021-66453272

دروغ سازندگان در مورد نمایشگر های ۴K با نرخ نوسازی تصویر ۱۴۴ هرتزی!

دروغ سازندگان در مورد نمایشگر های 4K با نرخ نوسازی تصویر 144 هرتزی!
چندی پیش بود که با عرضه مانیتورهای ASUS PG27UQ و Acer X27 اولین مانیتورهای 4k، 144 هرتزی بازار موجود شدند. این مانیتورهای 2000 دلاری محدودیت انتخاب میان نرخ نوسازی تصویر و رزولوشن را از میان برداشتند و به کاربران امکان دادند هردو را همزمان داشته باشند.

تاریخ نگارش : سه شنبه ۱۳۹۷/۳/۲۹

بررسی این مانیتورها نشان می‌دهد که کیفیت تصویر در نرخ نوسازی تصویر 144هرتز کاهش چشم‌گیری دارد. این درحالی است که تصویر در نرخ نوسازی تصویر 120 هزتر کاملاً واضح و با کیفیت است. دلیل اصلی این امر محدودیت 26 گیگابیت در ثانیه‌ای درگاه DisplayPort 1.4 است.

این مقدار دقیقاً برای نرخ نوسازی تصویر 120 هرتز در رزولوشن 4K کافی است اما برای 144 هرتز کافی نیست. بنابراین سازندگان تصمیم به استفاده از یک تکنیک نمونه برداری رنگ قدیمی سینمایی به نام YCbCr کرده اند. با استفاده از نمونه برداری رنگ 4:2:2 سازندگان قادرند اطلاعات مربوط به روشنایی اجزای تصویر را با رزولوشن کامل (3840 x 2160) و اطلاعات مربوط به رنگ را با نصف کردن اندازه افقی تصویر (1920 x 2160) نمایش دهند.

تکنیک 4:2:2 در کارهای سینمایی و فیلم سازی حرفه‌ای بسیار رایج است و در مقایسه با محتوای تلویزیون‌ها یا سینماها که از تکنیک نمونه برداری رنگ 4:2:0 یا 4:1:1 استفاده می‌کنند کیفیت قابل قبولی دارد. استفاده از این تکنیک‌ها باعث کاهش چشم‌گیر خوانایی متون و رابط کاربری می‌شود و به همین علت شاهد استفاده از آن در محتوای کامپیوتر‌ها نیستیم.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، تکنیک‌های متفاوت نمونه برداری رنگ تاثیر به سزایی در کیفیت تصویر نهایی دارند. به ترتیب، لبه‌های دارای کنتراست بالا و سطوح دارای کنتراست پایین دارای بیشترین و کمترین افت کیفیت هستند. در ادامه میتوانید با نحوه عملکرد تکنیک‌های متفاوت نمونه برداری رنگ بهتر آشنا شوید.

فرمول نمونه برداری رنگ به صورت J:a:b است. که در آن «J» نشان دهنده پهنای فضای مورد بحث، «a» و «b» نیز به ترتیب نشان دهنده تعداد پیکسل‌های دارای ترکیب رنگ مجزا در ردیف‌های بالا و پایین هستند. برای مثال در تکنیک 4:2:2 شاهد هم رنگ بودن پیکسل‌ها به صورت زوج در ردیف‌های بالا و پایین هستیم.

همان‌طور که در ابتدا نیز گفته شد، این مانیتورها اطلاعات مربوط به روشنایی تصویر را با اندازه کامل (4:4:4) نمایش می‌دهند و صرفاً اطلاعات مربوط به رنگ تصویر را فشرده می‌کنند. هرچند تاثیر این امر در گیمینگ چندان چشم‌گیر نیست اما، باعث ناراحتی است که نه NVIDIA و نه هیچ‌کدام از سازندگان هنگام معرفی و یا در توضیحات محصول هیچ اشاره‌ای به این موضوع نکردند. البته این اتفاق با نظر گرفتن تقاضای روز افزون گیمرها برای نمایشگرهای 4K با نرخ نوسازی تصویر 144 هرتز چندان هم دور از ذهن نبود.

راه حل فنی این مشکل، استفاده از درگاه‌ HDMI 2.1 و یا روش فشرده سازی DisplayPort DSC است. HDMI 2.1 آذرماه سال گذشته معرفی شده است اما ظاهراً سازندگان هنوز در به کارگیری و تجهیز قطعات خود به آن مشکل دارند و به نظر می‌رسد به این زودی‌ها شاهد استفاده از آن در محصولاتی نظیر مانتیورها نباشیم.

 DisplayPort 1.4 نیز دارای فناوری به نام Display Stream Compression (یا DSC) است که از با استفاده از آن می‌توان به نرخ نوسازی تصویر 144 هرتز در رزولوشن 4K دست پیدا کرد. اگرچه این روش نیز دارای افت کیفیت است، اما نتیجه نهایی بسیار بهتر و با کیفیت‌تر از تکنیک نمونه برداری رنگ 4:2:2 است. مشکلی فعلی این فناوری این است که نمایشگرهای اندکی از آن پشتیبانی می‌کنند.

با وجود همه آنچه که گفته شد، انجام بازی‌های رایانه‌ای در نرخ نوسازی تصویر 144 هرتز و یا 120 هرتز تفاوت چندانی ندارد و با جایگزین کردن نرخ نوسازی تصویر 120 هرتز قادر خواهید بود تصاویر را با کیفیت اصلی و ایده‌آل مشاهده کنید.

بازدید : ۸۷ نفر

Asus ZenBook Pro Duo یک لپ تاپ عجیب و غریب با دو صفحه نمایش 4 K

Asus همیشه دوست دارد در نمایشگاه تجاری شهرت خود را Computex استفاده کند، که همچنین این اتفاق بزرگترین رویداد سخت افزاری کامپیوتر در جهان است، برای نشان دادن یک سری محصولات گسترده و گاها محصولات جدید و واقعا در زمان خود منحصر به فرد.


تبلت سامسونگ Galaxy Tab S5e

طراحی فوق العاده سبک برای نگه داشتن تبلت در دستان شما و حمل و نقل راحت در زندگی روزمره از ویژگی های مهم این تبلت می باشد که بیش از آنچه که فکر کنید لذت بخش است.


کنسول بازی و تاریخچه آن

Xboxیک کنسول بازی ویدئویی خانگی می باشد که توسط مایکروسافت تولید شد. امروزه بازی های ویدئویی یک سرگرمی محبوب و مهم تر از آن، یک صنعت سود آور هستند.


مانیتورهای گیمینگ

برای یک مانیتور بازی چیزهای مهمی را می توان به عنوان اولویت در انتخاب، در نظر گرفت که برای هر شخص این موضوع متفاوت است.


انواع ارز های دیجیتال

_ Litecoin لیت کوین در سال ۲۰۱۱ راه اندازی شده است و یکی از ارزهای دیجیتال پس از بیت کوین بوده و اغلب با عنوان " نقره به طلا، بیت کوین " شناخته می شود.