TCL و معرفی پردازنده پیشرفته AiPQ Engine برای تلویزیون های هوشمند

شرکت TCL در جریان IFA 2020، یک سیستم هوشمند و بسیار پیشرفته را برای تلویزیون‌های خود معرفی کرده است که می‌تواند به معنی انقلابی در صنعت صوت و تصویر باشد. پردازنده پیشرفته AiPQ Engine که یک هوش مصنوعی کامل در تلویزیون شما بوده و امکاناتی حیرت انگیز را به همراه دارد. آیا ادعاهای TCL در مورد عملکرد AiPQ Engine واقعیت دارد؟

شرکت TCL یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان تلویزیون در جهان است که البته بسیاری از محصولات پرچمدار و جذاب آن به بازار ایران نمی‌رسند. نمایشگاه IFA 2020 امسال به صورت آنلاین در جریان بوده و شرکت‌های حوزه فناوری، دیجیتال، صوتی و تصویری و ... در حال پرده برداری از آخرین دستاوردهای خود هستند. شرکت چینی TCL نیز با پردازنده نسل دوم AiPQ Engine در IFA 2020 حضور یافته است.

به گفته این شرکت، AiPQ Engine برای استفاده در تلویزیون‌های QLED یا همان مدل‌های مبتنی بر نقاط کوانتومی و همچنین mini-LED، خصوصاً در ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پردازنده به شکل ویژه برای پردازش‌های صوتی و تصویری، و استفاده درون تلویزیون‌ها طراحی شده است. پردازنده AiPQ Engine امکان بهینه سازی صدا و تصویر را به صورت بلادرنگ و همزمان با پخش را داراست.

این پردازنده انواع مختلف رسانه و فرمت‌ها را درجه بندی کرده و با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، به بهبود آنها می‌پردازد. تغییراتی که AiPQ Engine در تصاویر ایجاد می‌کند، با توجه به یادگیری عمیق صورت می‌گیرد. این موارد می‌تواند برای تصاویر و سناریوهای گوناگون صورت گرفته و مواردی از جمله فضای سبز طبیعی، صحنه‌های اکشن، تصاویر تاریک و ... را با واقعی‌ترین حالت ممکن نمایش خواهد داد. AiPQ Engine دارای یک پایگاه داده است که اطلاعات آن بر مبنی درک بصری انسان‌ها طراحی شده است.

افزون بر بخش تصویر، AiPQ Engine در بخش صدا نیز فعال است؛ به وسیله یک میکروفون تعبیه شده در تلویزیون، کیفیت و میزان صدای خروجی تلویزیون به صورت خودکار تنظیم می‌گردد. پردازنده نسل دومی AiPQ Engine در بخش ارتقاء تصاویر پایین‌تر از رزولوشن UHD/4K، به این وضوح نیز کاربرد دارد. AI Super Resolution و قابلیت افزایش نرخ فریم در صورت لزوم نیز از جمله دیگر توانایی‌های این تراشه جالب توجه است.