021-66453272

سی پی یو

سی پی یو
یکی از مهم ترین اجزای رایانه که اطلاعات را پردازش می کند واحد پردازش مرکزی است و نام اختصاری آن سی پی یو ((cpu می باشد. از اوایل دهه ۱۹۶۰ بود که استفاده از سی پی یو در کامپیوتر ها رایج شد.

تاریخ نگارش : جمعه ۱۳۹۸/۲/۲۰

مفهوم سی پی یو یک لیست از مجموعه عملیات دستوری است که سی پی یو آن ها را انجام می دهد. ممکن است این عملیات، جمع و تفریق دو عدد یا مقایسه و یا از این قبیل موارد باشد.

فرکانس کاری یک سی پی یو بیانگر سرعت سی پی یو است که یکی از ویژگی های کاربردی در کامپیوتر ها می باشد و از اهمیت زیادی برخوردار است به حدی که باعث شده آن را مغز کامپیوتر می دانند.

مدت زمان انجام کار ها توسط کامپیوتر به عوامل متعددی بستگی دارد که اولین آن ها و یا مهم ترین آن ها سرعت سی پی یو، پردازشگر کامپیوتر می باشد. درون کامپیوتر ها، مدار های الکتریکی قرار گرفته که عمل پردازش به وسیله آن ها انجام می گیرد.

سرعت سی پی یو ها بر حسب مگاهرتز و یا گیگاهرتز سنجیده می شود و هرچه که این مقادیر بیشتر باشد به این معناست که پردازشگر سرعت بیشتری داشته و در نتیجه باعث سریع تر انجام شدن کارها می شود.

واحد پردازش مرکزی رایانه ها شامل دو بخش می باشد

۱. واحد محاسباتی ALU

عملیات ریاضی که در بالا به آن اشاره شد برای هر دستور توسط این واحد انجام می گیرد.

۲. واحد کنترلی  CU

این واحد دستورالعمل ها را اجرا نمی کند بلکه به جای آن، بخش های دیگر را به انجام این کار هدایت و کنترل می کند.

با توجه به کارایی کامپیوتر ها سی پی یو های مختلفی برای آن ها استفاده می شود. به عنوان مثال سی پی یو هایی که در ابر کامپیوتر ها (کامپیوتر هایی که برای سازمان های بزرگ استفاده می شوند) قرار می دهند با سی پی یو هایی که در کامپیوتر های کوچک و خانگی قرار می دهند تفاوت های بسیاری در سطح قدرت پردازش آن ها وجود دارد.

همچنین در سیستم واحد پردازش، از ریز پردازنده و پردازنده هایی استفاده می شود که هر کدام کارایی و دقت خاص خود را دارا می باشند.

از ریزپردازنده ها برای سیستم های پردازشی کوچک استفاده می کنند به این علت که از عهده این سیستم های کوچک به خوبی برمی آیند.

در واقع ریز پردازنده ها سرعت پردازش و امکانات کمتری نسبت به پردازنده ها دارند.

بازدید : ۱۴۸ نفر

Asus ZenBook Pro Duo یک لپ تاپ عجیب و غریب با دو صفحه نمایش 4 K

Asus همیشه دوست دارد در نمایشگاه تجاری شهرت خود را Computex استفاده کند، که همچنین این اتفاق بزرگترین رویداد سخت افزاری کامپیوتر در جهان است، برای نشان دادن یک سری محصولات گسترده و گاها محصولات جدید و واقعا در زمان خود منحصر به فرد.


تبلت سامسونگ Galaxy Tab S5e

طراحی فوق العاده سبک برای نگه داشتن تبلت در دستان شما و حمل و نقل راحت در زندگی روزمره از ویژگی های مهم این تبلت می باشد که بیش از آنچه که فکر کنید لذت بخش است.


کنسول بازی و تاریخچه آن

Xboxیک کنسول بازی ویدئویی خانگی می باشد که توسط مایکروسافت تولید شد. امروزه بازی های ویدئویی یک سرگرمی محبوب و مهم تر از آن، یک صنعت سود آور هستند.


مانیتورهای گیمینگ

برای یک مانیتور بازی چیزهای مهمی را می توان به عنوان اولویت در انتخاب، در نظر گرفت که برای هر شخص این موضوع متفاوت است.


انواع ارز های دیجیتال

_ Litecoin لیت کوین در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شده است و یکی از ارزهای دیجیتال پس از بیت کوین بوده و اغلب با عنوان " نقره به طلا، بیت کوین " شناخته می شود.