ
 • چطور لپ تاپ را روشن کنیم
 • خاموش و روشن کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوزهای مختلف
 • روشن کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوزهای مختلف
 • تنظیمات بایوس برای روشن کردن لپ تاپ با کیبورد
 • خاموش کردن لپ تاپ با کیبورد در ویندوز ۷
 • خاموش کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوز ۱۰
 • رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ و بالا نیامدن ویندوز با 5 راه حل کاربردی
 • پورت‌ها را متصل به لپ تاپ را جدا کنید و دوباره روشن کنید
 • سیستم را بوت کرده و به BIOS بروید سپس ویندوز را اجرا کنید
 • حالت Fast Boot را غیر فعال کنید
 • از طریق Safe Mode عیب‌یابی کنید
 • با حالت Startup Repair ویندوز را عیب‌یابی کنید
 • چند توصیه برای جلوگیری از بروز مشکل در ویندوز
 • از آخرین نسخه‌ی ویندوز استفاده کنید

سیاه شدن صفحه نمایش مانیتور لپ تاپ

یکی از مشکلاتی که کاربران گاها با آن دست و پنجه نرم می کنند، سیاه شدن صفحه نمایش پس از بالا آمدن ویندوز است. سیاه شدن صفحه نمایش همیشه ارتباطی به مانیتور ندارد و ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد؛ از علل آن می توان به مشکلات سخت افزاری، قدیمی شدن نسخه بایوس، خرابی یا جدا شدن کارت گرافیک، مشکل رم، مشکل هارد سیستم، خرابی پاور و اتصالات جانبی لپ تاپ و در نهایت سوختگی LCD اشاره نمود که برای تعمیر آن نیاز است تا از متخصصان حرفه ای راهنمایی بگیرید.

رفع مشکل روشن نشدن  لپ تاپ

همانطور که پیش از این ذکر نمودیم، روشن نشدن لپ تاپ می تواند به دلایل متعددی باشد؛ اولین موضوعی که پس از روشن نشدن لپ تاپ به ذهن می رسد بررسی دکمه پاور است؛ اگر دکمه پاور سالم باشد پس از آن باید به سراغ کابل شارژر بروید؛ اگر همچنان مشکل رفع نشد ولتاژ برق را چک کنید و قطعات اضافی متصل به لپ تاپ همانند باتری را جدا سازید. در نهایت اگر با تمام این تفاسیر، لپ تاپ شما همچنان روشن نشد، ممکن است مشکل از مادربرد باشد که بهتر است برای تعمیر آن از یک تعمیرکار متخصص و حرفه ای کمک بگیرید؛ در غیر این صورت با ادامه راهکارهای زیر همراه ما باشید.

بررسی دقیق لپ تاپ

برای بررسی اولیه علل روشن نشدن لپ تاپ، می توانید دکمه روشن / خاموش لپ تاپ را فشار داده و نگه دارید تا سیستم خاموش شود؛ پس از آن می توانید لپ تاپ را مجددا راه اندازی کنید. اگر لپ تاپ همچنان روشن نشد، دقت کنید که متوجه صدای فن آن می شوید یا خیر. اگر مطمئن هستید که لپ تاپ روشن است و حتی دکمه های روی صفحه کلید نیز روشن شده اند، ممکن است شما یا اطرافیان به اشتباه نور نمایشگر را کم کرده باشید و پس از تنظیم آن، لپ تاپ به حالت عادی خود بازگردد.

بررسی منبع برق لپ تاپ

یکی از شایع ترین مشکلات در هنگام روشن نشدن لپ تاپ مرتبط به منبع تغذیه است؛ از منبع تغذیه اشتباه گرفته که ولتاژ اشتباه ارائه می دهد تا فیوز دمیده شده در پلاگین.  تمام لپ تاپ ها از دو طریق باتری و برق، انرژی مورد نیاز خود را تامین می کنند. بنابراین ابتدا بررسی کنید که آداپتور به طور صحیح برای لپ تاپ شما باشد و ولتاژ و آمپر مناسبی را ارائه دهد. همچنین خوب است تا یک بار باتری را آزمایش کنید و یکبار نیز لپ تاپ را بدون باتری و با کمک برق روشن کنید تا متوجه شوید علت دقیق روشن نشدن در چیست.

