سی پی یو

سی پی یو
یکی از مهم ترین اجزای رایانه که اطلاعات را پردازش می کند واحد پردازش مرکزی است و نام اختصاری آن سی پی یو ((cpu می باشد. از اوایل دهه ۱۹۶۰ بود که استفاده از سی پی یو در کامپیوتر ها رایج شد.

تاریخ نگارش : جمعه ۱۳۹۸/۲/۲۰

مفهوم سی پی یو یک لیست از مجموعه عملیات دستوری است که سی پی یو آن ها را انجام می دهد. ممکن است این عملیات، جمع و تفریق دو عدد یا مقایسه و یا از این قبیل موارد باشد.

فرکانس کاری یک سی پی یو بیانگر سرعت سی پی یو است که یکی از ویژگی های کاربردی در کامپیوتر ها می باشد و از اهمیت زیادی برخوردار است به حدی که باعث شده آن را مغز کامپیوتر می دانند.

مدت زمان انجام کار ها توسط کامپیوتر به عوامل متعددی بستگی دارد که اولین آن ها و یا مهم ترین آن ها سرعت سی پی یو، پردازشگر کامپیوتر می باشد. درون کامپیوتر ها، مدار های الکتریکی قرار گرفته که عمل پردازش به وسیله آن ها انجام می گیرد.

سرعت سی پی یو ها بر حسب مگاهرتز و یا گیگاهرتز سنجیده می شود و هرچه که این مقادیر بیشتر باشد به این معناست که پردازشگر سرعت بیشتری داشته و در نتیجه باعث سریع تر انجام شدن کارها می شود.

واحد پردازش مرکزی رایانه ها شامل دو بخش می باشد

۱. واحد محاسباتی ALU

عملیات ریاضی که در بالا به آن اشاره شد برای هر دستور توسط این واحد انجام می گیرد.

۲. واحد کنترلی  CU

این واحد دستورالعمل ها را اجرا نمی کند بلکه به جای آن، بخش های دیگر را به انجام این کار هدایت و کنترل می کند.

با توجه به کارایی کامپیوتر ها سی پی یو های مختلفی برای آن ها استفاده می شود. به عنوان مثال سی پی یو هایی که در ابر کامپیوتر ها (کامپیوتر هایی که برای سازمان های بزرگ استفاده می شوند) قرار می دهند با سی پی یو هایی که در کامپیوتر های کوچک و خانگی قرار می دهند تفاوت های بسیاری در سطح قدرت پردازش آن ها وجود دارد.

همچنین در سیستم واحد پردازش، از ریز پردازنده و پردازنده هایی استفاده می شود که هر کدام کارایی و دقت خاص خود را دارا می باشند.

از ریزپردازنده ها برای سیستم های پردازشی کوچک استفاده می کنند به این علت که از عهده این سیستم های کوچک به خوبی برمی آیند.

در واقع ریز پردازنده ها سرعت پردازش و امکانات کمتری نسبت به پردازنده ها دارند.

بازدید : ۱۹ نفر

کابل USB نوع C

یک تغییر کوچک و بسیار فوق العاده در کشور اتفاق افتاده است که ایجاد کابل . USB Type-C، یا USB-C است، یک پروتکل جدید برای پورت شارژر می باشد که سازندگان تلفن از آن استفاده می کنند.


بهترین vpnهای سال 2019

Vpn یک شبکه خصوصی مجازی می باشد که یک شبکه خصوصی را به صورت عمومی گسترش می دهد و کاربران را قادر می سازد تا از طریق شبکه های عمومی داده ارسال یا دریافت کنند.


کامپیوترهای همه کاره لنوو

کامپیوتر های همه کاره یا All In One Pc (ALO PC) رایانه هایی هستند که همه ی اجزای کامپیوتر را ما در یک مانیتور و صفحه کلید و ماوس می بینیم گاهی آن ها را کامپیوتر های بدون کیس نیز می نامند.


تونر

تونر یک مخلوط پودری می باشد که در پرینتر های لیزری و فتوکپی استفاده می شود تا متن یا تصویر مورد نظر بر روی کاغذ از طریق کارتریج تونر چاپ شود.


دستگاه های ماینینگ

برای استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین احتیاج به برق ارزان و سخت افزار مناسب می باشد.