رونمایی NEC از کوچکترین کامپیوتر جهان

امروز NEC خبر از معرفی کوچک‌ترین ابرکامپیوتر هوش مصنوعی دنیا داد که اندازه آن با یک کارت گرافیک معمولی برابری می‌کند. در ادامه می‌توانید با پلتفرم هوش مصنوعی SX-Aurora TSUBASA آشنا شوید که بهترین گونه آن از 384 گیگابایت حافظه و قدرت محاسباتی 157 ترافلاپ در ثانیه بهره می‌برد.

هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) دو فناوری هستند که دنیا را لرزه در آورده‌اند. امروزه نه تنها از این فناوری‌ها برای مقاصد علمی استفاده می‌شود، بلکه شاهد به‌کارگیری آنها در بانک‌ها، مراکز مالی و خدمات بهداشتی هستیم. حالا کمپانی ژاپنی NEC کوچک‌ترین ابرکامپیوتر هوش مصنوعی دنیا را معرفی کرده که به آسانی از عهده انجام پردازش‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بر می‌آید.

NEC پلتفرم هوش مصنوعی SX-Aurora TSUBASA را با قدرت محاسباتی و حجم حافظه بالا معرفی کرده است که طیف وسیعی از کاربردهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را پوشش می‌دهد. این کارت توسعه PCIe دارای ابعاد مشابه کارت‌های توسعه رایج است و در سیستم‌های ورک استیشن معمولی گرفته تا رک سرورها قابل نصب است.

در دل پلتفرم NEC SX-Aurora TSUBASA AI یک ابرکامپیوتر کوچک به نام NEC Vector Engine Processor قرار دارد که به گفته سازنده آن، کارایی بالایی را با مصرف پایین انرژی ارائه می‌کند. NEC Vector Engine Processor از شش ماژول حافظه HBM2 بهره می‌برد که روی هم رفته پهنای باند حافظه عظیم 1.2 ترابایت در ثانیه را فراهم می‌کنند..

به گفته NEC این پلتفرم جدید برای استفاده در سیستم‌های پیشنهاد هوشمند کالا به بازدیدکنندگان، مبادلات سریع مالی و اسناد، تشخیص تقلب، مدیریت سازمانی و احراز هویت ایده آل است.

بهترین نسخه SX-Aurora TSUBASA AI با 384 گیگابایت حافظه HBM2 و قدرت محاسباتی 157.28 ترافلاپ عرضه می‌شود. قیمت این ابرکامپیوتر کوچک اعلام نشده است.