نسل جدید پردازنده تایگر لیک اینتل معرفی شد

در نهایت پس از مدت‌ها انتظار، «اینتل» لحظاتی پیش در یک کنفرانس مجازی اقدام به معرفی پردازنده‌های نسل یازدهم Tiger Lake کرد. با تراشه‌های پُر هیاهوی Intel آشنا شوید. در صورتی که قصد خرید یک لپ تاپ جدید را دارید، بهتر است که برای عرضه لپ تاپ‌های مبتنی بر پردازنده‌های Tiger Lake کمی دست نگه دارید. این شرکت ساعتی پیش معرفی پردازنده‌های نسل یازدهم خود، موسوم به تایگر لیک را آغاز کرد که در ادامه به سراغ پوشش این مراسم و ارائه نکات مهم خواهیم رفت.

پردازنده‌های Tiger Lake جایگزین پردازنده‌های نسل دهم Ice Lake خواهند شد. آنها در لیتوگرافی بهبود یافته 10 نانومتری SuperFin تولید شده و از هسته‌های پیشرفته Willow Cove بهره می‌برند. اینتل برای نخستین بار از نام تجاری Xe در بخش گرافیکی استفاده کرد؛ پردازنده‌های تایگر لیک با گرافیک مجتمع Xe نسل دوازدهم عرضه می‌شوند.

پردازنده‌های تایگر لیک در لپ تاپ‌هایی متفاوت مورد استفاده قرار خواهند گرفت که حتی با وزن 870 گرم و سبک‌تر نیز عرضه می‌شوند. تا پایان سال 2020 بیش از 50 مدل گوناگون از انواع لپ تاپ‌های مبتنی بر پردازنده‌های Tiger Lake وارد بازار شده و پیش بینی می‌شود که این مقدار در مدتی کوتاه به 150 مدل برسد. به دنبال پردازنده‌های تایگر لیک، اینتل از سری جدید لوگوهای خود نیز پرده برداری کرد.

پرفورمنس پردازنده‌های Tiger Lake در بخش دستورات پردازشی به ازای هر سیکل (IPS) به نسبت نسل پیشین تا 20 درصد افزایش یافته است. جالب است بدانید که قدرت گرافیک مجتمع نسل دوازدهم نیز دو برابر نسل پیشین است. تا 5 برابر افزایش عملکرد در پردازش‌های هوش مصنوعی و پشتیبانی از رابط Thunderbolt 4 نیز از جمله دیگر ویژگی‌های این خانواده به شمار می‌روند.

پردازنده‌های تایگر لیک از حافظه‌های پیشرفته LP/DDR5 پشتیبانی کرده و دارای یک برد کامل برای لپ تاپ‌های کوچک و 1 در 1 هستند که به سادگی در آنها پیاده سازی می‌شوند. پردازنده AMD 4800U که به تازگی وارد بازار شده است، یکی از معیارهای Intel در مراسم آنلاین بود که در برابر تراشه‌های تایگر لیک قرار گرفته و در بخش‌هایی از جمله پردازش‌های هوش مصنوعی و سنگین، مقایسه شدند.

در اقدامی دیگر، اینتل قدرت گرافیک مجتمع پردازنده‌های خود را به رخ کشید. این شرکت با اجرای چند بازی، کارت گرافیک NVIDIA MX 350، پردازنده AMD 4800U و Tiger Lake را در برابر یکدیگر قرار داده و نشان داد که نرخ فریم گرافیک مجتمع نسل دوازدهم که با نام تجاری Xe عرضه می‌شود، بسیار بالاتر از رقیب و حتی کارت‌های گرافیک سری MX انویدیا است.

اینتل توضیح داد که پردازنده‌های تایگر لیک جزئی از پروژه Project Athena نیز خواهند بود؛ در این پروژه به زودی لپ تاپ‌هایی با پردازنده‌های تایگر لیک تولید می‌شوند که در بالاترین مدل‌ها، در عرض 30 دقیقه به 40 درصد از ظرفیت شارژ باتری دست پیدا می‌کنند. Intel Evo گواهی و لوگوی لپ تاپ و اولترابوک های جدید Project Athena خواهد بود.

اینتل اعلام کرد که طول عمر باتری در لپ تاپ‌های مبتنی بر پردازنده‌های Tiger Lake از مدل‌های Ice Lake و AMD Ryzen 4000U بیشتر خواهد بود. پرچمدار گروه با نام Core i7-1185G7 دارای 4 هسته و 8 رشته است. فرکانس‌های این پردازنده 3.0~4.8 گیگاهرتز خواهد بود. Core i3-1110G4 نیز به عنوان پایین‌ترین مدل دارای 2 هسته و 4 رشته است که فرکانس بوست آن به 3.9 گیگاهرتز می‌رسد. پردازنده های تایگر لیک از سری فوق کم مصرف (Ultra Low Voltage) هستند.