AMD با پردازنده AMD Ryzen 5000 اینتل را به چالش خواهد کشید

اگر به خاطر داشته باشید، حدود یک ماه پیش اینتل به‌طور رسمی از نسل یازدهم پردازنده‌های مخصوص لپ‌تاپ خود با نام Tiger Lake رونمایی کرد. اخیراً اطلاعاتی از APUهای کم مصرف AMD Ryzen 5000 به فضای مجازی راه یافته که نشانگر پیشرفت این سری از پردازنده‌ها نسبت به نسل قبلی خود بوده و مشخصات مهمی از رقیب سرسخت پردازنده‌های Tiger Lake اینتل نمایان کرده است.  

طبق اطلاعات افشا شده‌ی جدید پردازنده‌های کم‌مصرف و مخصوص لپتاپ سری AMD Ryzen 5000 که با نام نقاش هلندی، Van Gogh، شناخته می‌شوند از پردازنده‌های گرافیکی مجتمع Navi 2 (RDNA 2) بهره برده و از حافظه‌های رم DDR5 و LPDDR5 نیز پشتیبانی می‌کنند.

به‌تازگی وب‌سایت خبری Phoronix در یکی از پچ‌های جدید کرنل سیستم‌عامل لینوکس اطلاعاتی یافته که صحت شایعه‌های قبلی در مورد حضور معماری گرافیک RDNA 2 در پردازنده‌های رایزن 5000 را قوت می‌بخشد.

 

AMD به دنبال عرضه پردازنده های قدرتمند لپ تاپ

َAMD

افزون بر این نیز حدود یک ماه پیش یکی از افشاگران در اکانت توییتر خود پستی منتشر کرد که خبر حضور معماری Zen 2 و پشتیبانی از حافظه‌های رم LPDDR5 را در پردازنده‌های رایزن 5000 می‌داد. اکنون هم در کد افشا شده از پچ لینوکس تایید شد که تراشه‌های Van Gogh از VCN 3.0 (Video Core Next برند انحصاری AMD برای هسته‌های انکدر و دیکدر ویدیو است) بهره برده و از دیکدینگ فرمت AV1 نیز پشتیبانی می‌کنند.

حضور یافتن این کدها در پچ‌های اخیر سیستم‌عامل لینوکس نشانگر آن است که احتمالاً پردازنده‌های رایزن 5000 سریع‌تر از آنچه انتظار می‌رود، معرفی خواهند شد. پیش از امروز گمان می‌رفت که AMD از پردازنده‌های سری رایزن 5000 خود در سه‌ماهه‌ی اول سال 2021 رونمایی کند، اما خبرهای جدید مژده‌ی معرفی این پردازنده‌ها در اوایل سال 2021 یا حتی اواخر امسال را می‌دهد.

در هر صورت پردازنده‌های Ryzen 5000 شرکت ای‌ام‌دی برای رقابت با پردازنده‌های تایگرلیک اینتل وارد بازار خواهند شد و احتمالاً تا پایان سال جاری تعدادی از لپ‌تاپ‌های مجهز به این APUها نیز توسط تولیدکنندگان معرفی می‌شوند.

با توجه به بنچمارک‌های منتشر شده، نسل یازدهم از پردازنده‌های کم‌مصرف اینتل عملکرد تحسین‌برانگیزی از خود نشان داده‌اند. تایگرلیکی‌ها بسیاری از این پیشرفت را مدیون حضور پردازنده‌های گرافیکی مجتمع Xe و فناوری ساخت 10 نانومتری (SuperFin) خود هستند؛ پس وجود پردازنده‌های گرافیکی جدید RDNA 2 در APUهای بعدی AMD نقش کلیدی در عملکرد و محبوبیت این پردازنده‌ها نسبت به همتایان اینتل خود خواهد داشت.

البته پشتیبانی از حافظه‌های رم LPDDR5 نیز یک برگ برنده برای این پردازنده‌های جدید محسوب می‌شود، اما اینتل نیز بیان کرده که این پشتیبانی از این حافظه‌ها را در آینده‌ای نزدیک به ‌پردازنده‌های خود اضافه می‌کند.