نوکیا 3310 پیر می شود/جشن بیست سالگی

گوشی نوکیا 3310 را به یاد دارید؟ گوشی افسانه‌ای نوکیا که در تست‌ها حتی گلوله‌ را از خود عبور نداد و از سقوط 300 متری جان سالم به در برد. روز اول سپتامبر سال 2000 نوکیا 3310 عرضه شد و به تازگی 20 سالگی خود را جشن گرفت.

دنیای گوشی‌های همراه تغییرات زیادی را تجربه کرده اما یکی از تاثیرگذارترین عوامل این صنعت بدون شک غول فنلاندی دنیای فناوری، نوکیا بوده است. در ادامه این مقاله تعدادی از نکات جالب گوشی نوکیا 3310 را باهم مرور خواهیم کرد.

نوکیا یک برند فنلاندی است اما مدل 3310 در واقع در کشور دانمارک و توسط تیم نوکیا در شهر کپنهاگن طراحی شد. ساخت این گوشی هم در کشورهای فنلاند و مجارستان صورت گرفت.

از این مدل نسخه‌های مختلفی عرضه شد که برخی قابلیت باز کردن سایت‌های بر پایه WAP را نیز دارا بودند. نسخه‌های دیگری هم بودند که توان ذخیره 100 مخاطب و نمایش اسکرین سیورهای انیمیشنی را داشتند.

این روزها مشاهده پیامکها به صورت یک مکالمه پیوسته در تمام گوشی‌‌ها دیده می‌شود ولی در زمان عرضه نوکیا 3310 این یک قابلیت فوق‌العاده محسوب می‌شد. نوکیا 3310 در زمینه ارسال پیام کوتاه هم حداکثر کاراکترهای ممکن را به 459 عدد افزایش داد.

این مقدار حدود سه برابر بیشتر از اندازه یک پیامک استاندارد بود. هرچند این نوع پیامک‌های طولانی در سه پیام مجزا دریافت می‌شدند اما کاربران 3310 به راحتی می‌توانستند هر سه پیام را در قالب یک پیامک ببینند.

گوشی‌های هوشمند و برنامه‌ها در دوران سلطنت نوکیا تنها یک رویا بودند. اما نوکیا یک قابلیت مهم و آینده‌نگرانه‌ای را برای این گوشی در نظر گرفته بود. FriendsTalk به کاربران 3310 اجازه می‌داد تا در چت‌روم‌ها صحبت کنند و با دوستانشان به راحتی ارتباط برقرار کنند. این قابلیت به کمک پیام کوتاه ممکن شد و در اکثر اپراتورها استفاده از این سرویس ممکن بود.

این گوشی با چهار بازی از پیش نصب شده به دست خریداران می‌رسید که یکی از آن‌ها بازی مار یا همان بازی اسنیک 2 بود. بازی اسنیک 2 نسخه بهبود یافته یک بازی کلاسیک از دهه هشتاد میلادی به نام Blockade بود.

محبوبیت این بازی افسانه‌ای به حدی بود که در موزه‌ هنرهای مدرن نیویورک در سال 2012 این بازی نمایش در آمد. اگر دلتان برای این بازی تنگ شده نسخه‌هایی غیر رسمی‌ از این بازی به راحتی در پلی استور قابل دریافت هستند.

البته این بازی‌ها متاسفانه حس فوق‌العاده (و نسبتا سخت) بازی کردن اسنیک 2 روی صفحه کلید کوچک 3310 را تداعی نمی‌کنند. 

امروزه نهایت شخصی‌سازی در گوشی‌های هوشمند به تصویر زمینه و نصب لانچر خلاصه شده است. اما 20 سال پیش نوکیا 3310 به شما امکان شخصی‌سازی کامل ظاهر گوشی با استفاده از Xpress-ON را می‌داد.

این قابلیت ابتدا در سال 1998 و در گوشی نوکیا 5110 معرفی شد. اوج هنرنمایی این قابلیت اما در نوکیا 3310 بود. هزاران کاور متنوع توسط شرکت‌های مختلف برای 3310 تولید و عرضه شد.

قاب پشتی و جلویی این گوشی با استفاده از این کاورها قابل شخصی‌سازی بود و تقریبا هر نوع سلیقه‌ای را پوشش می‌داد.

زمانی که فنلاند در سال 1394 تصمیم گرفت اموجی‌های ملی خود را معرفی کند یکی از گزینه‌های انتخابی نوکیا 3310 بود. کشور کوچک فنلاند با بیشترین تعداد گروه فعال در موسیقی متال، تعداد زیاد سوناها و سابقه تولید یکی از به یاد ماندنی‌ترین گوشی‌های موبایل دنیا شناخته می‌شود.

در سال 2015 فنلاند این سه اموجی را به عنوان اموجی ملی این کشور معرفی کرد: یک سونا، یک ستاره راک و نوکیا 3310. نام اصلی این اموجی البته Unbreakable (غیر قابل شکستن) بود که محکم و خوش‌ساخت بودن 3310 را نشان می‌داد.

نوکیا قطعا از دوران اوج خود در زمینه گوشی‌های همراه دور شده ولی همچنان یکی از قابل احترام‌ترین شرکت‌ها در زمینه تکنولوژی است. گوشی‌های جدید این شرکت هر چند شهرت سامسونگ، اپل یا هواوی را ندارند اما کیفیت، قیمت منطقی و آوازه برند نوکیا شاید بتواند نوکیا را به دوران سلطنت خود نزدیک کرده و یاد روزهای خوش نوکیا 3310 را برای همه زنده کند.