دروغ سازندگان در مورد نمایشگر های ۴K با نرخ نوسازی تصویر ۱۴۴ هرتزی!

دروغ سازندگان در مورد نمایشگر های 4K با نرخ نوسازی تصویر 144 هرتزی!
چندی پیش بود که با عرضه مانیتورهای ASUS PG27UQ و Acer X27 اولین مانیتورهای 4k، 144 هرتزی بازار موجود شدند. این مانیتورهای 2000 دلاری محدودیت انتخاب میان نرخ نوسازی تصویر و رزولوشن را از میان برداشتند و به کاربران امکان دادند هردو را همزمان داشته باشند.

تاریخ نگارش : سه شنبه ۱۳۹۷/۳/۲۹

بررسی این مانیتورها نشان می‌دهد که کیفیت تصویر در نرخ نوسازی تصویر 144هرتز کاهش چشم‌گیری دارد. این درحالی است که تصویر در نرخ نوسازی تصویر 120 هزتر کاملاً واضح و با کیفیت است. دلیل اصلی این امر محدودیت 26 گیگابیت در ثانیه‌ای درگاه DisplayPort 1.4 است.

این مقدار دقیقاً برای نرخ نوسازی تصویر 120 هرتز در رزولوشن 4K کافی است اما برای 144 هرتز کافی نیست. بنابراین سازندگان تصمیم به استفاده از یک تکنیک نمونه برداری رنگ قدیمی سینمایی به نام YCbCr کرده اند. با استفاده از نمونه برداری رنگ 4:2:2 سازندگان قادرند اطلاعات مربوط به روشنایی اجزای تصویر را با رزولوشن کامل (3840 x 2160) و اطلاعات مربوط به رنگ را با نصف کردن اندازه افقی تصویر (1920 x 2160) نمایش دهند.

تکنیک 4:2:2 در کارهای سینمایی و فیلم سازی حرفه‌ای بسیار رایج است و در مقایسه با محتوای تلویزیون‌ها یا سینماها که از تکنیک نمونه برداری رنگ 4:2:0 یا 4:1:1 استفاده می‌کنند کیفیت قابل قبولی دارد. استفاده از این تکنیک‌ها باعث کاهش چشم‌گیر خوانایی متون و رابط کاربری می‌شود و به همین علت شاهد استفاده از آن در محتوای کامپیوتر‌ها نیستیم.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، تکنیک‌های متفاوت نمونه برداری رنگ تاثیر به سزایی در کیفیت تصویر نهایی دارند. به ترتیب، لبه‌های دارای کنتراست بالا و سطوح دارای کنتراست پایین دارای بیشترین و کمترین افت کیفیت هستند. در ادامه میتوانید با نحوه عملکرد تکنیک‌های متفاوت نمونه برداری رنگ بهتر آشنا شوید.

فرمول نمونه برداری رنگ به صورت J:a:b است. که در آن «J» نشان دهنده پهنای فضای مورد بحث، «a» و «b» نیز به ترتیب نشان دهنده تعداد پیکسل‌های دارای ترکیب رنگ مجزا در ردیف‌های بالا و پایین هستند. برای مثال در تکنیک 4:2:2 شاهد هم رنگ بودن پیکسل‌ها به صورت زوج در ردیف‌های بالا و پایین هستیم.

همان‌طور که در ابتدا نیز گفته شد، این مانیتورها اطلاعات مربوط به روشنایی تصویر را با اندازه کامل (4:4:4) نمایش می‌دهند و صرفاً اطلاعات مربوط به رنگ تصویر را فشرده می‌کنند. هرچند تاثیر این امر در گیمینگ چندان چشم‌گیر نیست اما، باعث ناراحتی است که نه NVIDIA و نه هیچ‌کدام از سازندگان هنگام معرفی و یا در توضیحات محصول هیچ اشاره‌ای به این موضوع نکردند. البته این اتفاق با نظر گرفتن تقاضای روز افزون گیمرها برای نمایشگرهای 4K با نرخ نوسازی تصویر 144 هرتز چندان هم دور از ذهن نبود.

راه حل فنی این مشکل، استفاده از درگاه‌ HDMI 2.1 و یا روش فشرده سازی DisplayPort DSC است. HDMI 2.1 آذرماه سال گذشته معرفی شده است اما ظاهراً سازندگان هنوز در به کارگیری و تجهیز قطعات خود به آن مشکل دارند و به نظر می‌رسد به این زودی‌ها شاهد استفاده از آن در محصولاتی نظیر مانتیورها نباشیم.

 DisplayPort 1.4 نیز دارای فناوری به نام Display Stream Compression (یا DSC) است که از با استفاده از آن می‌توان به نرخ نوسازی تصویر 144 هرتز در رزولوشن 4K دست پیدا کرد. اگرچه این روش نیز دارای افت کیفیت است، اما نتیجه نهایی بسیار بهتر و با کیفیت‌تر از تکنیک نمونه برداری رنگ 4:2:2 است. مشکلی فعلی این فناوری این است که نمایشگرهای اندکی از آن پشتیبانی می‌کنند.

با وجود همه آنچه که گفته شد، انجام بازی‌های رایانه‌ای در نرخ نوسازی تصویر 144 هرتز و یا 120 هرتز تفاوت چندانی ندارد و با جایگزین کردن نرخ نوسازی تصویر 120 هرتز قادر خواهید بود تصاویر را با کیفیت اصلی و ایده‌آل مشاهده کنید.

بازدید : ۲۸ نفر

تونر

تونر یک مخلوط پودری می باشد که در پرینتر های لیزری و فتوکپی استفاده می شود تا متن یا تصویر مورد نظر بر روی کاغذ از طریق کارتریج تونر چاپ شود.


دستگاه های ماینینگ

برای استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین احتیاج به برق ارزان و سخت افزار مناسب می باشد.


لپ تاپ های گیمینگ

یک رایانه شخصی برای بازی کردن می باشند، در واقع برای بازی های ویدئویی طراحی شده اند.


لپ تاپ های لنوو

Lenovo یک شرکت فن آوری چند ملیتی چینی است که مقر آن در پکن، چین و موریسویل، کارولینای شمالی است که در زمینه های طراحی، توسعه، تولید و فروش کامپیوتر های شخصی (لپ تاپ)، گوشی های هوشمند، دستگاه های ذخیره سازی الکترونیکی و ... فعالیت می کند.


ساعت سیکو قسمت دوم

با تصمیم کینتارو هاتوری شاهد آغاز نوآوری های بی سابقه ای در عرصه ساعت بوده ایم. او همیشه یک قدم جلوتر از بقیه پیش می رفت.