چک کردن سیم و اتصالات

کابل لپ تاپ و اتصالات آن را به صورت کامل بررسی کنید؛ برای بررسی اتصالات، سیم ها را زمانی که به لپ تاپ یا به برق وصل هستند تکان دهید، اگر قطعی مشاهده شد، مشخصه این است که اتصالات ایراد دارد و نیاز است تا کابل جدیدی تهیه نمایید.

بررسی باتری لپ تاپ

آداپتور لپ تاپ خود را به برق متصل کنید؛ در صورتی که خاموشی دستگاه بر اثر تمام شدن باتری باشد، به سرعت روشن خواهدشد و دستگاه شروع به کار می کند. چنانچه باتری از کار افتاده باشد، می توانید با خارج نمودن آن و اتصال لپ تاپ به آدابتور از این موضوع مطلع شوید و نسبت به تعویض باتری اقدام کنید. اما در صورتیکه بدون حضور باتری، با آدابتور نیز لپ تاپتان روشن نشد، باید از سلامت آدابتور شارژر و پریز برق اطمینان حاصل نمایید.

جدا کردن باتری از لپ تاپ

باتری لپ تاپ را خارج کنید؛ پس از آن شارژر را به آن متصل نموده و اجازه دهید تا چند دقیقه در همان حالت بماند؛ سپس لپ تاپ خود را روشن کنید، اگر لپ تاپ روشن شد نشان دهنده این است که مشکل از باتری شما می باشد و در اسرع وقت نیاز است نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

مشکل: سیستم روشن می‌شود ولی بعد از چند ثانیه دوباره خاموش می‌شود!

اگر لپ تاپ شما روشن می شود و بلافاصله نیز خاموش می شود، ممکن است دچار اختلال نرم افزاری یا سخت افزاری باشد اما به طور معمول خرابی هارد دیسک اینترنال ، علت این مشکل است. برای رفع این مشکل راهکارهای زیر را دنبال کنید:

خاموش و روشن کردن لپ تاپ

اگر صدای فن دستگاه به گوش می رسد و چراغ های صفحه کیبورد آن نیز روشن می شود، اما پس از روشن شدن مجدد خاموش و همه چیز متوقف می گردد، یک بار لپ تاپ را خاموش و مجدد روشن کنید. اگر جزو کسانی هستید که زیاد دستگاه خود را بر روی حالت Sleep قرار می دهید، علت اینکه لپ تاپ روشن می شود و مجدد خاموش می گردد، احتمالا به مشکلات مصرف باتری در زمان Sleep باز می گردد. توجه کنید که زمانی که لپ تاپ در این حالت نگه داشته می شود، همواره بخشی از باتری صرف حالت آماده به کار می باشد که همین نیز ممکن است منجر به خالی شدن آن شود. برای رفع این مشکل، ابتدا لپ تاپ را به برق متصل کنید تا شارژ آن تکمیل شود و سپس یک بار سیستم را خاموش و مجدد روشن نمایید.

پورت‌های متصل به لپ تاپ را جدا کنید

تمامی پورت های متصل به لپ تاپ که شامل ماوس، فلش، بلندگو، پرینتر و یا هر اتصال دیگری است را جدا نموده و پس از آن یک بار لپ تاپ را خاموش و روشن کنید. به احتمال زیاد با کم شدن بار اضافی روی سیستم، صفحه نمایش لپ تاپتان روشن می شود.

بیشتربخوانید:راهنمای جامع لپ تاپ استوک چیست؟{+ازکجا لپ تاپ استوک بخریم}

مشکل: صفحه نمایش لپ تاپ روشن نمی‌شود!

چنانچه مطمئن هستید مشکل از کم شدن نور صفحه لپ تاپ و تمام شدن شارژ آن نمی باشد اما همچنان صفحه لپ تاپ روشن نمیشود، می توانید راهکارهای زیر را بررسی نمایید.

سیم برق را چک کنید

اگر صدای فن را می شنوید اما تصویری مشاهده نمی کنید، در قدم اول نیاز است تا سیم برق لپ تاپ را چک کنید و در صورتیکه مشکل از آن نبود، مراحل بعد را انجام دهید.

