خروج توشیبا از صنعت لپ تاپ رسما تایید شد

شرکت توشیبا در سالیان گذشته فعالیت جدی در زمینه تولید لپ تاپ داشت اما وجود رقبا سرسخت و عدم عرضه مدل هایی خاص موجب شد تا فروش قابل توجهی پیدا نکرده و این بخش با ضرردهی رو به رو شود. در نتیجه به تازگی رسما اعلام شد این شرکت دیگر در بخش تولید لپ تاپ حضور نداشته و از آن خارج شده است.

 

شرکت ژاپنی توشیبا که 35 سال سابقه فعالیت در صنعت کامپیوترهای شخصی را داشت، حالا به صورت رسمی از بازار لپ تاپ خارج شده است. این شرکت 19.9 درصد سهم باقی مانده خود در برند داینابوک را به شارپ فروخته است. توشیبا در سال 2018 حدود 80 درصد از بخش تجارت لپ تاپ خود را به قیمت 36 میلیون دلار به شارپ فروخته بود. شارپ نیز نام تجاری آن را به Dynabook تغییر داد.

توشیبا در گذشته یکی از بازیگران مهم و جهانی صنعت رایانه‌های همراه بود. این شرکت هم‌چنین جزو اولین تولیدکنندگانی بود که در دهه 1980 لپ‌تاپ‌های تجاری را تولید میکرد. از محبوب‌ترین سری لپتاپ‌های توشیبا می‌توان به Satellite، Portege و Qosmio اشاره کرد.

با این حال سهم توشیبا در بازار جهانی با گذشت زمان و تمرکز اشتباه این شرکت روی برخی قابلیت‌ها موجب شد نفس‌های این برند دوست داشتنی ژاپنی به شماره بیوفتد. در پایان نیز توشیبا مغلوب اچ پی و دل شد.

زمانی توشیبا یکی از رهبران صنعت لپ تاپ محسوب می‌شد، پس از آنکه توشیبا تحت سلطه شارپ قرار گرفت سهم بازار این شرکت کاهش پیدا کرد. فروش لپ‌تاپ‌های توشیبا در سال 2011 در سطح جهانی 17.7 میلیون دستگاه بود. این رقم در سال 2017 به 1.4 میلیون دستگاه رسید.

طبق گزارشات منتشر شده در حال حاضر اچ‌ پی در سطح ایالات متحده رهبری بازار لپتاپ را در دست دارد. این شرکت آمریکایی 33 درصد از بازار را در دست دارد. دل دیگر شرکت آمریکایی نیز با 26 درصد سهم بازار در رتبه دوم قرار گرفته است. در سطح جهانی نیز در سه ماهه دوم 2020، برند لنوو با در اختیار داشتن 25 درصد از کل فروش لپ تاپ‌ها در رتبه نخست ایستاده است. پس از آن نیز اچ پی قرار گرفته است که 24.9 درصد از سهم بازار را در دست دارد.

انتظار می رود توشیبا حضور خود را در صنایع دیگر تقویت کرده تا به رشد فروش محصولاتش منجر شود.