دروغ سازندگان در مورد نمایشگر های ۴K با نرخ نوسازی تصویر ۱۴۴ هرتزی!

دروغ سازندگان در مورد نمایشگر های 4K با نرخ نوسازی تصویر 144 هرتزی!
چندی پیش بود که با عرضه مانیتورهای ASUS PG27UQ و Acer X27 اولین مانیتورهای 4k، 144 هرتزی بازار موجود شدند. این مانیتورهای 2000 دلاری محدودیت انتخاب میان نرخ نوسازی تصویر و رزولوشن را از میان برداشتند و به کاربران امکان دادند هردو را همزمان داشته باشند.

تاریخ نگارش : سه شنبه ۱۳۹۷/۳/۲۹

بررسی این مانیتورها نشان می‌دهد که کیفیت تصویر در نرخ نوسازی تصویر 144هرتز کاهش چشم‌گیری دارد. این درحالی است که تصویر در نرخ نوسازی تصویر 120 هزتر کاملاً واضح و با کیفیت است. دلیل اصلی این امر محدودیت 26 گیگابیت در ثانیه‌ای درگاه DisplayPort 1.4 است.

این مقدار دقیقاً برای نرخ نوسازی تصویر 120 هرتز در رزولوشن 4K کافی است اما برای 144 هرتز کافی نیست. بنابراین سازندگان تصمیم به استفاده از یک تکنیک نمونه برداری رنگ قدیمی سینمایی به نام YCbCr کرده اند. با استفاده از نمونه برداری رنگ 4:2:2 سازندگان قادرند اطلاعات مربوط به روشنایی اجزای تصویر را با رزولوشن کامل (3840 x 2160) و اطلاعات مربوط به رنگ را با نصف کردن اندازه افقی تصویر (1920 x 2160) نمایش دهند.

تکنیک 4:2:2 در کارهای سینمایی و فیلم سازی حرفه‌ای بسیار رایج است و در مقایسه با محتوای تلویزیون‌ها یا سینماها که از تکنیک نمونه برداری رنگ 4:2:0 یا 4:1:1 استفاده می‌کنند کیفیت قابل قبولی دارد. استفاده از این تکنیک‌ها باعث کاهش چشم‌گیر خوانایی متون و رابط کاربری می‌شود و به همین علت شاهد استفاده از آن در محتوای کامپیوتر‌ها نیستیم.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، تکنیک‌های متفاوت نمونه برداری رنگ تاثیر به سزایی در کیفیت تصویر نهایی دارند. به ترتیب، لبه‌های دارای کنتراست بالا و سطوح دارای کنتراست پایین دارای بیشترین و کمترین افت کیفیت هستند. در ادامه میتوانید با نحوه عملکرد تکنیک‌های متفاوت نمونه برداری رنگ بهتر آشنا شوید.

فرمول نمونه برداری رنگ به صورت J:a:b است. که در آن «J» نشان دهنده پهنای فضای مورد بحث، «a» و «b» نیز به ترتیب نشان دهنده تعداد پیکسل‌های دارای ترکیب رنگ مجزا در ردیف‌های بالا و پایین هستند. برای مثال در تکنیک 4:2:2 شاهد هم رنگ بودن پیکسل‌ها به صورت زوج در ردیف‌های بالا و پایین هستیم.

همان‌طور که در ابتدا نیز گفته شد، این مانیتورها اطلاعات مربوط به روشنایی تصویر را با اندازه کامل (4:4:4) نمایش می‌دهند و صرفاً اطلاعات مربوط به رنگ تصویر را فشرده می‌کنند. هرچند تاثیر این امر در گیمینگ چندان چشم‌گیر نیست اما، باعث ناراحتی است که نه NVIDIA و نه هیچ‌کدام از سازندگان هنگام معرفی و یا در توضیحات محصول هیچ اشاره‌ای به این موضوع نکردند. البته این اتفاق با نظر گرفتن تقاضای روز افزون گیمرها برای نمایشگرهای 4K با نرخ نوسازی تصویر 144 هرتز چندان هم دور از ذهن نبود.

راه حل فنی این مشکل، استفاده از درگاه‌ HDMI 2.1 و یا روش فشرده سازی DisplayPort DSC است. HDMI 2.1 آذرماه سال گذشته معرفی شده است اما ظاهراً سازندگان هنوز در به کارگیری و تجهیز قطعات خود به آن مشکل دارند و به نظر می‌رسد به این زودی‌ها شاهد استفاده از آن در محصولاتی نظیر مانتیورها نباشیم.

 DisplayPort 1.4 نیز دارای فناوری به نام Display Stream Compression (یا DSC) است که از با استفاده از آن می‌توان به نرخ نوسازی تصویر 144 هرتز در رزولوشن 4K دست پیدا کرد. اگرچه این روش نیز دارای افت کیفیت است، اما نتیجه نهایی بسیار بهتر و با کیفیت‌تر از تکنیک نمونه برداری رنگ 4:2:2 است. مشکلی فعلی این فناوری این است که نمایشگرهای اندکی از آن پشتیبانی می‌کنند.

با وجود همه آنچه که گفته شد، انجام بازی‌های رایانه‌ای در نرخ نوسازی تصویر 144 هرتز و یا 120 هرتز تفاوت چندانی ندارد و با جایگزین کردن نرخ نوسازی تصویر 120 هرتز قادر خواهید بود تصاویر را با کیفیت اصلی و ایده‌آل مشاهده کنید.

بازدید : ۱۹ نفر

پشتیبانی وای فای 6 و شارژبیسیم معکوس در پرچمدار سامسونگ

اسناد FCC مربوط به سامسونگ گلکسی S10e، S10 و S10+حکایت از پشتیبانی وای فای 6 و شارژبیسیم معکوس دارد


اخبار زمان عرضه و قیمت آیفون 11 جدید

احتمالا مهم ترین چیز آیفون اپل 2019 دوربینش است


در سال‌های اخیر گوشی‌های ال جی نیز سودآوری نداشته‌اند

با کاهش فروش ۱۷ درصدی گوشی‌های هوشمند در دو سال پیاپی، گوشی‌های ال جی نیز سودآوری نداشته‌اند. آیا LG از گردونه رقابت‌ سنگین میان برندهای گوشی همراه خارج میشود ؟!


رزیدنت اویل 2 شکار زامبی در راه موفقیت بزرگ

این هفته رقابت بین بازی های جدید آنلاین استیم و استودیو اپیک گیمز بسیار بالا گرفته است، در حالی که بازی های زامبی (برای بار سوم یا چهارم) بسیار روی دور افتاده اند، با توجه به شایعات نسخه جدیدی از نینتندو سویچ در برنامه ریزی ها پیگیری می شود.به خبر ها برسیم.


شارژ بیسیم معکوس سامسونگ گلکسی S10

اسناد FCC مربوط به سامسونگ گلکسی S10e، S10 و S10+حکایت از پشتیبانی وای فای 6 و شارژبیسیم معکوس دارد