مصرف خیره کننده برق بیت کوین

همانطور که می‌دانید سیستم‌های ماینینگ بیت‌کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال از شبکه‌های الکتریکی بسیار پرمصرف ساخته شده و برای ایجاد بیت‌کوین انرژی زیادی می‌طلبند. پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند برق مصرف شده توسط سیستم‌های ماینینگ بیت‌کوین امسال رکوردشکنی کرده و از عدد سرسام‌آور 7 گیگاوات گذشته است.

مرکز پژوهشیCCAF اخیراً نتایج یکی از پژوهش‌های خود را که حول میزان انرژی مصرفی برای ماینینگ صورت گرفته بود، منتشر کرد. در این خبر میزان انرژی مصرفی توسط صنعت ماینینگ بیت‌کوین در جهان حدود 7.46 گیگاوات تخمین زده شد. برای درک بهتر باید گفت این مقدار انرژی تقریباً با 63.32 تِراوات‌ساعت برابری می‌کند. نتایج تحقیق انجام شده توسط CCAF همچنین نشان می‌دهد که ماینرها در سال جاری برای هر کیلووات‌ساعت انرژی بین 0.03 دلار تا 0.05 دلار هزینه می‌پردازند.

موسسه‌ی CCAF با در نظر گرفتن هزینه‌ی مصرف برق، به‌صورت میانگین هزینه‌ی لازم برای ماینینگ یک بیت‌کوین را حدود 7500 دلار اعلام کرده است. پس با توجه به ارزش هر بیت‌کوین، ماینرها با بدست آوردن هر بیت‌کوین حدود 4000 دلار سود می‌کنند.

البته امروزه سیستم‌های ماینینگ در اندازه‌های مختلف وجود دارد و از سیستم دسکتاپ یک کاربر معمولی گرفته تا شرکت‌هایی با 50,000 سیستم مختص ماینینگ (ریگ‌های ماینینگ) ، همگی برای گذشتن از الگوریتم‌ها و بدست آوردن بیت‌کوین تلاش می‌کنند.

همانطور که می‌دانید عملیات ایجاد بیت کوین با انجام محاسبات Hash انجام می‌گیرد و در این راستا هش‌برثانیه یک واحد اندازه گیری قدرت پردازشی است. هش‌ریت یا نرخ هش نیز به کل توان پردازشی مختص ماینینگ گفته می‌شود و هم‌اکنون این عدد در حدود 120 اگزاهَش‌برثانیه (EH/s = 1018 H/s) است. اما طبق گفته‌های تحلیلگران این عدد نیز در آینده‌ای نزدیک بیشتر می‌شود.

طبق یک پژوهش دیگر توسط موسسه‌ی Bitooda که در ماه ژوئیه‌ی سال جاری (مرداد ماه) صورت گرفت ظرفیت توان در دسترس در یک سال آینده از 9.6 گیگاوات به 10.6 گیگاوات افزایش یافته و ریگ‌های قدیمی S9 جای خود را به ریگ‌های جدیدتر S17 و ریگ‌های نسل بعدی S19 می‌دهند. تحلیلگران Bitooda در ادامه مدعی شدند با ارتقای ریگ‌های ماینینگ و افزایش ظرفیت توان، شبکه‌ی بیت‌کوین در 12 تا 14 ماه آینده به هش ریت 260 اگزاهش‌برثانیه رسیده و حتی از آن عبور می‌کند.