برای خرید اسپیکر چه مواردی را باید برسی کنیم؟

امروز قصد داریم در مورد فاکتورهایی که قبل از خرید اسپیکر باید آنها را بررسی کنید تا خریدی موفقیت آمیز داشته باشید را بررسی کنیم. همانطور که می دانید در بازار انواع مختلفی از اسپیکرها وجود دارند. از اسپیکرهای قدیمی تا اسپیکرهای جدید با برچسب قیمت بالا را می توان در بازار قطعات کامپیوتری پیدا کرد. با اطلاع از نحوه خرید اسپیکر شما می توانید دستگاه هایی با قیمت مناسب پیدا کنید که از کیفیت صدا و استفاده آن در هنگام گوش دادن به موسیقی، دیدن فیلم و اجرازی بازی های ویدیویی لذت ببرید.

بعد از خرید اسپیکر قصد دارید از آن برای چه کاری استفاده کنید؟

تصمیم بگیرید که بعد از خرید اسپیکر می خواهید از آنها برای چه کاری استفاده کنید. اسپیکرهای متنوعی تولید شده اند که هر کدام برای کار بخصوصی مناسب هستند. اگر شما به صورت گاه به گاه به موسیقی گوش می دهید یک جفت اسپیکر قفسه ای بیش از حد کافی است. افرادی که تمایل به تجربه ای بهتر دارند می توانند از اسپیکرهای ایستاده استفاده کنند. سیستم های صدای فراگیر نیز گزینه ای با کیفیت بالا هستند.

 • ساب ووفر و اسپیکرهای اضافی که به باس عمق اضافه می کنند و صدای کمی دارند برای فیلم ها و موسیقی های دامنه پایین مانند راک و متال مناسب هستند.
 • برای اضافه کردن عمق به فیلم ساندبار گزینه ای مناسب است، این دستگاه ها فضای کمتری اشغال می کنند، به سیم کشی کمتری نیاز دارند و می توانند با ساب ووفر ادغام شوند.
 • اسپیکرهای بی سیم و دیواری دارای قابلیت حمل هستند و زوایای جدید صدا را در اتاق شما ارائه می دهند.
 • برای بازی، اسپیکرهای تخصصی کوچک معمولا صدای کافی را ارائه می دهند، این اسپیکرها روی میز و نزدیک کامپیوتر قرار می گیرند و دارای محافظ مغناطیسی هستند.

قبل از خرید اسپیکر مبلمان اتاق را در نظر بگیرید

قبل از خرید اسپیکر مبلمان اتاق را در نظر بگیرید چون سطوح مختلف بر کیفیت صدا تاثیر می گذارند. سطوح سخت و صاف منعکس کننده صدا هستند و سطوح نرم یا متغییر، صدا را جذب می کنند. شنیدن صدا در یک اتاق کوچکتر ساده تر است. شما می توانید در مرکز اتاق بیاستید و کف بزنید، هر چه کیفیت صدا کمتر باشد شما به بلندگوهای قدرتمندتری نیاز خواهید داشت.

 • برای یک اتاق کوچک مانند اتاق خواب اسپیکرهای قفسه ای مناسب هستند اما برای یک اتاق بزرگ و مبله بهتر است از اسپیکرهای بزرگتر استفاده کنید.

فضای مورد استفاده برای قرار دادن اسپیکرها را تعیین کنید

وقتی که اسپیکرهای قفسه ای در یک اتاق خواب کوچک جا می گیرند شما نباید سعی کنید از اسپیکرهای ایستاده استفاده کنید. اتاق خواب شما حتی اگر دارای اثاثیه های جاذب صدای زیادی هم باشد باز صدا می تواند غوطه ور شود و اتاق کوچک را تحت الشعاع قرار دهد. از طرف دیگر اگر می خواهیم یک سیستم صوتی فراگیر را برای تلویزیون خود داشته باشید اسپیکرها به فضایی دور از دیوار احتیاج دارند.

 • جایی که اسپیکرها را در آن قرار می دهید را باید از قبل تعیین کنید. قرار دادن بلندگوها داخل کابینت می تواند صدا را خفه کند و قرار دادن اسپیکرها در گوشه و کنار اتاق هم می تواند صدایی که توسط دیوارها تحریف شده است را ارائه دهد.
 • بهتر است اسپیکرها را با فاصله تقریبا ۱ متری از منبع صدا قرار دهید.
 • سعی کنید اسپیکرها را در سطح گوش نگه دارید. در این سطح صدا برای شما واضح تر خواهد بود.

