حساب کاربری

یا

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

پرینتر های سه بعدی

شما می توانید با استفاده از نرم افزارهای مختلف جسم مورد نظر خود را طراحی کرده و به وسیله پرینترهایسه بعدی جسم واقعی مورد نظری که طراحی کرده بودید را ببینید. فناوری به کار رفته در همه پرینترهای سه بعدی مشابه هم نیستند ولی کار همه ی آن ها این است که یک شی واقعی به وجود می آورند و شی تشکیل شده به وسیله لایه های متوالی از مواد چاپی به وجود آمده است.

پرینتر های سه بعدی در صنایع مختلفی استفاده می باشد بخصوص در عرصه پزشکی، مهندسی و هوافضا تاثیر زیادی گذاشته است.

پرینتر های سه بعدی چگونه کار می کنند :

برای مثال فرض کنید می خواهید یک قاب برای موبایل خود انتخاب کنید، همانطور که در پرینتر های معمولی ما نیاز به یک سند یا فایل مثل PDF یاDOC  داریم، برای پرینتر های سه بعدی هم نیاز به یک سند دیجیتالی داریم.

قاب مورد نظرخودتان را طراحی می کنید و به شکل یک سند دیجیتالی آن را ذخیره کرده، سپس کامپیوتر فایل را پردازش کرده و برای چاپ آماده می کند.

به تنظیمات رفته و یک ماده برای پوشش قاب موبایل خود انتخاب می کنیم که ماده مورد نظر ترجیحا پلاستیکی باشد و پرینتر خود را با مواد کافی پر می کند درست مثل پرینتر هایمعمولی که کارتریج آن ها با جوهر پر می شود در نهایت یک جسم فیزیکی ایجاد می شود.

پرینتر های سه بعدی در عرصه پزشکی :

شاید برای بعضی ها جنبه سرگرمی داشته باشد ولی در زمینه پزشکی این تکنولوژی پیشرفت های بزرگی کرده است. ابزارهای گران قیمت جراحی که به سختی تهیه می شوند را می توان با چاپگر های سه بعدی ساخت.

هزاران نفر از کودکان مبتلا به ناهنجاری های مادرزادی مانند میکروتیا نیاز به گوش مصنوعی دارند که این پرینتر هاتوانایی ساخت آن را داشته اند.

از دیگر موارد استفاده ، پرینتر های سه بعدی میتوان به ساخت ایمپلنت دندان اشاره کرد، که یک تصویر دیجیتال فوق العاده دقیق از دهان و سطح دندان های شخص گرفته می شود و توسط نرم افزارهای تخصصی مدل مناسب طراحی می شود و در آخر مدل فیزیکی مورد نظر توسط پرینتر های سه بعدی آماده می شود.

همچنین درزمینه پروتز برای افرادی که از قطع عضو خود رنج می برند پروتز هایی که جنبه زیبایی داشته ساخته شده است که توسط نرم افزار های مدل سازی با پرینتر های سه بعدی تهیه می شود که علاوه بر زیبایی روحیه شخص را هم تحت تاثیر قرار می دهد.