مطمئن شوید صفحه نمایش خاموش است

گاهی اوقات ممکن است علت خاموشی صفحه، پایان عمر نمایشگرتان باشد. برای کسب اطمینان از این موضوع نیاز است تا صفحه نمایش لپ تاپ خود را در جایی بسیار تاریک و از زوایای مختلف بررسی نموده تا ببینید آیا حتی نور کمی نیز از آن دیده می شود یا خیر. اگر صفحه نمایش نور کمی داشت، یعنی به طور قطعی مشکل از صفحه نمایش شما می باشد، اما اگر صفحه کاملا تاریک بود، نیاز است تا سیستم را بوت کنید.

سیستم را بوت کنید

مشکل در عملکرد بوت می تواند دلیل روشن نشدن دستگاه شما باشد. اگر لپ تاپ شما به حالت BIOSS رفت، در این حالت خیالتان راحت باشد که تمامی قطعه ها سالم هستند و فقط یک یا چند مورد از اختلالات بایوس است که تصویر لپ تاپ شما را نمایش نمی دهد. این مشکل گاهی در زمان بروزرسانی درایوها و یا عدم تطابق نسخه بایوس اتفاق می افتد که برای رفع آن نیاز است تا از متخصص کمک بگیرید.

اتصال لپ تاپ به صفحه‌نمایش خارجی

یکی دیگر از راه هایی که از آن طریق می توانید سیستم خود را عیب یابی کنید، این است که لپ تاپ خود را به وسیله یک کابل HDMI به تلویزیون متصل نمایید. اگر مشکل از صفحه نمایش شما و صفحه نمایش سوخته باشد، باید مراحل لود شدن و اجرای لپ تاپ را به صورت کامل بر روی تلویزیون مشاهده کنید.

ارتباط روشن نشدن لپ تاپ و هارد لپ تاپ

در اکثر صفحه کلیدهای لپ تاپ، یک کلید با تصویر مانیتور وجود دارد؛ کلید Fn را به همراه کلید نماد مانیتور فشار دهید تا ببینید آیا تصویری در مانیتور ظاهر می شود یا خیر. اگر تصویر ظاهر شود، به این معناست که مشکل از LCD مانیتور است و چنانچه تصویری ظاهر نگردید، نشان دهنده مشکل در کارت گرافیک، هارد، رم و یا مادربرد می باشد. برای تشخیص این موضوع که مشکل روشن نشدن لپ تاپ مربوط به بوت است یا آنکه مشکل فقط در نبود تصویر می باشد، توجه به چراغ هارد لپ تاپ می تواند یک نشانه بسیار خوب به شمار آید. در صورتیکه چراغ هارد پیوسته روشن و خاموش می شود به این معناست که لپ تاپ روشن شده اما تصویر مانیتور مشاهده نمی شود اما چنانچه چراغ هارد یکبار روشن و دیگر روشن نشود، در این حالت روشن نشدن لپ تاپ می تواند مربوط به سایر قسمت های مادربرد باشد.

چطور لپ تاپ را روشن کنیم

به صورت کلی به وسیله دکمه پاور و یا صفحه کلید می توانید لپ تاپ خود را روشن و خاموش کنید. روشن کردن لپ تاپ به  وسیله کیبورد معمولا یکی از مهارت هایی است که افراد حرفه ای از آن استفاده می کنند. با این روش علاوه بر تسریع عمل روشن و خاموش کردن، در هنگام خرابی دکمه پاور لپ تاپ نیز می تواند بسیار برایتان کمک کننده باشد.

خاموش و روشن کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوزهای مختلف

همانطور که ذکر کردیم، گاهی دکمه پاور لپ تاپ ممکن است دچار آسیب شود و نیاز است تا با راه دیگری بتوانیم لپ تاپ خود را روشن کنیم، در این زمان استفاده از صفحه کلید بسیار راه گشا خواهدبود. در ادامه نحوه روشن و خاموش کردن لپ تاپ به وسیله صفحه کلید در ویندوزهای مختلف را بررسی خواهیم کرد.

