رونمایی انویدیا از نسل جدید کارت های گرافیک RTX

اگر به دنبال بهترین و قوی‌ترین کارت گرافیک برای بازی‌های کامپیوتری بودید انویدیا سرانجام آن را معرفی کرده است. با این‌که RTX 3080 جانشین RTX 2080 نسل پیشین هم امروز معرفی شد، اما بی‌شک پرچم‌دار انویدیا RTX 3090 با عملکردی خارق‌العاده است. این کارت گرافیک از معماری جدید Ampere استفاده می‌کند و به ۲۴ گیگابایت حافظه GDDR6X مجهز شده است. انویدیا می‌گوید RTX 3090 اولین کارت گرافیک مناسب برای بازی‌های با وضوح خارق‌العاده 8K است و می‌تواند بازی‌ها را با این وضوح و نرخ 60fps اجرا کند. در واقع با قیمت ۱۴۹۹ دلاری، این کارت گرافیک بیشتر در خانواده Titan جای می‌گیرد.

به‌ هر حال RTX 3090 به لطف معماری جدید، در زمینه رهگیری پرتو (Ray Tracing) پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. این کارت گرافیک از 8K HDR ShadowPlay، رابط HDMI 2.1 و بسیاری ویژگی‌های جدید پشتیبانی می‌کند. به گفته انویدیا این کارت گرافیک سه اسلات از مادربورد شما را اشغال خواهد کرد و حتی به یک silencer (بی‌صدا کننده) مجهز شده تا صدای فن آن ۱۰ برابر کمتر از Titan RTX باشد. از نظر عملکردی هم این کارت گرافیک تا ۵۰ درصد سریع‌تر از پرچم‌دار پیشین یعنی Titan RTX است. به این ترتیب می‌توان انتظار داشت RTX 3090 در همین حدود از RTX 2080 Ti نیز سریع‌تر باشد.

با این‌حال قضاوت درباره عملکرد این کارت را باید به پس از عرضه آن و نتایج بنچمارک‌های 4K و 8K با و بدون رهگیری پرتو موکول کنیم. همان‌طور که گفتیم این کارت گرافیک با قیمت ۱۵۰۰ دلاری وارد بازار خواهد شد. این درحالیست که قیمت عرضه RTX 2080 Ti و Titan RTX به ترتیب ۲۵۰۰ و ۱۰۰۰ دلار بود.

زمان عرضه RTX 3090 انویدیا نیز ۳ مهرماه اعلام شده است. انتظار داریم به جز انویدیا شرکای این شرکت از جمله ایسوس، MSI، گیگابایت، EVGA و سایرین نیز اقدام به عرضه کارت RTX 3090 با سیستم‌های خنک‌کننده متفاوت کنند. اگر یک گیمر هستید بهتر است از همین حالا پول‌هایتان را جمع کنید، چرا که بی‌شک چشم ماینرها نیز به کارت‌های گرافیک جدید انویدیا خیره شده است.