تلویزیون هوشمند Honor Vision: نگاه اولیه

اولین تلویزیون هوشمند مبتنی بر سیستم عامل هارمونی.


Honor Vision اولین تلویزیون هوشمند از زیر مجموعه Huawei Honor محسوب می شود. این تلویزیون Honor اولین دستگاهی است که از سیستم عامل کراس پلتفرم هواوی یعنی هارمونی بهره می برد.
اما قبل از اینکه به بررسی این تلویزیون بپردازیم، بهتر است راجع به سیستم عامل هارمونی صحبت کنیم.

honor vision


سیستم عامل هارمونی: هر آنچه که باید درباره سیستم عامل جدید هواوی بدانید 


هارمونی خانواده ای از سیستم عامل ها است که توسط شرکت هواوی طراحی و عرضه شده است. سیستم عامل هارمونی هم برای دستگاه های هوشمند مانند تلویزیون های هوشمند و هم برای تلفن های همراه هوشمند مورد استفاده قرار گرفته است.
مدیر عامل شرکت هواوی در ماه آگوست سال 2019 سیستم عامل هارمونی را به عنوان سیستم عامل جدید با قابلیت کراس پلتفرم این شرکت معرفی کرد.
معرفی سیستم عامل هارمونی پاسخ جدی به رویدادهای سیاسی بین آمریکا و چین بود. اما پیام واضح است، اگر هواوی مجبور باشد با سیستم عامل اندروید شرکت گوگل به رقابت بپردازد، می تواند این کار را به راحتی انجام دهد.
با توجه به اوضاع سیاسی بین ایالات متحده آمریکا و چین و تأثیری که در دسترسی هواوی به اندروید داشته است، جای تعجب نیست که این شرکت موضع سرسختانه و جدی را اعمال کرده است.


قیمت سیستم عامل هارمونی و تاریخ عرضه


استفاده از سیستم عامل هارمونی به شرطی که دستگاهی سازگار با این سیستم عامل داشته باشید رایگان خواهد بود- از آنجا که حتی بهترین دستگاه های هواوی نیز نسبتاً مقرون به صرفه هستند، بنابراین دسترسی به آن خیلی هم دشوار نخواهد بود.
ممکن است مدتی برای استفاده از سیستم عامل هارمونی منتظر بمانید. هم اکنون سیستم عامل هارمونی در تلویزیون های هوشمند Honor مانند Honor Vision و Huawei مورد استفاده قرار گرفته است، اما این تلویزیون های هوشمند در حال حاضر فقط در کشور چین عرضه شده اند. همچنین شایعه شده است که ساعت هوشمند Huawei Watch GT به این سیستم عامل مجهز خواهد بود، اما عرضه آن هنوز قطعی نیست.
در نهایت عرضه سیستم عامل هارمونی (یا به احتمال زیاد خدمات اختصاصی تلفن های همراه هوشمند شرکت هواوی) برای تلفن های همراه هوشمند فعلی هواوی بسیار نا محتمل است. حتی اگر این اتفاق بیفتد کاربرانی که خارج از چین زندگی می کنند، باید زمان طولانی را برای استفاده از سیستم عامل هارمونی صبر کنند.