روشن کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوزهای مختلف

اگر برای شما نیز پیش آمده باشد که دکمه پاور لپ تاپ دچار مشکل شود و همزمان نیز دسترسی به موس برای اتصال به لپ تاپ نداشته باشید، می دانید که در این هنگام، بلد بودن روشن کردن لپ تاپ به وسیله کیبورد یک معجزه محسوب می شود. اما به وسیله صفحه کلید، چگونه لپ تاپ را روشن کنیم؟

تنظیمات بایوس برای روشن کردن لپ تاپ با کیبورد

بایوس یکی از چندین تراشه ای است که بر روی مادربورد قرار گرفته و توسط کارخانه تنظیم گردیده. برای تنظیم کردن بایوس، هنگام روشن نمودن سیستم با فشردن کلید Del یا F2 وارد این تنظیمات خواهیدشد که بسیار نیز بخش حساسی است. یکی از بارزترین مشکلات بایوس، مربوط به رم و مشکل CAS Legacy است. برای رم های قدیمی CAS آن ها معادل 3 و برای رم های جدیدتر SDRAM معادل 2 می باشد. دقت نمایید که تنظیمات اشتباه بایوس می تواند باعث بالا نیامدن ویندوز شود؛ همچنین ویندوز بهتر از بایوس می تواند IRQ ها را در بین سخت افزارها تقسیم کند؛ بنابراین بهتر است در تنظیمات بایوس، برای تخصیص IRQ گزینه Auto را انتخاب نمایید.

خاموش کردن لپ تاپ با کیبورد در ویندوز ۷

برای خاموش کردن لپ تاپ با کیبورد در ویندوز 7 دو روش وجود دارد: پس از هنگام کار و برای خاموش کردن لپ تاپ، ابتدا دکمه ویندوز در صفحه کلید را فشار دهید تا منوی استارت برایتان باز شود. پس از آن دکمه جهت نمای راست را فشار داده و بر روی گزینه Enter کلیک کنید. با انجام این روش لپ تاپ شما خاموش خواهدشد. اما روش دوم که رایج تر نیز می باشد این است که ابتدا وارد دسکتاپ ویندوز خود شوید، کلیدهای ترکیبی Win+D را فشار دهید و در دسکتاپ نیز کلید Alt و F4 را همزمان فشار دهید. اکنون می توانید به وسیله کلیدهای جهت نمای بالا و پایین، هر یک از گزینه های مدنظر را انتخاب نموده و دکمه Enter را بزنید.

خاموش کردن لپ تاپ با صفحه کلید در ویندوز ۱۰

برای خاموش کردن لپ تاپ به وسیله کیبورد در ویندوز 10 نیز 3 راهکار وجود دارد: راه اول این است که کلید ویندوز در صفحه کلید را به همراه کلید X فشار داده و در صفحه باز شده در پیش رو، دو بار کلید U را فشاردهید. در روش دوم نیاز است تا با فشردن کلیدهایAlt وf4 صفحه جدید را باز نموده و پس از آن با استفاده از کلیدهای جهت نما، گزینه Shut down را انتخاب نموده و Enter را بزنید. در روش سوم نیز که از بقیه روش ها رایج تر است، با استفاده از کلیدهای CTRL+ ALT+ DEL و دو بار فشردن آن ها قادر هستید تا لپ تاپ خود را خاموش کنید.   

رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ و بالا نیامدن ویندوز با 5 راه حل کاربردی

اگر تمامی کارهای ذکر شده در بالا را انجام داده اید اما همچنان صفحه لپ تاپ روشن نمیشود، می توانید یکی از 5 راهکار کاربردی زیر را اجرا کنید:

پورت‌ها را متصل به لپ تاپ را جدا کنید و دوباره روشن کنید

گاهی ممکن است به دلیل ناسازگاری پورت های متصل شده به دستگاه، ویندوز شما بالا نیاید. در این حالت نیاز است تا پورت ها را کامل از دستگاه جدا کنید و لپ تاپ خود را ریستارت نمایید. اگر لپ تاپ روشن می شود ولی ویندوز بالا نمیاد، معمولا با جدا کردن پورت های متصل، مشکل رفع خواهدشد و سیستم عامل اجرا می شود.

سیستم را بوت کرده و به BIOS بروید سپس ویندوز را اجرا کنید

در صورتیکه بالا نیامدن صفحه لپ تاپ شما ناشی از تنظیمات نادرست BIOSS باشد، می توانید در صفحه آبی ظاهر شده کلید F2 را بفشارید و وارد تنظیمات BIOSS شوید؛ با اعمال تغییرات در این بخش، دستگاه مجدد به فعالیت خود ادامه می دهد. توجه نمایید که وجود ویروس ها و بدافزارهای مختلف، می تواند باعث خاموشی و مشکل لپ تاپ شما شود.

