هدست واقعیت افزوده اپل و تجربه کاربری منحصربفرد آن

شرکت اپل به‌تازگی پتنت جدیدی را در حوزه‌ی هدست‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی ثبت کرده است. اختراع جدید اپل به جزئیاتی از یک هدست VR/AR اشاره می‌کند و «فوکوس پویا و نمایشگر سه‌بعدی» نام گرفته است.

وب‌سایت «Patently Apple» به ثبت اختراعی جدید از سوی اپل اشاره کرده که نشان می‌دهد این شرکت قصد دارد تصاویر را از طریق پروژکتوری کوچک به مردمک چشم کاربر بتاباند. شیوه کار این محصول به طور کلی با سیستم نمایش محتوا در یک هدست واقعیت مجازی عادی متفاوت است. نحوه نمایش تصویر به این صورت است که عکس‌ها و ویدیو با فوکوس داینامیک و به طور مستقیم از طریق یک ابزار پوشیدنی کوچک و سبک، به چشم کاربر می‌رسد.

در هدست‌های متداول واقعیت مجازی، عکس‌ها یا ویدیو بر روی صفحه نمایش پخش می‌شود و کاربر آن را از فاصله نزدیک مشاهده می‌کند. در طرح اپل، پروژکتور تعبیه شده بر روی عینک، تصاویر را به صورت پیکسل به پیکسل اسکن کرده و به مردمک چشم می‌فرستد.

اپل مدتها به دنبال هدست واقعیت افزوده

اپل

تماشای تصاویر با این روش، تجربه‌ای کاملاً متفاوت از سایر هدست‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده موجود در بازار است. پتنت جدید اپل به شکل حیرت‌انگیزی فوکوس دقیق‌تری را نسبت به هدست‌های رقیب ایجاد می‌کند.

این شیوه به محتوای در حال پخش اجازه می‌دهد تا عمق هر المان را به صورت انحصاری نسبت به سایر عناصر در تصویر تعیین کند. به عبارت دیگر، پروژکتور تعبیه شده بر روی عینک برای ایجاد یک تصویر سه‌بعدی، عمق محتوا را با توجه به موقعیت چشم بیننده نسبت به تصویر تنظیم می‌کند.

طرز کار این سیستم در به حداقل رساندن یا از بین بردن مشکلات همگرایی در هدست‌های واقعیت مجازی پیشرو خواهد بود. اپل بخشی از جزئیات نحوه کار این فناوری را در گواهی ثبت اختراع خود شرح داده است.

با همه این‌ها هنوز برای قضاوت درباره پتنت جدید غول فناوری مستقر در کوپرتینو خیلی زود است. در آینده خواهیم دید که آیا اپل واقعاً روی ساخت چنین دستگاهی کار می‌کند یا این فقط یک پتنت شگفت‌انگیز روی کاغذ است. ممکن است در آینده شاهد نوآوری‌های فوق‌العاده‌ای در ظاهر عینک اپل باشیم.