کوالکام از پردازنده جدید اسنپدراگون 732G رونمایی کرد

با پیشرفت روزافزون گوشی‌های میان‌رده تراشه‌های این گوشی‌ها هم روز به روز در حال پیشرفته‌تر شدن هستند. تراشه اسنپدراگون 732G کوالکام که نسل جدید تراشه اسنپدراگون 730G که سال گذشته معرفی شده بود، به حساب می‌آید، برای گوشی‌های میان‌رده عرضه شده است.

در کنار هوش مصنوعی پیشرفته‌تر این تراشه در CPU و GPU هم پیشرفت‌های قابل توجی داشته است. نسل جدید گوشی میان‌رده پوکو شیائومی هم که در آینده نزدیک معرفی خواهد شد (احتمالا Poco X3) از این پردازنده استفاده خواهد کرد.

اسنپدراگون 732G یک تراشه هشت هسته‌ای است که از هشت هسته پردازنده Kryo 470 برخوردار است. با این تفاوت که هسته اصلی 2.3 گیگاهرتزی بوده و یک هسته 2.2 گیگاهرتزی به همراه شش هسته 1.8 گیگاهرتزی آن را همراهی می‌کند که در مقایسه با تراشه 2.2 گیگاهرتزی اسنپدراگون 730G عملکرد نسبتا بهتری می‌توان از آن انتظار داشت.

پردازشگر گرافیکی تراشه اسنپدراگون 732G نسبت به اسنپدراگون 730G تغییری نداشته است و از آدرنو 618 استفاده خواهد شد. کوالکام اعلام کرده که این تراشه در پردازش گرافیکی پیشرفت‌هایی داشته و 15 درصد بهبود عملکرد را در آن شاهد خواهیم بود اما با توجه به استفاده از پردازشگر گرافیکی یکسان باید دید این ادعا در عمل چقدر واقعیت دارد.

مودم 732G همچنان از نوع X15 LTE است که تا سرعت 800 مگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کند. اسنپدراگون 732G از برخی قابلیت‌های Elite Gaming کوالکام نیز پشتیبانی خواهد کرد. یکی از این قابلیت‌ها تنظیم رنگ HDR است. یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های این تراشه استفاده از نسل چهارم موتورهای هوش مصنوعی است.

طبق اعلام کوالکام این نسل از موتورهای هوش مصنوعی دو برابر قدرتمندتر از نسل قبل خواهد بود و در زمینه مصرف باتری هم عملکرد خوبی خواهد داشت. اطلاعات بیشتری از دیگر گوشی‌ها و دستگاه‌های استفاده‌کننده از تراشه اسنپدراگون 732G کوالکام منتشر نشده است اما با توجه به استفاده از نسل قبلی این تراشه در پیکسل 4a گوگل و تعدادی گوشی دیگر می‌توان پیش‌بینی کرد نسل جدید این تراشه اسنپدراگون هم در تعداد زیادی از دستگاه‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.