حالت Fast Boot را غیر فعال کنید

برخی از تنظیمات در سیستم UEFI یا BIOS وجود دارد که به سیستم عامل های جدید این اجازه را می دهد تا با بارگذاری پیش از موعد درایوها، با سرعتی بیشتر به اجرا بپردازد. اما گاها متاسفانه به روز رسانی های ویندوز، این ویژگی را مختل می سازد. در این حالت نیاز است که این ویژگی یا همان Fast Boot را غیرفعال نمایید. برای غیرفعال سازی آن باید به UEFI/BIOS بروید یا از دو کلید F2 و Escape استفاده کنید؛ پس از ورود می توانید گزینه Fast Boot را از تب Advanced پیدا نموده و آن را غیرفعال کنید. توجه نمایید که در لپ تاپ هایی که پیش از سال 2013 ساخته شده اند، از این قابلیت پشتیبانی نمی شود.

از طریق Safe Mode عیب‌یابی کنید

گاهی اوقات درست پس از اینکه نرم افزار خاصی را روی سیستم نصب می کنیم و پس از آن دستگاه را خاموش می کنیم، دیگر دستگاه روشن نمی شود. برای حل این مشکل نیاز است تا سیستم را با حالت Safe Mode راه اندازی کنید؛ اگر مشکل از نرم افزار باشد، با ورود به Safe Mode نمایشگر روشن می شود. برای ورود، سیستم را ریستارت کرده و چندین بار دکمه F8 را فشار دهید تا با صفحه ای مشکی رنگ دارای نوشته انگلیسی روبرو شوید؛ در این حالت روی گزینه Safe Mode زده و به راحتی وارد سیستم شوید. اکنون می توانید به بخش نرم افزارها مراجعه نموده و برنامه ای که با آن لپ تاپ شما دچار مشکل شده را Uninstall کنید. 

با حالت Startup Repair ویندوز را عیب‌یابی کنید

Startup Repair ابزاری است که باعث یافتن مشکلاتی می شود که منجر به بالا نیامدن سیستم شما شده است. از طریق این ابزار قادر هستید تا به وسیله اسکن و ترمیم فایل های از دست رفته، مشکلات ویندوز خود را رفع نمایید. جهت فعال کردن این ابزار نیاز به سی دی و یا دی وی دی ویندوز دارید؛ پس از نشان دادن صفحه نصب ویندوز، به جای کلیک بر روی گزینه نصب، بر روی گزینه Repair your computer کلیک کنید؛ در پنجره باز شده ی بعدی گزینه Troubleshot را بزنید؛ اکنون نیاز است تا بر روی گزینه Startup Repair  کلیک نمایید؛ کمی صبر کنید تا صفحه لود شود و پس از آن گزینه Restart را انتخاب کنید. اگر به دنبال یافتن یک دلیل بسیار قاطع برای حل مشکل خود هستید، پیشنهاد می شود از این برنامه استفاده کنید.

چند توصیه برای جلوگیری از بروز مشکل در ویندوز

اغلب مشکلات مربوط به روشن نشدن لپ تاپ و بالا نیامدن ویندوز، به دلیل خطاهای نرم افزاری است. به همین دلیل توصیه می شود که همواره از آخرین نسخه ویندوز استفاده کنید، نرم افزارها را از منبع معتبر دریافت کنید، نرم افزارهای خود و درایوهای لپ تاپ را آپدیت کنید و تا حد امکان از نرم افزارهای کرک شده استفاده نکنید.

از آخرین نسخه‌ی ویندوز استفاده کنید

معمولا ویندوز در بروزرسانی های خود، بسیاری از مشکلاتی که کاربران در نسخه های قبلی با آن دست و پنجه نرم می کنند را رفع می کند. بنابراین پیشنهاد می شود در اولین فرصت وارد تنظیمات ویندوز خود شده و ورژن سیستم خود را با آخرین ورژن ارائه شده تطبیق دهید.

نتیجه گیری

همانطور که متوجه شدید دلایل متنوعی برای روشن نشدن لپ تاپ وجود دارد؛ اما جای نگرانی نیست چرا که روش های بازگرداندن و راه اندازی مجدد لپ تاپ نیز به اندازه ی مشکلات ناشی از خاموشی آن متعدد می باشد و شما با چند ترفند ساده و یا گاهی با کمک یک فرد متخصص، قادر خواهید بود که لپ تاپ خود را به زندگی عادی بازگردانید. آیا شما نیز تجربه خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ را داشته اید؟

برای دانلود مقاله کلیک کنید