مایکروسافت قصد خرید کل سهام تیک تاک را دارد

اگر این روزها اخبار فناوری را دنبال کرده باشید، قطعا از ماجرا جاسوسی تیک تاک برعلیه ایالات متحده اخباری به گوشتان خورده است. موضوعی که دونالد ترامپ ریاست جمهوری امریکا را بر آن داشت تا به تحریم این شبکه اجتماعی تصور محور که رقیب جدی اینستاگرام است، بپردازد.

پیش از این گفته می‌شد برای جلوگیری از تحریم آمریکا و ممنوعیت تیک تاک، مایکروسافت قصد دارد عملیات بایت دنس شامل کسب‌وکار تیک تاک در آمریکا و چند کشور دیگر را خریداری کند. حالا فایننشال تایمز گزارش داده مایکروسافت قصد خرید تمام کسب‌وکار تیک تاک در سراسر دنیا را دارید. شرکت بایت‌دنس البته کماکان مالک اپلیکیشن متناظر تیک تاک برای بازار چین به نام Douyin خواهد بود. این معامله جهانی می‌تواند مشکلات عملکرد جداگانه تیک تاک را حل کرده و همچنین کاربران تیک تاک قادر خواهند بود هنگام سفر به کشورهای دیگر نیز از این اپ استفاده کنند.

علاوه بر این گفته می‌شود مایکروسافت درباره اضافه کردن توافقی سخن گفته که به تیک تاک یک‌سال فرصت می‌دهد تا خود را از بایت‌دنس جدا کرده و مشکلات امنیتی خود را حل کند. با این‌حال مایکروسافت و بایت‌دنس از اظهار نظر در این‌باره خودداری کرده‌اند.

با این‌حال بعید نیست که مایکروسافت حداقل برای دسترسی به چنین معامله‌ای تلاش کند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از تهدید ممنوع کردن تیک‌تاک در آمریکا، به‌تازگی قانونی برای جلوگیری از هرگونه معامله شرکت‌های آمریکایی با بایت‌دنس را امضا کرده است. با این‌حال اگر مالکیت تیک تاک در اختیار یک شرکت آمریکایی باشد ریسک تحریم وجود ندارد. با این‌کار بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر تیک تاک تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت.

با این‌حال چنین حجم معامله‌ای مشخصاً به راحتی انجام نخواهد گرفت. همچنین شاید چالش بزرگ‌تر جداسازی تیک تاک از بایت‌دنس در زمان مناسب باشد. منابع فایننشال تایمز اعتقاد دارند فرصت یک‌ساله برای این‌کار کافی نخواهد بود و چنین عملیاتی شاید تا هشت سال به طول بیانجامد. به این ترتیب حتی اگر مایکروسافت بتواند کسب‌وکار تیک تاک را خریداری کند امکان تحریم و مسدود شدن این اپلیکیشن یک‌سال پس از آن وجود خواهد داشت.

به نظر می‌رسد دولت ترامپ پس از وارد کردن ضربه‌ای سنگین به چین با تحریم هواوی به این زودی‌ها قصد عقب‌نشینی ندارد. ترامپ به‌تازگی ۴۵ روز به شرکت‌های آمریکایی فرصت داده تا تعاملات خود با غول چینی تنسنت (TENCENT) مالک وی‌چت را نیز به کلی متوقف کنند.