honor vision


سیستم عامل هارمونی چگونه کار می کند؟


شرکت هواوی ادعا می کند که با ظهور دستگاه های اینترنت اشیاء، سیستم عامل کارآمدتری مورد نیاز است. دستگاه های اینترنت اشیاء از حافظه و فضای ذخیره سازی کمتری نسبت به بهترین تلفن های همراه هوشمند، برخوردار هستند. بنابراین آن ها به کد های برنامه نویسی ساده تری احتیاج دارند. طبق ادعای هواوی یک خط کد برنامه نویسی سیستم عامل هارمونی معدل 100 خط کد برنامه نویسی اندروید شرکت گوگل است.
در نتیجه سیستم عامل هارمونی قادر است عملکردی قدرتمند و قابل توجه را در بین دستگاه های مختلف به نمایش بگذارد.
همچنین شرکت هواوی با ارائه یک روش "تک هسته ای در میان دستگاه ها"، در تلاش برای ایجاد یک اکوسیستم مشترک بین دستگاه های مختلف( قابلیت کراس پلتفرم) با عبور از silos و در نتیجه صرفه جویی در زمان توسعه دهندگان است. به زبان دیگر، این بستر می تواند در اتومبیل ها، ساعت های هوشمند، بلندگو ها و تلفن های همراه هوشمند پیاده سازی شود و آن ها را به یکدیگر متصل کند.
این ایده جدیدی نیست چراکه در گذشته چنین ایده های مشابهی را از سوی شرکت مایکروسافت دیده ایم، به ویژه در تلفن همراه هوشمند ویندوز فون که از یک هسته مشترک با ویندوز 10 برخوردار بود. اگرچه این موضوع بسیار مورد توجه قرار نگرفت اما شرکت هواوی قصد دارد به این ایده منحصر به فرد جامه عمل بپوشاند- این یک پاسخ محکم به سیستم عامل اندروید شرکت گوگل از سوی هواوی است.
در ابتدا هارمونی به عنوان یک سیستم عامل تلویزیون هوشمند کار خود را آغاز کرد تا یکی از ایده های جاه‌طلبانه شرکت هواوی را به مردم نشان دهد. یک کاربر این امکان را دارد تا تماس ویدیویی را از تلفن همراه خود به صفحه نمایش تلویزیون در آشپزخانه انتقال و سپس در صورت تمایل آن را در اتاق نشیمن ادامه دهد. ایده کلی این قابلیت شگفت انگیز این است که شما می توانید یک تماس تلفنی برقرار کنید و آن را از اتاقی به اتاق دیگر منتقل کنید و در این حین بلندگو های هوشمند صدای شما را ردیابی کرده و باعث تداوم مکالمه تلفنی می شوند.
همچنین سیستم عامل هارمونی قرار است در ساعت های هوشمند، بلندگوها و ماشین ها تعبیه شود، اما محدود به این دسته از دستگاه نیست چراکه هارمونی یک بستر منبع آزاد(open-source) محسوب می شود و هواوی، طبق گفته خود این شرکت، اعلام کرده است به طور جدی و مداوم از توسعه دهندگان پشتیبانی خواهد کرد.
همچنین سیستم عامل هارمونی یک پلتفرم منبع باز (open-source) خواهد بود، بنابراین توسعه دهندگان می توانند برنامه هایی را برای این سیستم عامل طراحی و تولید کنند و ممکن است سایر تولیدکنندگان تلفن های همراه هوشمند از سیستم عامل هارمونی شرکت هواوی برای گوشی های خود استفاده کنند.

honor vision


آیا سیستم عامل هارمونی قرار است جایگزین Android در تلفن های همراه هوشمند این شرکت شود؟


آقای یو هنگام معرفی سیستم عامل هارمونی، در خصوص موضع شرکت هواوی برای عرضه این سیستم عامل روی تلفن های هوشمند خود اعلام کرد که ما هر زمان می توانیم این کار را انجام دهیم، اما برای مشارکت و بهره وری حداکثری از گوگل، اولویت ما سیستم عامل Android است. همچنین گفت که اگر در آینده استفاده از سیستم عامل اندروید شرکت گوگل امکان پذیر نباشد، می توانیم به راحتی آن را به سیستم عامل هارمونی تغییر وضعیت دهیم.
احتمالاً عرضه سیستم عامل هارمونی یا سرویس های اختصاصی هواوی برای تلفن های همراه هوشمند فعلی این شرکت کمی طول بکشد.
وی همچنین اعلام کرد که جایگزینی سریع و آسان خواهد بود، اما در اوضاع فعلی سیاسی آمریکا و چین، شرکت هواوی حداقل همکاری خود را با شرکت گوگل حفظ خواهد کرد.
پس از اعلام این خبر، آقای یو از هرگونه جایگزینی از سیستم عامل اندروید به سیستم عامل هارمونی خودداری کرده و به نظر می رسد رئیس شبکه جهانی رسانه و ارتباطات شرکت هواوی، جوی تان، نیز با این موضوع موافق است و اعلام کرده است که سیستم عامل هارمونی به این زودی جایگزین سیستم عامل اندروید شرکت گوگل در تلفن های همراه هوشمند هواوی نخواهد شد.
آقای تان گفت: عرضه یک جایگزین مناسب برای سیستم عامل اندروید سال ها به طول خواهد انجامید. اما این فقط نشان می دهد که هیچ برنامه فوری برای عرضه سیستم عامل هارمونی در تلفن های همراه هوشمند هواوی وجود ندارد.