هزینه ای که می خواهید برای خرید اسپیکر صرف کنید را تعیین کنید

این روزها پیدا کردن قیمت اسپیکرها به راحتی امکان پذیر است. شما می توانید بعد از اینکه نوع اسپیکری که می خواهید خریداری کنید را تعیین کردید می توانید به فروشگاه های آنلاین سر بزنید و قیمت ها را با هم مقایسه کنید. قبل از خرید شما باید تعیین کنید که حاضرید برای خرید اسپیکر مناسب خود چقدر هزینه پرداخت کنید. همیشه اسپیکرهای گران قیمت مناسب شما نخواهند بود و ممکن است یک اسپیکر ارزان قیمت تر برای شما بهتر باشد.

اسپیکر بی سیم یا اسپیکر کابلی؟

به چه نوع اسپیکری نیاز دارید؟ اگر قصد دارید اسپیکر را به یک سیستم استریو قدیمی یا رسیور وصل کنید باید از اسپیکر کابلی استفاده کنید. از طرف دیگر اسپیکرها و دستگاه های مدرن از اتصالات کابلی بهبود یافته استفاده می کنند و یا حتی از طریق بلوتوث و وای فای کار می کنند. اسپیکرهای کابلی معمولا دارای دو سیم هستند که دارای بار مثبت و منفی هستند و به کانکتورهای مختلف وصل می شوند.

قدرت آمپی فایر اسپیکر را مشخص کنید

اسپیکرهای سنتی مخصوصا اسپیکرهای قفسه ای آمپی فایر ندارند. اگر آمپی فایر دارید می توانید شماره مدل آن را پیدا کنید و در اینترنت برای آن سرچ کنید و به قدرت و مقاومت آن توجه کنید. این اعداد بر حسب وات و اهم قید می شوند. همیشه اسپیکرها را با آمپی فایر هماهنگ کنید تا از صدمه دیدن قطعات الکترونیکی جلوگیری کنید.

امپدانس اسپیکر را پیدا کنید

امپدانس که بر اساس اهم اندازه گیری می شود مقاومت داخلی سیم پیچ اسپیکر را نشان می دهد. شما باید دفترچه یا جعبه اسپیکر را برای مقدار امپدانس بررسی کنید و آن را با امپ (موتور محرک الکتریکی خاصی است که با طراحی خود وظیفه ی مسترینگ و تامین جریان و بار الکتریکی مورد نیاز بلندگو را داشته و در دسته بندی های مختلفی با نام امپلی فایر ،پاور امپ،پاور میت ،پاور میکسر و …قرار گرفته است ) خود مقایسه کنید. شما باید اسپیکرهایی را برای خرید انتخاب کنید که نشان می دهد با سطح اهم امپ شما مطابقت دارد یا با آن سازگار است.

 • اکثر آمپی فایر ها با ۸ اهم سازگار هستند.
 • اسپیکرهای امپدانس پایین به امپ های قدرتمندتری احتیاج دارند. اگر امپدانس اسپیکر خیلی کم باشد، امپ می تواند بیش از حد گرم شود.

پاور هندلینگ را بررسی کنید

پاور هندلینگ که بر حسب وات اندازه گیری می شوند به توانی اشاره دارد که یک بلندگو برای آغاز فعالیت صوتی خود نیازمند است و این توان باید در امپ موجود باشد تا بتواند شوک لازم برای حرکت اولیه در حلقه ی پیچیده شده ی ویس کوئیل ایجاد نماید. هر چه میزان وات اسپیکر بیشتر باشد سیگنال صدا نیز بیشتر می شود. مقدار پاور هندلینگ باید با آمپی فایر شما یکسان باشد. اسپیکرهایی که دارای وات بالاتر هستند معمولا به آمپی فایر قدرتمندتری نیاز دارند.

 • اگر آمپی فایر شما وات های بیشتری را به اسپیکر مورد استفاده شما ارسال کند، اسپیکر آسیب می بیند.

حساسیت اسپیکر را در نظر بگیرید

حساسیت بر حسب دسیبل یا dB اندازه گیری می شود و نشان می دهد که صدای اسپیکر چقدر بلند است. هر چقدر حساسیت بیشتر باشد اسپیکر ولوم بیشتری را می تواند با یک وات برق تامین کند. ۸۰ تا ۸۸ دسیبل کم و ۱۰۰ دسیبل بالا در نظر گرفته می شود. حساسیت بیشتر معمولا به معنای اسپیکر گرانتر است.