عرضه لپ تاپ های مجهز به پردازنده تایگر لیک در اواسط پاییز

پس از معرفی پردازنده های نسل یازدهمی Tiger Lake از سوی اینتل، این روزها بسیاری از کاربران منتظر عرضه لپ تاپ های جدیدی هستند که به این پردازنده های قدرتمند مجهز شده اند. خبر خوب این است که بنا به گفته اینتل عرضه این محصولات قرار است در آینده نزدیک صورت بگیرد.

اینتل روز گذشته اعلام کرد که نخستین رده از لپ تاپ های مجهز به پردازنده های نسل یازدهمی Tiger Lake در ماه اکتبر (اواسط مهرماه) عرضه می شوند و انتظار می رود کاربران بتوانند آن ها در فصل پاییز و در تعطیلات سال نوی میلادی خریداری کنند.

این شرکت همچنین روز گذشته در خبری جالب عنوان کرد که دو مدل از مجموع نه مدل پردزنده های Tiger Lake، یعنی دو پردازنده Core i3-1125G4 و Core i3-1120G4 در سال جاری میلادی در دسترس کاربران قرار نخواهند گرفت و عرضه آن ها به سال 2021 موکول شده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که اینتل تصمیم گرفته است این دو پردازنده را تا زمانی که تولیدکنندگان سیستم های خانگی آمادگی لازم برای عرضه محصولات جدید خود را ندارند روانه بازار نکند.

به این ترتیب با توجه به اینکه لپ تاپ های مجهز به پردازنده های نسل یازدهمی قرار است در اواسط مهرماه عرضه شوند باید بیش از یک ماه برای انتشار نخستین بررسی ها و بنچمارک ها از این محصولات منتظر بمانیم. این بررسی ها نشان می دهند که لپ تاپ های مجهز به این پردازنده های جدید دارای چه عملکردی هستند و آیا خرید محصولات بهره مند از پردازنده های نسل یازدهمی اینتل به جای لپ تاپ های مجهز به پردازنده های موبایلی AMD Ryzen، کار عاقلانه ای است یا خیر.

MSI یکی از نخستین شرکت هایی بود که با تایید اطلاعات منتشر شده از سوی اینتل، اعلام کرد که لپ تاپ گیمینگ Stealth 15M را در ماه اکتبر (اواسط مهرماه) روانه بازار می کند. با توجه به پشتیبانی پردازنده های جدید اینتل از رابط PCIe 4.0، این لپ تاپ قرار است از یک حافظه SSD مجهز به این رابط بهره ببرد که مطمئناً در افزایش سرعت عملکرد آن تاثیر فراوانی خواهد داشت.

اگرچه پردازنده های جدید اینتل به هسته های گرافیکی قدرتمند Xe مجهز هستند اما همچنان شرکت هایی نظیر MSI قصد دارند لپ تاپ های گیمینگ و رده بالای خود را همراه با کارت های گرافیک مجزا روانه بازار کنند.

در کنار پردازنده های Tiger Lake، اینتل از یک زبان طراحی جدید برای لپ تاپ ها که Evo نام دارد نیز رونمایی کرد. Evo نام دیگری برای برنامه Project Athena است که به یک طراحی جدید و خلاقانه برای لپ تاپ  ها کمک می کند. قرار است بخش اعظمی از لپ تاپ های مجهز به پردازنده های Tiger Lake از این زبان طراحی بهره ببرند. تاکنون استفاده از این طراحی در لپ تاپ های Swift 3 و Swift 5 که محصولاتی از شرکت ایسر هستند تایید شده است.

انتظار می رود تا پایان امسال با استفاده از طراحی Evo، چیزی در حدود 20 لپ تاپ جدید روانه بازار شود. گفته می شود لپ تاپ هایی نظیر Lenovo Yoga 9i، Asus Zenbook Flip S و Samsung Galaxy Book Flex 5G بخشی از این محصولات هستند. در کنار این، انتظار می رود شرکت هایی نظیر ایسر، ایسوس، Dell، HP، Lenovo، LG، MSI، Razer، Samsung و... نیز با استفاده از پردازنده های نسل یازدهمی Tiger Lake، لپ تاپ های جدیدی را طراحی و عرضه کنند.