 مشخصات فنی


از نظر مشخصات، تلویزیون هوشمند Honor Vision از 2 گیگابایت رم و 16 گیگابایت فضای ذخیره سازی بهره می برد، در حالی که Honor Vision Pro حافظه رم را یکسانی دارد اما از فضای ذخیره سازی 32 گیگابایتی برخوردار است.
متأسفانه خرید تلویزیون های Honor در خارج از چین ممکن نیست هر دو مدل Honor Vision در حال حاضر فقط در این کشور به فروش می رسند و ما مطمئن نیستیم که چه زمانی در کشور های دیگر عرضه خواهند شد. Honor اعلام کرده است که این شرکت منتظر ارزیابی میزان استقبال و تقاضا در سراسر جهان است.

honor vision


طراحی


در نگاه اول قرار دادن دوربین در یک تلویزیون هوشمند کمی عجیب به نظر می رسد اما در واقع قابلیت بسیار مهمی برای Vision محسوب می شود.
این دوربین به افراد این امکان را می دهد تا با هر کاربری که حساب Huawei دارد تماس ویدیویی برقرار کند.
برخی از ویژگی های کلیدی هنوز فعال نشده اند، مانند تغییر حالت منظره به حالت عمودی با چرخاندن تلفن توسط شرکت کننده (در حالت افقی باقی می ماند)، اما قطعاً تماس ویدیویی از طریق یک تلویزیون هوشمند بسیار جالب به نظر می رسد.
اما سوال اصلی این است که چرا یک کاربر باید از یک صفحه نمایش بزرگ 55 اینچی در خارج از محیط مثلا شرکت، برای مکالمه ویدیویی استفاده کند؟ یکی از کارمندان شرکت Huawei توضیح داد که این قابلیت به طور عمده مصرف کنندگان چینی را مورد هدف قرار داده است زیرا در فرهنگ آن ها خانواده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هنگام زندگی جداگانه، تلویزیون هوشمند Honor Vision به افراد خانه (به طور کلی اعضای مسن خانواده) این امکان را می دهد تا به راحتی با اقوام خود تماس تلفنی برقرار کنند- این ویژگی ممکن است برای مصرف کنندگان غربی از جذابیت کمتری برخوردار باشد.
در خصوص حریم شخصی، هنگامی که از دوربین استفاده نمی کنید، به طور خودکار کاملاً جمع می شود.
عملکرد دوربین چندان قابل توجه به نظر نمی رسد (هواوی مشخصات دقیق دوربین را بجز وضوح 1080p  و قابلیت HDR منتشر نکرده است)، اما برای مکالمه ویدیویی به اندازه کافی واضح و با کیفیت است. همچنین لنز این دوربین می تواند تا 10 درجه به سمت پایین متمایل شود - در صورت قرار دادن تلویزیون هوشمند Honor Vision روی دیوار. 
جالب ترین فناوری ممکن است چیپست NPU این تلویزیون هوشمند باشد که امکان شناسایی چهره، ردیابی بدن و تشخیص حرکات را فراهم می کند. در حال حاضر این قابلیت ها چندان مفید نیستند و کارایی قابل توجهی ندارند، اما می توانند با برنامه ها و سرویس هایی که در آینده عرضه خواهند شد، ادغام شوند.


عملکرد و کارایی

گذشته از همه امکانات و قابلیت های زرق و برق دار، تلویزیون هوشمند Honor Vision به راستی برای تماشای انواع محتواها بسیار مناسب است. صفحه نمایش 55 اینچی UHD با وضوح 4K این تلویزیون از 87٪ دامنه رنگی NTSC با روشنایی حداکثر 400 نیت برخوردار است. این میزان کمی ناامید کننده است، اما با توجه به قیمت آن منطقی به حساب می آید.
همچنین تلویزیون هوشمند Honor دارای قابلیت HDR برای اشباع بهتر رنگ و همچنین فناوری شفاف سازی حرکت مانند Motion Estimate و Mens Compensation (MEMC) است که به از بین بردن تیرگی حرکت در فیلم های سریع کمک می کند. در خصوص سیستم صوتی Honor Vision پرو از شش بلندگوی 10W (چهار برد کامل، دو واحد فوق باریک با فرکانس بالا) بهره می برد، در حالی که Honor Vision معمولی فقط چهار بلندگو دارد. همچنین از شش میکروفون برخوردار است که می تواند صدا را تا فاصله 5 متری افزایش دهد- بیشتر برای استفاده همزمان با دوربین برای چت ویدیویی.  
یکی از قابلیت های شگفت انگیز تلویزیون هوشمند Honor Vision اشتراک گذاری صفحه نمایش از طریق تلفن هوشمند به صفحه نمایش تلویزیون از طریق Honor Magic Link است. در حال مشاهده عکس ها یا بازی کردن هستید یا فقط می خواهید از تلفن همراه هوشمند خود به عنوان کنترل از راه دور استفاده کنید، روی دستگاه خود نزدیک یک برچسب مخصوص ضربه بزنید تا آن ها را از طریق استانداردهای DLNA / Miracast به صفحه نمایش تلویزیون انتقال دهید- بدون نیاز به برنامه.
ما با این روش بازی PUBG را به صفحه نمایش Honor Vision انتقال دادیم- اگرچه تاخیر 100 میلی متری برای بازیکنان حرفه ای بسیار ناامید کننده است، اما ما را به شدت تحت تاثیر قرار داد.
ویژگی جالب دیگر؟ آیا می خواهید برای یکی از عزیزان خود یا اعضای خانواده تان پیام بگذارید؟ می توانید پیام خود را به تلویزیون هوشمند Honor Vision  ارسال کنید. این پیام ها را می توان از طریق Huawei Share ارسال کرد که فقط در تلفن های همراه هوشمند با سیستم عامل EMUI در دسترس است - این بدان معنا است که این ویژگی فعلاً به تلفن های Huawei و Honor محدود شده است.

honor vision


کلام آخر


پیش بینی چگونگی عملکرد تلویزیون هوشمند Honor Vision کمی دشوار است، زیرا مطمئناً تلویزیون های هوشمند 4K ارزان تری مانند تلویزیون سامسونگ و تلویزیون LG در بازار چین وجود دارند. به عنوان مثال شرکت شیائومی طی 5 سال فروش تلویزیون های هوشمند مقرون به صرفه، سهم بزرگی از این بازار را به خود اختصاص داده است.
اما Honor Vision می تواند به عنوان یک پیشگام در سیستم عامل هارمونی، برنامه ها و محصولات جدید را قبل از اینکه Huawei و Honor دستگاه های اختصاصی تحت این سیستم عامل را برای هریک عرضه کنند، ارائه دهد.
شما می توانید با مراجعه به سایت بروزکالا از قیمت تلویزیون مورد نظرتان اطلاعات کسب کنید و در صورت تمایل اقدام به خرید آنلاین تلویزیون بکنید.